کد خبر 281654

وزیر کشاورزی اعلام کرد؛

خشکسالی حاد در ۴استان

وزیر جهاد کشاورزی اجرای طرح‌ آبیاری نوین که از سوی دولت در کشور در حال اجراست را بهترین راهکار برای مقابله با خشکسالی دانست و گفت: با وجود بارش‌های بهاری استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و یک میزانی هم فارس خشکسالی حاد دارند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، محمود حجتی در سفر به شهرستان خاش و در جمع خبرنگاران، اصلاح ساختار تخصیص و پرداخت خسارت های بخش کشاورزی را ضروری عنوان و اظهار کرد: جبران خسارت وارده به بخش کشاورزی از طریق بیمه کشاورزی (برای محصولات بیمه شده)، استمهال بازپرداخت بدهی کشاورزان به بانک ها و همچنین استفاده از اعتبارات ستاد حوادث غیرمترقبه در حال پیگیری است.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه بسیاری از مراتع بر اثر خشکسالی خشک و دام های روستاییان و عشایر در معرض نابودی قرار گرفته اند تلاش می شود با حمایت دولت بخشی از علوفه دامی این مناطق را به طور رایگان تامین و توزیع کنیم.

حجتی با توجه به شرایط کم آبی کشور، توسعه سامانه های نوین آبیاری و کشت های گلخانه ای را از اولویت های این وزارت اعلام کرد.

وی خاطرنشان کرد: دولت در مبحث تسهیلات ارزان به کشاورزان گرفتار خشکسالی برنامه های بسیار خوبی را در دستور کار قرار داده است.

حجتی ادامه داد: این تسهیلات متناسب با فرهنگ، فقه و مذهب هر منطقه به کشاورزان داده می شود.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: با نگاه بلند دولت در حمایت از کشاورزان تلاش خواهیم کرد حمایت های خوبی از این قشر زحمت کش جامعه در قالب ارائه تسهیلات ارزان داشته باشیم.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: دولت تدبیر و امید در مبحث آبیاری نوین طرح های بسیار خوبی در کشور به ویژه سیستان و بلوچستان دارد.

حجتی اظهار کرد: هم اینک طرح آبیاری نوین در سطح ۴۶ هزار هکتار دشت سیستان و ۱۰۰ هزار هکتار در جنوب سیستان و بلوچستان برای مقابله با خشکسالی توسط دولت در دست اجراست.

وی تصریح کرد: اجرای این طرح ها نویدبخش رونق کشاورزی در سیستان و بلوچستان با حداقل میزان آب است.

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: اجرای طرح های آبیاری نوین که از سوی دولت در کشور به ویژه سیستان و بلوچستان در دست اجراست، بهترین راهکار برای مقابله با خشکسالی است.

حجتی در ادامه با اشاره به این که حضور و مداخله دولت در بازار محصولات کشاورزی «حمایتی» است، بر ضرورت تشکیل زنجیره های تولید توسط تولیدکنندگان تاکید کرد و گفت: ایجاد و مدیریت زنجیره های تولید در بخش کشاورزی، تجربه موفق جهانی است و با توجه به مزایای آن از جمله کاهش هزینه های تمام شده، حذف واسطه ها و بهره مندی تولیدکنندگان از ارزش افزوده تولید خود، ایجاد زنجیره های تولید از مزرعه تا سفره از اولویت های وزارت جهاد کشاورزی است.

وی اظهار کرد: در زمینه خشکسالی که دامن گیر مردم سیستان و بلوچستان است، ستاد بحران خسارات خشکسالی را برآورد می‌کند. وضعیت خوبی را قبل از عید در سطح کشور نداشتیم با باران بهاری تا حدودی مشکلات برخی نقاط کشور بهبود پیدا کرد، اما سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و یک میزانی هم فارس خشکسالی حاد دارند.

حجتی اضافه کرد: تمدید و تسهیل وام‌ها را برای کشاورزان درخواست کردیم که در دستور بررسی قرار دارد، در مجموع دولت توجه ویژه به استان‌های محروم دارد .

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در ارتباط با تأمین آب، تامین آب و آبرسانی به روستاییان و عشایر در دولت مورد تصویب قرار گرفت. بخش روستایی را وزارت نیرو پیگیری می کنند و منابع آن در اختیارشان قرار گرفته تا بتوانند سقایی آبرسانی کنند .

حجتی با بیان اینکه در بحث عشایر، به همکاران ما در سازمان عشایر میزانی اعتبار تعلق گرفته که امیدواریم بتوانند مشکلات را برطرف کنند، مطرح کرد: تأمین علوفه دام عشایر یکی از پیشنهادات ما بوده که امیدواریم دولت نه مجانی اما با شرایط خوب، یک بخشی از هزینه را یارانه دهد تا دامداران امسال را راحت‌تر سپری کنند .

گفتنی است، صبح امروز با حضور وزیر جهاد کشاورزی، افتتاح  همزمان  ۷۰۰ هکتار آبیاری تحت فشار در سیستان و بلوچستان انجام شد که ۶۰۰ هکتار در شهرستان خاش و ۱۰۰ هکتار مربوط به شهرستان خاش است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر