کد خبر 555084

معاون تکنولوژی شرکت اعلام کرد؛

گام جدید فولادمبارکه در تحول دیجیتال

صنعت فولاد ایران گام‌های رو به رشدی را برداشته و هر حرکت آن، باهدف رسیدن به سطح قابل‌رقابت در مقایسه با رقبا طراحی و پایه‌ریزی می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ در این میان شرکت فولاد‌مبارکه به‌عنوان یکی از شرکت‌های پیشرو در صنعت فولاد ایران همواره تلاش کرده تا خود را در مقایسه با رقبایش به‌روز نگه دارد و برای آینده خود برنامه‌های دقیقی داشته باشد.  بر همین اساس است که اجرای طرح تحول دیجیتال به‌عنوان یکی از طرح‌های کلیدی این صنعت، مدنظر سیاستگذاران فولاد‌مبارکه قرار گرفته است. همچنین این شرکت به‌تازگی با امضای قراردادی با شرکت ایرانسل گام در مسیر تامین زیرساخت‌های موردنیاز اجرای این تحول عظیم در صنعت فولاد گذاشته است.
 
درواقع با امضای این تفاهم‌نامه، قرار است که شبکه ارتباطی جزیره‌ای به یک شبکه ارتباطی یکپارچه و هماهنگ تبدیل شود. سید مهدی نقوی، معاون فناوری فولاد‌مبارکه، در مورد  آخرین وضعیت اجرای طرح تحول دیجیتال و تفاهم‌نامه این شرکت با این اپراتور تلفن همراه گفت وگو کرده است که مشروح آن را در ذیل می‌خوانید:

 فولاد‌مبارکه در راستای اجرای طرح تحول دیجیتال چه گام‌های جدیدی در سال ۱۴۰۰ برداشته و برنامه برای ماه‌های آینده چیست؟

فولاد‌مبارکه در سال ۱۴۰۰، مسیر گام‌هایی را که در سال گذشته در ره نگاشت خود در مردادماه تعریف کرده، ادامه خواهد داد. درواقع شرکت فولاد‌مبارکه برای اجرای دقیق طرح تحول دیجیتال خود که برای به‌کارگیری آخرین فناوری‌های روز دنیا طراحی‌شده، ره نگاشتی را تا سال ۱۴۰۴ طراحی کرده است که بر مبنای آن گام‌های هرسال شرکت فولاد‌مبارکه برای اجرای این طرح در قالب آن مشخص‌شده است. براساس این ره نگاشت، گام‌های جدید، بیشتر موضوع ایجاد پلت‌فرم بومی‌شده برای فولاد‌مبارکه و یکسری پروژه‌هایی را دنبال می‌کند که در قالب تعریف پروژه‌های «فولاد +۲۲» برای سال‌جاری اجرایی خواهد شد؛ ضمن اینکه ماه‌های آینده هم در این راستا با اجرای برنامه‌های مطالعه، طراحی و اجرای این ۲۲ پروژه که همان‌طور که اشاره کردم در طرح «فولاد+ ۲۲» در نظر گرفته‌شده است، سپری خواهیم کرد.

 امضای تفاهم‌نامه با شرکت ایرانسل برای تامین زیرساخت موردنیاز این پروژه با چه هدفی انجام ‌گرفته است ؟

اولین پیش‌شرط استقرار اقتصاد نسل چهارم یا اجرای تحول دیجیتالی که برای شرکت فولاد‌مبارکه در نظر گرفته ‌شده و هوشمند کردن یک محیط صنعتی را دنبال می‌کند، داشتن زیرساخت و بستر ارتباطی با سرعت بسیار بالا و انتقال حجم اطلاعات بسیار بالاست که نسل پنجم موبایل یا ۵G این مشخصه را داشته است، برای اینکه بتوانیم در طرح تحول دیجیتال، دیتای فراوان تولید‌شده را با سرعت مناسب و در زمان مقتضی منتقل کنیم، نیاز به زیرساخت داشتیم که با امضای تفاهم‌نامه با شرکت ایرانسل، بسترها و زیرساخت نسل پنجم تلفن‌همراه را مستقر خواهیم کرد و به‌واسطه این زیرساخت‌ها خواهیم توانست اتصالاتی که فولاد‌مبارکه را در اجرای این طرح موفق می‌کند، برقرار سازیم. اینجاست که مطمئن خواهیم شد که در حجم موردنیاز خود می‌توانیم دیتای خود را منتقل کنیم.

 گام بعدی شرکت فولاد‌مبارکه در راستای عملیاتی شدن اجرای پروژه طرح تحول دیجیتال چیست؟ آیا تفاهم‌نامه‌های دیگری در راه است؟

شرکت فولاد‌مبارکه به این منظور، اجرای طرح «فولاد + ۲۲» را طراحی کرده که براساس آن بتواند با اولویت‌هایی که تعریف ‌شده، طرح‌های خود را عملیاتی کند؛ ضمن اینکه ترم دوم آموزش مدیران فولاد‌مبارکه و ایریسا را در قالب طرح تحول دیجیتال شروع کردیم و در برنامه‌های آتی خود، اجرای پروژه‌های مرتبط با «فولاد+۲۲» را که از سال گذشته تعدادی از آنها آغازشده و در حال یافتن شرکای تجاری برای اجرای آن بودیم، پیش خواهیم برد.

 نقش اجرای چنین طرح‌هایی در پیشبرد اهداف فولاد‌مبارکه به چه نحوی است و چقدر در شرایط کنونی اجرای این طرح مستلزم تمرکز از سوی فولاد‌مبارکه است؟

فولاد‌مبارکه برای اجرای این پروژه یک اجبار و الزام برای شرط بقای آینده دارد؛ یعنی این‌طور نیست که مفهوم این پروژه را مثل سایر پروژه‌ها به‌عنوان یک کار قابل تصمیم‌گیری و قابل انتخاب بدانیم؛ اجرای طرح تحول دیجیتال یک الزام است و باید اجرایی شود، چراکه نیاز به ماندگاری در عرصه رقابتی داریم و باید این طرح را اجرایی و عملیاتی کنیم تا بتوانیم در عرصه رقابتی، ماندگار شویم. ما شرکت‌های فولادسازی دیگر را بنچ مارک کرده‌ایم و متوجه شدیم که یا شرکت‌های فولادسازی دنیا این کار را شروع کرده یا در حال آغاز آن هستند که بر این اساس برای دستیابی به اهداف فولاد‌مبارکه که خود را یک شرکت جهان تراز می‌داند و به‌عنوان پیشتاز در استفاده از فناوری‌های نوظهور در تمامی سیستم‌های شرکت‌های خود است، این را به‌عنوان یک الزام در نظر گرفته و با حمایتی که از مدیرعامل گروه دارند و هیات مدیره نیز همراهی می‌کنند؛ به‌عنوان مهم‌ترین راهی که باید حرکت کنیم، تمرکز همگانی بر روی آن داشته‌ایم.

 اجرای چنین طرحی چه تاثیری در فروش و تولید شرکت فولاد‌مبارکه در سال‌های آتی دارد؟

فروش و تولید آتی شرکت‌های بزرگ دنیا از نظر هزینه و تولید اقتصادی در صورتی محقق خواهد شد که این انقلاب صنعتی در درون سازمان‌ها رخ ‌داده باشد؛ اگر نتوانیم همگام با دنیا این تحولات را در سازمان خود اجرا و مدیریت کنیم، در آینده‌ای نزدیک جایی برای حضور در کنار بزرگان صنعت و بنگاه‌های اقتصادی نخواهیم داشت؛ ازاین‌رو حرکت در مسیر تحول دیجیتال برای تمامی شرکت‌ها یک اجبار و الزام است و یک انتخاب نیست که با مفاهیم با آن برخورد کنیم؛ به‌طور طبیعی در بسترهای جدید ،تولید و فروش برای فولاد‌مبارکه امکان‌پذیر خواهد بود. به‌هرحال اکنون تفاهم‌نامه ایجاد شبکه ۵G فی‌مابین شرکت فولاد‌مبارکه و ایرانسل با هدف هوشمندسازی شرکت فولاد‌مبارکه امضاشده که این تفاهم‌نامه در راستای تحقق طرح تحول دیجیتال در شرکت فولاد‌مبارکه بود که به امضای مدیرعامل شرکت فولاد‌مبارکه و مدیرعامل ایرانسل رسیده است؛ همچنین قرارداد اولین فاز هوشمندسازی لجستیک برای حمل هوشمند سرباره میان دو شرکت ایریسا و ایرانسل هم امضاشده؛ ضمن اینکه اتصال تمام عناصر خطوط فولاد‌مبارکه به یک مرکز داده صورت می‌گیرد؛ اما به‌هرحال، هدف این تفاهم‌نامه، فراهم کردن بستر فولاد‌مبارکه هوشمند در سال ۱۴۰۴ است؛ چراکه در تحقق تحول دیجیتال در این شرکت نیاز است تمام عناصر خط تولید هوشمند سازی شده و به یک مرکز داده متصل شوند؛ برای اتصال تمام خطوط در شرکت فولاد‌مبارکه به یک زیرساخت نیاز داشتیم که با امضای این تفاهم‌نامه این گام برداشته خواهد شد.

 آیا  نقشه راه خاصی برای این کار طراحی‌شده است؟

به‌هرحال تحقق چشم‌انداز پنج‌ساله طرح تحول دیجیتال و قرار گرفتن در جمع شرکت‌های فانوس دریایی و انقلاب چهارم صنعتی، نقشه راه می‌طلبد که بر مبنای آن، هوشمندسازی فولاد‌مبارکه از سنگ تا رنگ برنامه‌ریزی لازم را صورت داده و البته، نقشه راه به ما می‌گوید که چگونه باید این مسیر پنج‌ساله را طی کنیم. در این میان، لجستیک هوشمند، اولین گام از نقشه راه طرح دیجیتال شرکت فولاد‌مبارکه است؛ به این معنا که از ۲۵ اولویتی که در نقشه راه طرح دیجیتال شرکت فولاد‌مبارکه آمده است؛ در گام نخست لجستیک هوشمند را در دستور کار قراردادیم که هم به لحاظ حمل مواد و هم توزیع محصول جزو عناصر استراتژیک صنعت فولاد محسوب می‌شود؛ بنابراین به دلیل اهمیت آن، این موضوع را از سال ۹۹ شروع کردیم؛ چراکه مدیریت ردیابی، بهینه‌سازی فرآیند، ایجاد جریان واقعی اطلاعات و مدیریت موجودی درراه از مهم‌ترین دلایل در اولویت قرار گرفتن لجستیک هوشمند در صنعت فولاد است. در این میان دو مطالعه موفق پوسکو و آرسلورمیتال در لجستیک هوشمند وجود دارد؛ به‌نحوی‌که حوزه‌های شناختی طرح لجستیک هوشمند در کمیته راهبری تصویب‌شده و مورد ارزیابی قرارگرفته و هوشمند سازی پایش حمل سرباره در شرکت فولاد‌مبارکه به‌عنوان اولین زیرشاخه لجستیک هوشمند، با امضای تفاهم‌نامه با ایرانسل در دستور کار اجرایی و عملیاتی درخواهد آمد؛ پروژه‌ای که مورد تایید مشاور بین‌المللی هم قرارگرفته است. در این میان، سرآغاز طرح تحول دیجیتال شرکت فولاد‌مبارکه در دانشگاه تهران بود و یکی از بهترین اتفاقاتی که توسط ایریسا و فولاد‌مبارکه در حال رقم خوردن است انجام کار مشترک با بدنه لایه‌های اجرایی و عملیاتی است. در طرح مناقصه ۱۵ پیشنهاد دریافت شد که ۱۰ طرح پذیرفته شد و بعد از بازدید میدانی از شرکت فولاد‌مبارکه ، اسناد مناقصه تهیه شد و در ۱۵ بهمن‌ سال ۹۹، مناقصه با حضور پنج شرکت برگزار شده و نهایتا شرکت ایرانسل در مناقصه برگزیده و موجب شد هم‌اکنون نخستین قرارداد تحول دیجیتال را با شرکت ایرانسل امضا کنیم. در این میان، نسل نخست ارتباطی در سال ۱۹۸۳ رخ داد و نسل دوم ارتباطی در سال ۱۹۹۴ به ایران رسید که به امکان ارسال پیامک و مکالمه محدود می‌شد. نسل چهارم در سال ۲۰۰۳ میلادی به عرصه ارتباطات پا گذاشت و در نسل پنجم ارتباطی زیرساخت ارتباطات در حوزه‌های صنعت و انقلاب چهارم صنعتی مورد اهمیت قرار می‌گیرد.

 کارکرد نسل پنجم ارتباطی ۵G در صنعت کشور چیست؟

نسل پنجم ارتباطی ۵G ازنظر ظرفیت پوشش و سرعت قابل توجه است؛ چراکه در مقیاس میلیونی پوشش دهی دارد و ضرورت آن در شرکت فولاد‌مبارکه در تحقق طرح تحول دیجیتال مهم خواهد بود. با تکنولوژی نسل پنجم ارتباطی ۵G دانلود فیلمی در حوزه سلامت از ۷ دقیقه در نسل چهارم به ۶ ثانیه کاهش می‌یابد و این افزایش سرعت در تمام المان‌های رفت و برگشتی شرکت فولاد‌مبارکه از اهمیت برخوردار است. در این میان پروژه‌هایی نیز تعریف‌ شده است که این پروژه در کمیته راهبری فازبندی شده و با بررسی مشاور زیرساخت‌های توسعه ارتباطات تبیین شد.

 ارتباط یکپارچه و هماهنگ میان بخش‌های شرکت فولاد‌مبارکه چطور تعریف‌شده است؟

یکی از اصول مهم در تحقق «فولاد +۲۲» را می‌توان در اتصال تمام بخش‌های شرکت فولاد‌مبارکه در شبکه‌ای هماهنگ و یکپارچه جست‌وجو کرد. امیدواریم با امضای تفاهم‌نامه ایجاد شبکه ۵G فی‌مابین شرکت فولاد‌مبارکه و ایرانسل، بتوانیم از تجارب بین‌المللی این شرکت مخابراتی بهره‌مند شویم و با اجرای نخستین گام در ریل‌گذاری تحقق سند تحول دیجیتال کمتر از سه ماه دیگر شرکت فولاد‌مبارکه به‌عنوان نخستین واحد صنعتی کشور تحت پوشش شبکه ارتباطی نسل پنجم ۵G قرار بگیرد.

همچنین شبکه ارتباطی جزیره‌ای در این شرکت به یک شبکه ارتباطی یکپارچه و هماهنگ تبدیل شود. به‌هرحال شرکت فولاد‌مبارکه سال گذشته برنامه‌ای پنج‌ساله در راستای هوشمندسازی این شرکت تعریف کرده و در تلاش است با اجرای این برنامه، به شرکتی هوشمند مبتنی بر نسل چهارم اقتصادی تبدیل شود.

تفاهم‌نامه مذکور با ایجاد ساخت شبکه نسل پنجم توسط مدیران عامل فولاد‌مبارکه و ایرانسل در حوزه صنعت کشور برای اولین بار امضا شد. در همین روز امضای قرارداد هوشمندسازی حمل سرباره در شرکت فولاد‌مبارکه به ثمر نشست تا با انعقاد این تفاهم‌نامه اولین فاز هوشمند سازی لجستیک با امضای قرارداد اجرایی بین شرکت‌های ایریسا  و ایرانسل اجرایی شود.

 اجرای طرح مذکور و پیاده‌سازی پروژه انقلاب چهارم در فولاد سطح تولید را چقدر تغییر خواهد داد؟ آیا اجرای این طرح در شرایط کنونی ضروری است؟

اگر بخواهیم همواره شرایط ایران را به این شکل فرض کنیم که در تحریم است و شرکت‌های خارجی اجازه ورود به آن را ندارند و از سوی دیگر، سطح نیاز مصرف‌کنندگان ایرانی در سطح کنونی باقی بماند و هزینه‌های جدید و اضافه‌تری به پروسه تولید وارد نشود و درنهایت، به هر قیمتی بخواهیم کلاف و محصولات فولادی را در کشور تولید کرده و با هر شرایطی کالای خود را به مشتریان داخلی خود بفروشیم، باید مسیر کنونی خود را ادامه دهیم؛ حال‌آنکه اغلب این فرضیه‌ها نادرست باشد، ولی اگر این‌طور تصور کنیم که این موارد اتفاقاتی است که در آینده اصلاح خواهد شد و شرایط جدیدی رخ خواهد داد، به‌طور حتم نیاز به اجرای این طرح خواهیم داشت.

به‌ویژه در حال حاضر، با توجه به اینکه شرایط فضای اقتصاد سیاسی کشور این‌گونه نخواهد ماند و هر لحظه امکان دارد که شرایط ارتباطی ایران با سایر شرکت‌های دنیا تغییر کند و فولاد‌مبارکه از فهرست تحریم خارج شود، به‌طور حتم مشتریان داخلی فولاد‌مبارکه امکان خواهند داشت که محصولات موردنیاز خود را از سایر شرکت‌های دنیاطلب کنند که در چنین شرایطی، رقابت، یک موضوع بسیار معنادار خواهد بود؛  از این رو برای حضور در این صحنه رقابت، حرکت به سمت بهره‌ورتر شدن و استفاده از مفاهیم جدید و شرایط نو، تعریف دیگری خواهد داشت. فولاد‌مبارکه یا هر شرکت دیگری  اگر طی چند سال آینده نتواند از تحول دیجیتال بهره‌برداری کرده و خود را همگام نکند، به‌طورقطع جایی بین بازیگران اصلی صنعت خود نخواهد داشت.

در این میان با توجه به اینکه فولاد‌مبارکه بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد در منطقه منا است،  باید این جایگاه را چه از لحاظ عدد و رقم تولید و چه به لحاظ جایگاه کیفی و پیشران بودن در این فضا حفظ کرده و فرآیندهای جدید و برنامه‌ها و حرکت‌های نو را رصد کرده  و به کار بگیرد تا پا به‌پای بزرگان این صنعت حرکت کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر