تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰
معدن پیشران توسعه؛

تلاش برای ارزآوری از گوهرتراشی سنگ های قیمتی

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: معدن یکی از مهمترین مزیت‌ ها در سند توسعه استان به شمار می‌ رود و با توجه به ظرفیت‌ های معدنی استان، شکوفایی این بخش پیشران توسعه منطقه محسوب می‌شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از روابط عمومی استانداری سیستان و ‌بلوچستان؛ حسین مدرس خیابانی در نشست با وجیه‌اله جعفری معاون وزیر صمت و رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و هیات همراه اظهارداشت: با توجه به شرایط  خشکسالی حاکم بر استان، توجه به بخش معدن این استان که از مزیت‌های منطقه بوده  به معیشت مردم کمک بسزایی خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: با حضور سرمایه‌گذاران معدنی سیستان و بلوچستان، بهره‌مندسازی مردم استان از حضور این شرکت‌ها اولویت ماست.

استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: با توجه به اینکه معادن استان در مناطق دورافتاده و روستاها بوده در کنار معادن، ایجاد صنایع معدنی وابسته، به معیشت روستاییان و همچنین محرومیت‌زدایی و توسعه مناطق دور افتاده استان کمک بسزایی خواهد کرد.

معاون وزیر صمت و رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی کشور نیز در این نشست گفت: توجه و تقویت بخش معدن، ضامن توسعه همه جانبه سیستان و بلوچستان خواهد شد.

وجیه‌اله جعفری ادامه داد: اولویت ما در سیستان و بلوچستان سرعت بخشیدن به روند فعالیت‌های پروژه‌ها در استان است.

وی خاطرنشان کرد: در سیستان وبلوچستان به غیر از محدوده‌ی بزرگ مس جانجا در شمال استان محدوده‌های مهم دیگری هم وجود دارد که توجه به این محدوده‌های معدنی در توسعه استان تاثیرگذار خواهد بود.

در پایان این نشست مقرر شد؛ به‌منظور تربیت نیروی انسانی ماهر جهت تراش انواع گوهر سنگ در استان سیستان و بلوچستان با هماهنگی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)زیر نظر طرح توسعه صنعت گوهرسنگ کشور  از محل مسئولیت‌های اجتماعی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر تعداد پنج کارگاه تراش گوهر سنگ در مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای شهرهای زابل، زاهدان، میرجاوه، خاش و سراوان و از محل مسئولیت‌های اجتماعی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات تعداد۶ کارگاه تراش در مراکز فنی و حرفه‌ای شهرهای چابهار، قصرقند، نیک‌شهر، فنوج، دلگان و راسک تجهیز و راه‌اندازی شود.

همچنین توافق شد ایمیدرو راه دسترسی معدن مس سیااستراگی را به طول ۲۲ کیلومتر با مشارکت بهره‌بردار و  همکاری اداره کل حمل و نقل و پایانه های استان احداث کند.

شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران نیز بررسی و احداث راه دسترسی از شهرستان نیمروز به معدن مس جانجای از محدوده سه راهی چاه‌خرما تا دهستان سفیدابه را با همکاری اداره کل حمل و نقل و پایانه های استان را عهده‌دار شد.

همچنین مقررر شد اداره کل منابع طبیعی سیستان و بلوچستان همکاری لازم در خصوص استحصال مواد معدنی از آب دریا در محدوده شهرستان چابهار با وسعت ۸۲۴کیلومترمربع با شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به عمل آورد و نسبت به ارسال پاسخ تسریع کند تا عملیات اجرایی پروژه سریعتر آغاز شود.

با توجه به کاهش محدوده صداکی و بدهی در منطقه کوه بیرک سراوان به میزان پنج کیلومترمربع؛ مقرر شد اداره کل حفاظت محیط زیست مجوز مشروط فعالیت معدنی را صادر  نماید و ایمیدرو نیز مکلف سد عملیات اکتشافی را با رعایت ملاحظات زیست محیطی آغاز کند.

این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها