کد خبر 428929

پیشنهاد شورا برای کاهش حضور شهروندان در شهر/ تأکید بر افزایش انجام تست کرونا در تهران

رئیس شورای شهر تهران پیشنهاد داد برای کنترل حضور شهروندان در سطح شهر براساس شماره کارت ملی شهروندان روزانه یکدهم شهروندان اجازه حضور داشته باشند.

اقتصادآنلاین- فائزه مومنی ؛ محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در پایان جلسه علنی روز یکشنبه شورای شهر تهران با اشاره به جزئیات جلسه هم اندیشی صبح امروز شورا با شهردار تهران گفت: در این هم اندیشی شهردار گزارش مبسوطی در خصوص اقدامات مدیریت شهری  برای مقابله و پیشگیری با ویروس کرونا ارائه داد. همچنین به دلیل دو هفته تعطیلی دل اعضای شورا نیز پر بود و تذکراتی نیز در صحن ارائه کردند.

هاشمی با اشاره به نطق پیش از دستور خزانه دار شورای شهر گفت: در این نطق درخواست شده بود به دلیل نحوه تأمین درآمدها و هزینه ها در شرایط کرونایی، بودجه مورد بازنگری قرار گیرد و نگرانی وجود داشت که هزینه های شهر با اولویت کرونا نباشد.

رئیس شورا با اشاره به بررسی دو فوریت برگزاری جلسات مجازی شورا در زمان های اضطراری خاطرنشان کرد: براساس آئین نامه هیئت دولت امکان برگزاری مجازی جلسات شورا وجود ندارد و تصمیم گیری ها باید در صحن شورا انجام گیرد که تصمیم بر این شد در طی نامه ای به هیئت وزیران درخواست شود در صورت اضطرار امکان برگزاری جلسات علنی مجازی قانوناً برای شورا وجود داشته باشد. همچنین لایحه ای از سوی شهرداری در خصوص تشکیلات شهرداری ارائه شد که کلیات آن به تصویب رسید.

 هاشمی ادامه داد: موضوع طرح حفاظت از میراث قله توچال که توسط کمیسیون فرهنگی رد شده بود در صحن علنی رأی نیاورد و قرار بر این شد این طرح به سه کمیسیون محیط زیست و سلامت، معماری و شهرسازی و فرهنگی و اجتماعی برگشت زده شود.

رئیس شورای شهر تهران در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه قرار بود در خصوص هزینه های کرونا در جلسه شورا بررسی شود، گفت: قرار بر این شد جلساتی در کمیسیون برنامه و بودجه با حضور شهردار برگزار شود و پیشنهادات تبدیل به لایحه و طرح شده و در صحن در خصوص آن تصمیم گیری شود.

وی افزود: تصمیمات کرونایی دیگر در شورا تبدیل به مصوبه نمی شود و ستاد ملی کرونا و ستادکرونا در تهران در خصوص آن تصمیم گیری می کنند و شورا با رئیس جمهور، وزیر بهداشت و آقای زالی که در تهران این مسئولیت را دارند، تصمیمی نخواهد گرفت.

هاشمی ادامه داد: در خصوص تعطیلی ساخت و ساز در تهران و شکلات معیشتی کارگران گفت: در خصوص آغاز به کار کارگاه های ساختمانی، شورا تصمیمی نمیگیرد زیرا ممکن است هر تصمیمی خارج از کمیته ملی کرونا گرفته شود سوء تفاهماتی ایجاد شود. پیشنهادات ما به صورت مکتوب به شهردار تهران که در این ستاد حضور دارد ارائه می شود و شهردار آن را مطرح خواهد کرد.

رئیس شورای شهر تهران در خصوص اینکه چه راهکاری برای کاهش حضور شهروندان در شهر پیشنهاد می گفت، اظهار داشت: براساس مصوبه ستاد ملی باید یک سوم کارمندان در محل کار خود حاضر باشند اما برای پیگیری کارهای اداری توسط مردم محدودیتی ایجاد نشده بنابراین یکی از پیشنهادات این است که براساس کارت ملی شهروندان به 10 دهک تقسیم شوند و براساس تقسیم بندی هر روز امکان یک دهم حضور شهروندان در شهر برای پیگیری کارهای اداری وجود داشته باشد. در این حالت طرح ترافیک نیز برداشته می شود، حمل و نقل تعطیل می شود و مردم می توانند با خودروهای شهری بدون ایجاد ترافیک در شهر حضور داشته باشند.

وی در پاسخ به این پرسش خبرنگاران که حضور مردم برای پیگیری کارهای اداری نیست بلکه مشکلات معیشتی است؟ گفت: برای آن نیز می توان حضور مردم را نوبت گذاری کرد و با فشار و جریمه و توصیه همانند سایر شهرهایی که توانستند با موفقیت این موضوع را کنترل کنند، رفتار شود.

هاشمی تأکید کرد: باید تست گیری برای اینکه متوجه شویم چه تعداد از شهروندان به ویروس کرونا مبتلا شده، افزایش یابد. دما گیری برای اینکه متوجه شویم کسی مبتلا شده یا نه اصولی نیست.در تهران سفر و رفت و آمد بالاست و باید وزارت بهداشت با کمک شهرداری تست کرونا را افزایش دهد و فردی که تست اش مثبت است قرنطینه شود و یا در بیمارستان ها و سالن هایی که به این دلیل تجهیز شده اند، بستری شوند. این پیشنهادات باید در ستاد کرونا الزام قانونی پیدا کند تا بتوانیم در مبارزه با این ویروس موفق شویم تا رصد بیماران و جداسازی آنان از جامعه انجام نشود، نمی توان امیدوار بود به این زودی از این بحران خارج شویم.

رئیس شورای شهر تهران در خصوص کمبود کیت های تست کرونا خاطرنشان کرد: مدعی شده اند که کیت هایی تولید شده که سه ساعته جواب می دهد.تولید این کیت ها باید افزایش یابد و ادعاهای تلویزیونی کافی نیست.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر