کد خبر 583975
بر اساس آمار اتاق بازرگانی تهران؛

سهم بالای ترکیه از بازار سوریه / صادرات ترکیه ۸.۶برابر ایران

طی هفت ماهه نخست ۱۴۰۰ به طور متوسط ماهانه ۱۵.۲میلیون دلار و ترکیه طی نه ماهه نخست ۲۰۲۱ به طور متوسط ماهانه ۱۳۱میلیون دلار کالا به مقصد سوریه صادر کرده‌اند که رقم ترکیه ۸.۶برابر رقم مشابه ایران است.

به گزارش اقتصاد آنلاین؛ بر اساس آمار منتشر شده از سوی اتاق بازرگانی تهران، طی هفت ماهه نخست ۱۴۰۰، صادرات کالای بدون نفت خام ایران به کشور سوریه حدود ۷۹.۶۵هزار تن و به ارزش ۱۰۶.۲میلیون دلار و در مقابل واردات کالایی ایران از این کشور ۱۹۵هزار تن و به ارزش ۱۷.۶۸میلیون دلار بوده؛ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، مقدار صادرات ایران به سوریه طی مدت مزبور حدود ۲.۸ درصد کاهش و در مقابل ارزش صادرات ۴۲ درصد افزایش یافته است.

بر اساس داده‌‌های مرکز آمار ترکیه، کل صادرات این کشور طی ۹ماهه نخست ۲۰۲۱ به مقصد کشور سوریه برابر با ۱.۱۸میلیارد دلار بوده و در مقابل واردات ترکیه از سوریه حدود ۹۹ میلیون دلار بوده است. در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۲۰، ارزش صادرات ترکیه به سوریه ۴۳درصد افزایش و واردات از سوریه ۱۵درصد کاهش داشته است.

مقایسه عملکرد صادرات کالایی ترکیه و ایران نشان می‌ دهد که ایران طی هفت ماهه نخست ۱۴۰۰ به طور متوسط ماهانه ۱۵.۲میلیون دلار و ترکیه طی نه ماهه نخست ۲۰۲۱ به طور متوسط ماهانه ۱۳۱میلیون دلار کالا به مقصد سوریه صادر کرده‌‌اند که رقم ترکیه ۸.۶برابر رقم مشابه ایران است.

ارسال نظر