کد خبر 466352

استاندار تهران در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین:

شهرداری تهران برای حفاظت از حریم خود نیازمند قانون است/ واکنش به ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها

استاندار تهران گفت: شهرداری تهران به میزانی که می‌خواهد نسبت به حریم پایتخت نظارت داشته باشد، قانون نیاز دارد.

اقتصادآنلاین - فائزه مومنی؛ انوشیروان محسنی بندپی در پاسخ به پرسشی درباره بلاتکلیفی حریم پایتخت بعد از 40 سال به خبرنگار اقتصاد آنلاین گفت: قانون برای هر شهر یا شهرستانی که تاسیس می شود یک حوزه سرزمینی مشخص می‌کند و بر اساس آن شهردار و فرماندار منطقه می تواند اختیار داشته باشد.

او ادامه داد:  برای مثال شهرستانی به نام اسلام شهر تاسیس شده، در هیئت دولت نقشه سرزمینی‌اش مشخص شده و وزارت کشور و تقسیمات کشوری فضایی را برایش در نظر گرفته‌اند لذا دخالت در فضای مصوب این شهر به عنوان حریم پایتخت از سوی شهرداری تهران در حوزه سرزمین با قوانین موجود مغایرت دارد.میزانی که شهرداری تهران تمایل دارد از حریم اختیار داشته باشد، نیازمند قانون است.

بندپی البته معتقد است؛ مشکلات و اختلافاتی که شهرداری تهران با سایر ارگان‌های ذی نفع در اسلام‌شهر و منطقه18 دارد، به حدی نیست که مدیریت نشود.

استاندار تهران همچنین درباره جلوگیری از ساخت و ساز در حریم رودخانه‌های پایتخت، اظهار کرد: رودخانه‌های حریم مشخصی برای ساخت و ساز دارند، برای مثال در لواسان این حریم 150 متر است. بر اساس قانون وزارت نیرو مکلف است جلوی هر گونه ساخت و ساز در حریم رودخانه از همان ابتدای کار بگیرد؛ نه این که ساخت و ساز بشود، سیل بیاید و جان خانواده در خطر بیفتد و بعد هم از دولت ادعای خسارت شود.

بندپی گفت: از آنجایی که با تغییر اقلیمی در دنیا مواجه هستیم بارانی که باید در سه یا چهار روز بیاید، در دوساعت می‌آید و سیلاب به راه می‌اندازد.  حتما باید نسبت به حریم رودخانه کنترل بیشتر داشته باشیم و قاطعانه برخورد کنیم.

او اضافه کرد: در کنار موضوع سیل، از آنجایی که ما از آبهای سطحی برای مصارف شهروندان استفاده می‌کنیم، به لحاظ بهداشتی باید جلوی هر اقدامی که آب سطحی را دچار آلودگی کند، گرفته شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر