کد خبر 478878

مدیرعامل شرکت مس خبر داد؛

بهره‌برداری از فاز نخست مگاپروژه انتقال آب از خلیج فارس با حضور رییس جمهور و وزیر صمت

اردشیر سعدمحمدی گفت: فاز نخست «مگاپروژه انتقال آب از خلیج فارس» به فلات مرکزی ایران، پنجشنبه ۱۵ آبان ماه جاری با فرمان رییس جمهور به صورت ویدیو کنفرانس و با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت افتتاح می شود. با بهره‌برداری از فاز نخست این طرح، ظرف سه ماه آینده آب به مجتمع مس سرچشمه نیز خواهد رسید.

به گزارش اقتصادآنلاین، اردشیر سعدمحمدی با بیان این‌که با تامین مالی به‌موقع، مناسب و سریع؛ مدول اول آب‌شیرین‌کن در بندرعباس با ظرفیت تولید ۲۰۰ هزار مترمکعب آب‌نمک زدایی شده راه‌اندازی شد، افزود: با تکیه بر توان داخلی هم‌اکنون شاهد رسیدن آب تولیدی آب‌شیرین‌کن به منطقه گل گهر سیرجان هستیم.

سعدمحمدی تصریح کرد: کلیه هزینه‌های پروژه در مرحله شیرین سازی و خط انتقال از سوی شرکت مس، چادر ملو و گل گهر تامین مالی شده است.

مدیرعامل شرکت مس گفت: با توجه به وجود ذخایر بزرگ معدنی مس در استان‌ کرمان که نتایج اکتشافی جدید تاییدکننده این موضوع است با انتقال آب خلیج فارس عملا یکی از موانع گسترش تولید که کمبود منابع آبی در این استان‌ می‌باشد، برطرف شده و زمینه هر چه بیشتر توسعه، اشتغال‌زایی و جهش تولید را فراهم خواهد آورد.

سعدمحمدی تأکید کرد: این پروژه عملا مصداق واقعی خودباوری ملی و شعار «ما می‌توانیم» است. طراحی، اجرا و راه‌اندازی آن به‌صورت صد در صد در داخل به کمک کارشناسان و متخصصین داخلی در دوره‌ای که کشورمان در معرض سخت‌ترین موانع اقتصادی بین‌المللی قرار داشت، انجام شد.

گفتنی است، شرکت ملی صنایع مس ایران به همراه شرکت سنگ‌آهن گل گهر و شرکت معدنی چادرملو به‌منظور تأمین آب مورد نیاز طرح‌های توسعه خود اجرای طرح نمک‌زدایی، انتقال و توزیع حدود ۱۳۲ میلیون مترمکعب آب در سال از خلیج فارس را در دستور کار خود قرار داده‌اند که از این میزان ۴۰ میلیون متر مکعب سهمیه شرکت ملی صنایع مس ایران می‌باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر