تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰
در آستانه آغاز گرمای تابستانی؛

مراقب نقش آفرینی کولرهای گازی در فیش های نجومی برق باشید

سخنگوی صنعت برق گفت: در اقلیم‌هایی مانند تهران، کولرگازی و داکت اسپیلت، باعث مصرف بیش از اندازه می‌شود و کسانی که از این نوع وسایل سرمایشی استفاده می‌کنند اگر دمای کولر و ساعت استفاده را مراقبت نکنند نمی‌توانند الگوی مصرف را رعایت کنند و در این صورت متناسب با افزایش مصرف باید مبالغ بیشتری را پرداخت کنند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، مصطفی رجبی مشهدی با بیان اینکه  ۸۵ درصد مشترکان در تهران از کولر آبی استفاده می‌کنند، اظهار کرد: در زمان ساخت و ساز اگر شرایط به نحوی باشد که با عایق شدن فضا شاهد خروج انرژی از واحد مسکونی نباشیم، کولرگازی راندمان بهتری نسبت به سایر تجهیزات دارد؛ اما به دلیل عدم رعایت آیین نامه های سازمان نظام مهندسی برای جلوگیری از ورود گرما و خروج انرژی در زمان ساخت واحد مسکونی، شاهد اتلاف انرژی فراوان در این بخش هستیم.

وی افزود: کولرهای آبی مصرف انرژی کمتری دارند و مشترکانی که از این کولر استفاده می کنند در صورت استفاده از دور کند می توانند مصرف خود را به زیر الگو برسانند و هزینه کمتری بپردازند.

رجبی با بیان اینکه برای اغلب مناطق با اقلیم خشک و اقلیم های مشابه کولر آبی مطلوبیت دارد گفت: از مشترکانی که کولرگازی یا داکت اسپلیت  استفاده می‌کنند، نمی‌توان انتظار داشت که الگوی مصرف را رعایت کنند، هرچند کولرهای گازی برچسب انرژی دارند اما با بررسی‌های صورت گرفته به این نتیجه رسیدیم که بسیاری از کولرهای گازی موجود در بازار از راندمان مصرفی خوبی برخودار نیستند و یا به صورت قاچاق وارد کشور شده اند.

سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه متوسط مصرف مشترکان پرمصرف، ۴۵۰  کیلووات ساعت در ماه و معادل یک و نیم برابر الگوی مصرف است، گفت: همواره بیش از ۶۰ درصد از مصرف برق در ماه های گرم سال به وسایل سرمایشی اختصاص دارد.

رجبی مشهدی افزود: اگر دمای تنظیم کولرگازی را یک درجه افزایش دهیم، حدود ۳ درصد از مصرف برق آن کاسته می شود، به عبارت دیگر اگر کولرهای گازی یا دستگاه های سرمایشی به جای دمای ۱۸ درجه روی ۲۵ درجه قرار گیرند، حدود ۲۰ درصد از مصرف برق کاهش می یابد.  به معنی دیگر با این اقدام شاهد کاهش ۵۰۰۰ مگاواتی مصرف برق خواهیم بود که معادل مصرف سه استان خراسان رضوی، جنوبی و شمالی است.

به گفته سخنگوی صنعت برق، رعایت دمای ۲۵ درجه(دمای آسایش) در کولرهای گازی، استفاده از دور کند کولرهای آبی و عدم استفاده از وسایل برقی پرمصرف در ساعات اوج مصرف مهم ترین راهکارهایی برای مدیریت مصرف و کاهش هزینه‌های برق است.

منبع: ایسنا
این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها