تعریف ۱۲ میلیارد دلار طرح در بخش معدن و صنایع معدنی تا ۱۴۰۴

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از تعریف ۱۲ میلیارد دلار طرح در بخش معدن و صنایع معدنی تا سال ۱۴۰۴ خبر داد که سرمایه‌گذاری‌های مربوط به آنها در حال انجام است.

تعریف ۱۲ میلیارد دلار طرح در بخش معدن و صنایع معدنی تا ۱۴۰۴

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، وجیه اله جعفری امروز (شنبه) در نشست هم‌اندیشی وزیر صنعت، معدن و تجارت با نهادهای سرمایه گذار و هم افزایی و تبادل نظر برای توسعه سرمایه‌گذاری در بخش صنعت، معدن و تجارت افزود: امروز ۸۵ شرکت بورسی بخش معدن و صنایع معدنی‌ ۲۸ درصد بازار ارزش بازار سرمایه را تشکیل می‌دهند.

وی بیان داشت: ۹۸ درصد معادن کشور از معادن کوچک هستند و عمده آنها در ۲۰ کیلومتری اطراف روستاها قرار گرفته‌اند.

رئیس هیات عامل ایمیدرو، اکتشاف را از مهمترین برنامه ها و نقشه راه معدن برشمرد و افزود: ایمیدرو تا امروز ۲۹.۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری انجام داده است.

وی خاطرنشان کرد: تا سال ۱۴۰۴ افزون بر ۱۲ میلیارد دلار طرح در حوزه معدن و صنایع معدنی تعریف شده که در حال سرمایه‌گذاری است و با برنامه‌ریزی‌های انجام شده با حضور شرکت‌های جدید احتمال دارد به ۲۷ میلیارد دلار نیز افزایش یابد.

جعفری، احیاء معادن کوچک مقیاس را از جمله برنامه‌های ایمیدرو برشمرد و گفت: اکنون ۴۵ درصد معادن واگذار شده کشور غیرفعال هستند و با ارزیابی انجام شده کمبود نقدینگی، مشکل زیرساخت و وجود ذخایر کم، عمده مشکلات آنها را تشکیل می‌دهد.

وی بر لزوم تعریف بسته‌های سرمایه‌گذاری به ویژه برای یک مجموعه ماده معدنی و سپس واگذاری این مجموعه‌ها در قالب مزایده ها برای فعال سازی محدوده ها و معادن غیر فعال تاکید کرد و افزود: برندگان مزایده ها باید بخشی از آن را به مردم همان منطقه واگذار کنند و شرکت‌های بزرگ نیز باید بتوانند از این طریق سرمایه‌های خود را هدایت کنند.

رئیس هیات عامل ایمیدرو خاطرنشان کرد: اکنون سه بسته اولیه آماده شده که طی یک ماه آینده فرآیند واگذاری آنها انجام می‌شود که شامل بسته های سنگ آهن در سمنان، کردستان و زنجان است.

وی همچنین از آماده‌سازی ۶ بسته دیگر در زمینه های زغال سنگ، کرومیت، آهن و سنگ های تزیینی خبر داد که در بازه های زمانی یک‌ماهه ارائه خواهند شد.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت خاطرنشان کرد: تا امروز بسته‌های مربوط به ایمیدرو و سایر سازمان‌ها برای ۱۰ معدن زیرمجموعه ایمیدرو در زمینه‌های آهن، شورابه و زغال سنگ حرارتی آماده شده و سعی می‌شود هر ماه جذب سرمایه گذاری آنها انجام شود.

جعفری، بخش اکتشاف را از برنامه‌های اصلی ایمیدرو برشمرد که باید مسیر قانونی آن نیز آماده شود و گفت: شرکت ملی مس تاکنون ۶ مورد از معادن خود را در لیست قرار داده که امیدواریم به زودی بسته های مربوط به آنها برای تشکیل شرکت سهامی عام پروژه و واگذاری در بازار سرمایه آماده شود.

منبع: ایرنا
ارسال نظر

آخرین خبر ها