تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰
فرصت جنگ روسیه و اوکراین را از دست ندهیم؛

استفاده از ظرفیت ورود موقت و ترانزیت در تجارت با روسیه

رییس کنفدراسیون صادرات ایران با تاکید بر ضرورت توسعه تجارت با روسیه در شرایط جنگ با اوکراین گفت: از ظرفیت ورود موقت و توسعه ترانزیت می توان در تجارت با روسیه بهره گرفت.

به گزارش خبرنگار اقتصادآنلاین، محمد لاهوتی در نشست خبری خود با خبرنگاران گفت: باید از ظرفیت ری اکسپورت برای صادرات کالا به روسیه استفاده کنیم هرچند اگر شرایط ورود موقت و ترانزیت تسهیل شود تا از امکان جنگ روسیه و اوکراین بتوان به بهترین شکل بتوان بهره برداری کنیم.

وی در خصوص افزایش درآمدهای نفتی و فرصت و تهدید آن برای اقتصاد ایران افزود: تجربه نشان داده افزایش درآمدهای نفتی منجر به کاهش اتکا به ارز صادراتی می شود پس امیدواریم درآمدهای ارزی نفتی پشتوانه توسعه نرخ ارز گردد ولی باید نرخ ارز هم سرکوب نشود؛ البته دولت نباید همه مشکلات اقتصادی مثل تورم و کنترل نقدینگی را به نرخ ارز گره بزند.  

رییس کنفدراسیون صادرات ایران در خصوص رفع تعهد ارزی در سال آینده نیز گفت: وزیر صمت وعده داده که در سال ١٤٠١ روند رفع تعهد ارزی به شکل کنونی نخواهد بود و البته اقدامات مناسبی در راستای این موضوع و تسهیل رفع تعهد ارزی انجام شده که امیدواریم از ظرفیت ورود موقت نیز به خوبی بهره برداری شود.

وی اظهار داشت: دولت قبل از ظرفیت ورود موقت غافل بود؛ البته دولت جدید نیز هنوز اقدامی در این حوزه انجام نداده ولی امیدواریم با توجه به رویکرد مثبت دولت سیزدهم بتوانیم در این حوزه نیز از ظرفیت های بی نظیر بهره برداری کنیم. 

به گفته لاهوتی، حجم تجارت خارجی در 11 ماهه سال جاری 149 میلیون و 400 هزار تن به ارزش 90 میلیارد دلار بوده است که 12 درصد رشد وزنی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد. 

وی افزود: دولت مدیریت ثبت سفارش ها را در دست دارد و اگر نیاز باشد محدودیت های صادراتی را اعمال خواهد کرد.

به گفته لاهوتی، سهم صادرات از تجات خارجی 11ماهه ایران، 112 میلیون و 658 هزار تن کالا به ارزش بیش از 4۳میلیارد و 517 میلیون دلار بوده است. 

وی گفت: رشد وزنی صادرات 10 درصد و رشد ارزشی آن 40 درصد بوده است. 

وی افزود: افزایش قیمتهای جهانی را بعد از پاندمی کرونا شاهد هستیم که یکی از دلایل افزایش حجم واردات ایران نیز از این منظر بوده و بر این اساس می توان در سال آینده شاهد تعادل در تراز تجاری خواهیم بود.

لاهوتی گفت: در ١١ ماهه امسال ۳6 میلیون و 777 هزار تن کالا به ارزش 46 میلیارد و 577 میلیون دلار از کشورهای مختلف وارد ایران شده است که 19درصد رشد در وزن و ۳6 درصد رشد در ارزش را نشان داده است.

وی افزود: عمده کالاهای وارداتی ایران، کالاهای اساسی، نهادهها، ماشین آلات تولید، دارو و ملزومات پزشکی و کالاهای ضروری بوده است.

لاهوتی گفت: چین، عراق، ترکیه، امارات و افغانستان پنج مقصد اول صادراتی ایران بوده اند. همچنین امارات، چین، ترکیه، آلمان، سوئیس 5 کشور عمده طرف وارداتی ایران بوده اند. البته آلمان 41درصد در وزن و 2 درصد در ارزش صادرات به ایران کاهش داشته ولی در مقابل سوئیس ۳7 درصد در وزن و 94.5 درصد در ارزش رشد صادرات به ایران داشته است. 

وی افزود: پیش بینی می شود که ارزش تجارت خارجی ایران تا پایان سال 1400 به 100  میلیارد دلار برسد.

به گفته لاهوتی، در عین حال باید در سال ١٤٠١ تنوع بخشی به حوزه های صادراتی را داشت هر چند رویکرد دولت سیزدهم در حوزه تمرکز بر صادرات با کشورهای همسایه نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: در حوزه ارز ٤٢٠٠ تومانی و حذف آن دولت باید همزمان با افزایش نرخ ارز محاسباتی تعرفه را هم کاهش دهد تا اثر افزایش قیمت ارز محاسباتی در قیمت کالاها خنثی شود؛ به خصوص اینکه قیمت های جهانی کالاها رو به رشد است و بنابراین باید دولت روی قیمت های پایه کاهش یابد.

این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها