کد خبر 286208

مدیرکل بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران:

خرید گندم از مرز ۶میلیون تن گذشت

مدیرکل بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: میزان خرید گندم از ابتدای فصل برداشت در سطح ۳۱ استان کشور تاکنون به ۶ میلیون تن رسید که ارزش آن بالغ بر ۷۸ هزار میلیارد ریال است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، «سید مومن نیافر» اظهار داشت: بررسی ها نشان می هد از مجموع ارزش گندم خریداری شده، مبلغ 42 هزار میلیارد ریال از پول گندمکاران که معادل 57 درصد می شود به حسابشان واریز شده و در صورت تامین اعتبار، بقیه مطالبات نیز پرداخت می شود.
وی تصریح کرد: اکنون استان های خوزستان با یک میلیون و 130 هزارتن، گلستان با 920 هزارتن و فارس با 612 هزارتن و کرمانشاه با 406 هزارتن، رتبه های اول تا چهارم خرید گندم را به خود اختصاص داده اند.
نیافر افزود: امسال نیز مانند سال های گذشته پول گندمکاران با عاملیت بانک کشاورزی از سوی دولت پرداخت می شود و برای سهولت در کارها، گندمکاران در اقصی نقاط کشور که شعب و خودپردازهای بانک کشاورزی مستقر باشد، می توانند پول خود را دریافت کنند.
به گفته این مقام مسئول، اکنون عملیات خرید گندم توسط یک هزارو 100 مرکز خرید ملکی، غیرملکی و موقت انجام می شود.
گندم از کالاهای اساسی در ایران به شمار می رود که هر ساله خرید تضمینی آن از اواخر اسفندماه از شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان و مناطق گرمسیر آغاز و تا اواخر مهرماه در دیگر استانهای سواحل خزر و سردسیر ادامه دارد.
پیش بینی می شود امسال 13.4 میلیون تن گندم در کشور تولید و 10 میلیون تن آن توسط دولت خریداری شود که بر اساس مصوبه شورای اقتصاد در سال زراعی 97 نیز همانند پارسال، هر کیلوگرم گندم معمولی (نان) با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید 2 درصد به مبلغ 13 هزار ریال (یکهزار و 300 تومان) و گندم دوروم 13 هزار و 300ریال (یکهزار و 330ومان) خریداری شود.
چندی پیش مجری طرح گندم وزارت جهادکشاورزی اعلام کرد: تاکنون بیش از 140 هزارتن بذر گندم برای کشت بعدی خریداری شده است.
پارسال نزدیک به 9 میلیون تن گندم به ارزش بیش از 114 هزار میلیارد ریال از گندمکاران سراسر کشور خریداری شد و با توجه به ذخایر سال 1395 همچنان خودکفایی در تولید این محصول استمرار پیدا کرد.
سال 1395 نیز 14 میلیون و 590 هزار تن گندم تولید و 11 میلیون و 525 هزار تن به ارزش بیش از 145 هزار میلیارد ریال خریداری شد.
سال زراعی از ابتدای مهرماه هر سال آغاز می شود و تا پایان شهریور سال بعد ادامه دارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر