رییس اتاق بازرگانی تهران؛

روند خروج سرمایه از کشور سرعت گرفت

مسعود خوانساری با بیان اینکه خالص حساب سرمایه در نیمه نخست سال جاری به ۶.۳- رسیده است، گفت: روند خروج سرمایه از کشور رونق گرفته است.

روند خروج سرمایه از کشور سرعت گرفت

به گزارش اقتصاد آنلاین، مسعود خوانساری در جلسه امروز هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به سرعت گرفتن روند خروج سرمایه از کشور گفت: افزایش تراز منفی سرمایه نیز نگران کننده است و خالص حساب سرمایه در نیمه نخست سال جاری به منفی ۶.۳ میلیارد دلار رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۳ درصد تضعیف شده است و این احتمال تشدید خروج سرمایه از کشور را می دهد.

رییس اتاق بازرگانی تهران افزود: اطلاعات منتشر شده از سوی مراجع رسمی، وضعیت تولید و تجارت رونق یافته؛ هر چند شرایط نسبت به گذشته بهتر شده و در سال جاری شاهد رشد ۴۰ درصدی صادرات غیرنفتی و افزایش ۳.۳ درصدی تولید ناخالص داخلی هستیم.

خوانساری با اشاره به وضعیت نامناسب تورم در کشور خاطرنشان کرد: وضعیت تورم هنوز نامناسب است و مشکلات برای خانوارها وجود دارد.

وی اظهار داشت: از سوی دیگر، در خرید خانه در ترکیه ایرانی ها رتبه اول را کسب کرده اند و لیر هر روز با کاهش مواجه می شود و وضعیت لیر به مراتب بدتر خواهد بود و کاهش بیشتری خواهد یافت.

خوانساری ادامه داد: با توجه به کاهش ارزش لیر، مشخص نیست که چرا ایرانی ها اینقدر در ترکیه ملک می خرند؛ این در حالی است که باید دولت آسیب شناسی لازم را صورت دهد و یکبار دیگر قانون مالیات بر عایدی سرمایه را مورد بررسی قرار دهد، چراکه خروج سرمایه نگران کننده است.

خوانساری گفت: رشد سرمایه گذاری در دو فصل اول و دوم سال ۱۴۰۰ منفی بوده و طبق گزارش مرکز پژوهش های مجلس وضعیت امنیت سرمایه گذاری در کشور را مهمترین عامل عدم سرمایه گذاری معرفی شده است که امید می رود دولت جدید با ثبات بخشی به اقتصاد کشور وضعیت را بهبود دهد.

وی اظهار داشت: ارتباط با چین یکی از موضوعات این روزهای رسانه های ایران است و لازم است که تحت تاثیر مسائلی قرار نگیریم، یعنی همانطور که مسائل با غرب برای ایران مهم است مسائل شرق نیز مهم است و چین دومین اقتصاد بزرگ دنیا است و در سال آینده نیز توسعه خواهد یافت.

خوانساری ادامه داد: اتاق بازرگانی نیز باید واقع بینانه با این موضوع برخورد کند و مراقب باشیم که پیمان های درستی بنویسیم و هر دو وطرف در تفاهم نامه ها برد داشته باشند.

به گفته رییس اتاق تهران، در دو روز گذشته، موضوعاتی در رابطه با مجلس و اتاق مطرح شده که بحث های خوبی نیست و در تقابل قرار گرفتن بخش خصوصی با مجلس در شرایط کنونی که نیاز است که همه قوا همدل باشند و اتاق نیز به عنوان مشاور سه قوه پشتیبان باشد، این موضوعات جالب نیست.

وی اظهار داشت: اتاق بازرگانی کاملا همدل و همراه با قوای سه گانه و دولت است و بدون وجود و همکاری با سه قوه، نمی توانیم موفق باشیم، همانطور که بارها مقام معظم رهبری نیز اشاره کرده، دولت هم باید از توان بخش خصوصی استفاده کند.

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    سیاست های مدیریتی داره کم کم جواب میده!

  • ناشناس
    ۱ ۰

    پس بیاند تو ایرا ن سرمایه گذاری کنند آخه بورس خوب داریم تولیدی داریم اینجا رانت حرف اول میزنه فقط رانت

آخرین خبر ها