{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 412796

مدیرکل امور حقوقی شهرداری تهران اعلام کرد:

هفته گذشته رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران اعلام کرده بود «بازپرس شعبه ۱۵ کارکنان دولت، پرونده مربوط به املاک نجومی را به جریان نینداخته و پرونده اصلا به دادگاه نرفته است» و حالا مدیرکل امور حقوقی شهرداری تهران اعلام کرده است که پرونده املاک نجومی مجدد طرح موضوع شده و در حال پیگیری روند این پرونده هستیم.

به گزارش اقتصادآنلاین، معصومه اصغری در شرق نوشت: در این چند روز درباره یک پرونده مهم و پرابهام مانند املاک نجومی با تعدادی از اعضای شورا تماس گرفته شد اما یا نمی‌خواستند صحبت کنند، یا تلفنی صحبت نمی‌کنند، یا اعلام کردند به کمیسیونشان مربوط نمی‌شود یا اصلا معتقدند به آنها مربوط نبوده است. باوجوداین هفته گذشته نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر تهران که به نظر می‌آید یک‌تنه و انفرادی مسیر پیگیری این پرونده را دنبال می‌کند، حرف‌های جدیدی داشت که متأسفانه از سوی سایر اعضا تأیید و دنبال نشد.

محمود میرلوحی هفته گذشته در پاسخ گفت: «ما مطلع شده‌ایم بازپرس شعبه ۱۵ کارکنان دولت، پرونده مربوط به املاک نجومی را به جریان نینداخته و پرونده اصلا به دادگاه نرفته است». این همان موضوعی بود که چند ماه قبل از پایان دوره شورای چهارم و چند ماه قبل از انتخابات سال ۹6 حواشی زیادی ایجاد کرد و دادستان کل کشور، عباس جعفری‌دولت‌آبادی مسئول مستقیم رسیدگی به این پرونده بود و از آن به بعد ایشان یا سخنگوی قوه قضائیه، چند وقت ‌یک‌بار گزارشی چند‌جمله‌ای از این پرونده را اعلام می‌کردند و دیگر جای هیچ پرسش و پاسخی وجود نداشت. اما حالا نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر که خودش شکایتی مستقیم و جداگانه درباره پیگیری پرونده املاک شهرداری از محمدباقر قالیباف دارد، می‌گوید این پرونده اصلا از دادسرای کارکنان جرائم دولت بیرون نرفته است.

درباره اینکه چرا محمود میرلوحی در این پرونده تنهاست و اعضای اصلاح‌طلب و هم‌جریانش با دلایل مختلف علاقه‌ای به ورود به این موضوع ندارند، یک طرف ماجراست اما اینکه چرا شورا در حدود سه سال حضور در جایگاه رسیدگی به قول داده‌شده به مردم که یکی از مهم‌ترینشان شفافیت در پرونده املاک نجومی بود، ورود نداشته سؤال دیگری است. به‌ویژه وقتی یکی از اعضا می‌گوید اطلاع دارد که پرونده اصلا مسیر قانونی را طی نکرده و دو عضو (ناهید خداکرمی و زهرا صدراعظم‌نوری) دیگر هم‌زمان درباره گزارشی از سازمان بازرسی صحبت می‌کنند که در آن گفته شده حدود ۸۴۰ پرونده از پرونده‌های مربوط به املاک و قراردادهای شهرداری در حدود ۱۰ سال گذشته مسیر قانونی را طی نکرده‌اند یا سرانجامی نداشته‌اند.

این سؤال را از محسن هاشمی، رئیس شورای شهر پرسیدیم و او کاملا صریح اعلام کرد که این موضوع ربطی به شورا نداشته است. او گفت: گزارش‌های سازمان بازرسی مسیرهای ارجاع مختلفی دارند؛ یا به سازمان بازرسی شهرداری یا دادگاه جرائم کیفری یا دادسرای کارکنان دولت و مراجع دیگری ارجاع می‌شود، یا سازمان بازرسی کل کشور موضوع را مستقیما پیگیری می‌کند. من درباره گزارشی که برخی اعضا درباره آن صحبت کرده‌اند، نظری ندارم و بهتر است از خودشان دراین‌باره بپرسید.

او می‌گوید این گزارش‌ها و پیگیری آنها در سال‌های گذشته معمول بوده و از زمانی که او در شرکت مترو بوده، بارها به سازمان‌های مختلف نظارتی درباره گزارش‌هایی که از پروژه‌ها، قراردادها و اتفاقات مختلف دیگر تهیه شده بوده توضیح داده است؛ مواردی مثل واگذاری خط ۶ و ۷ مترو به مجموعه خاتم و سپاه یا مجتمع‌های ایستگاهی و ...

هاشمی می‌گوید من اصلا در جریان امور مربوط به پیگیری پرونده املاک نجومی نبودم؛ پرونده‌ای هم به من ارجاع نشده و من هم پیگیری‌ای در‌این‌باره نداشتم؛ چراکه این موضوع به شهردار و امور حقوقی شهرداری تهران مربوط است.

اما حسن رسولی، خزانه‌دار شورا هم در پاسخ به این سؤالی می‌گوید اگر آقای میرلوحی موضوعی را گفته و پیگیر است، حتما صحت دارد و خود ایشان مرجع پاسخ‌گویی هستند. او هم می‌گوید اعضای دیگر در جریان این موضوع نیستند و به آنها هم مربوط نمی‌شود؛ باوجوداین می‌گوید: به لحاظ حقوقی شهردار و اداره کل حقوقی شهرداری باید جواب بدهد که چرا این پرونده را در این مدت پیگیری نکرده و اگر پیگیری بوده چه نتایجی داشته که اعلام نشده است!

او می‌گوید شورا یک نهاد ناظر و مقررات‌گذار است و می‌توانسته در جهت پیگیری این موضوع از شهردار و امور حقوقی شهرداری تهران بخواهد تا این موضوع را پیگیری کند و در این مورد هم اول آقای ابراهیم امینی، رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی و بعد خود آقای میرلوحی مسئولیت طرح سؤال و پیگیری را  داشته‌اند.

او در عین حال تأکید دارد در چنین پرونده‌هایی، مانند املاک نجومی که بخشی از آن اتهام کیفری دارد و در نحوه رسیدگی به آن عملکرد دستگاه قضائی در معرض قضاوت افکار عمومی قرار می‌گیرد، لازم است با ابهام‌زدایی و شفافیت کامل این موضوع حسب قانون پیگیری و درباره آن اعمال قانون شود و نتیجه را هم به مردم اعلام کنند.

میرلوحی داشت، اشاره کرد: «پس از تغییر بازپرس شعبه ۱۵ کارکنان دولت (بازپرس قبلی برکنار شد) بخش حقوقی شهرداری تهران در تلاش است این پرونده را دوباره به جریان بیندازد و پرونده املاک نجومی و تخلف  دوره قبل را دنبال کند و مهم‌‌تر اینکه با این پیگیری‌ها، املاک شهرداری را برگرداند». اما امیرحسین شمسی، مدیرکل امور حقوقی شهرداری تهران، در پاسخ  با یک جمله کوتاه اعلام کرد: «این موضوع مجدد در اداره امور حقوقی با تأکید شورا طرح موضوع شده و در حال پیگیری است».

میرلوحی روز گذشته نیز در نشست خبری خود که نکات مهم دیگری هم داشت، درباره پرونده املاک نجومی گفت: من ریز و جزئیات پرونده املاک نجومی را مطالعه کرده‌ام و به قطعیت می‌گویم ادعاهایی که آقایان می‌کنند، کذب است و درست نیست و به نظر می‌رسد باید برخی از پرونده‌ها مجدد بررسی شود تا ببینیم چرا به سرانجام نرسیده است. او در پاسخ به این پرسش که آیا از شخص شهردار اسبق تهران شکایت شده است یا نه گفت: من باشم این کار را انجام می‌دهم؛ اما شهرداری تهران سیاستی مبنی بر شکایت علیه افرادی که در ریخت‌و‌پاش‌ها نقش داشته‌اند، اتخاذ کرده است.

چرا شریفی در آستانه انتخابات آزاد شده است

 محمود میرلوحی همچنین در نشست خبری درباره پرونده تحقیق‌و‌تفحص از «رساتجارت» گفت: نجفی، شهردار اسبق تهران، در همین اتاق به ما گفت هزار میلیارد تومان را شب عید از این محل دریافت می‌کند و بهتر است اعضا سکوت کنند تا حقوق و عیدی پرداخت شود. هنگامی که حسینی‌مکارم سرپرست شهرداری بود، از ما یک هفته برای وصول این بدهی وقت خواست؛ اما آن‌ هم نشد و سرانجام افشانی اعلام کرد در حال پس‌گرفتن هزار‌و ۶۰۰ میلیارد تومان از شریفی، قائم‌مقام دوره قالیباف، است و گفت نامه‌ای در این زمینه آماده ارسال است و حتی درخواست داشت نامه مشترکی در این زمینه بنویسیم و ما مدت‌ها منتظر هزارو 600 میلیارد تومان بودیم؛ اما خبری از آن نشد و چون احساس کردیم زمان در حال گذر است، این موضوع را در قالب تحقیق‌و‌تفحص بیان کردیم. وی در پاسخ به اینکه شنیده شده شهرداری تهران رسما از قالیباف شکایت کرده است، گفت: تا حالا در پرونده شریفی، دوستان ما فکر می‌کردند چون طرف دوم سپاه است و شاکی است، نیازی به ورود نیست. در هولوگرام هم معتقدیم اتفاقاتی رخ داده است. اقداماتی در جهت شکایت در مواردی انجام دادیم که تا قبل از آن مورد تردید بود و معتقدیم که باید سریع‌تر این اقدام انجام می‌‌شد. میرلوحی با بیان اینکه شنیده شده سازمان بازرسی کل کشور ۸۰۰ مورد گزارش درباره وضعیت شهرداری ارائه کرده است، ادامه داد: از قوه قضائیه انتظار داریم درباره این پرونده‌ها تصمیم بگیرد، اما مروری بر فهرست شکایات نشان می‌دهد که گویا روئین‌تنی در برخی افراد وجود دارد که این همه گزارش تقریبا به نتیجه نرسیده است.رئیس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران ادامه داد: در قوه قضائیه برخی‌ها دستگیر شدند و این‌طور استشمام می‌شود که مطالب و پرونده‌های مطروحه در شهرداری می‌توانسته با این افراد ارتباط داشته باشد، من شنیده‌ام که شریفی با وثیقه آزاد شده است و این آزادی آن هم هم‌زمان با تحقیق و تفحص از رساتجارت و شهرداری پیام دارد.وی گفت: گفته و شنیده شده که بازرسی کل کشور ۸۰۰ گزارش درباره وضعیت شهرداری تهران ارسال کرده است که یکی از این تخلفات پرونده موسوم به املاک نجومی بود که انتظار می‌رود از آنجایی که قوه قضائیه و بازرسی کل کشور در مسائل مختلف حساس و دقیق هستند، درباره این مسائل نیز پیگیری کنند. در زمان برگزاری انتخابات شورایاری‌ها سراج اعلام کرد که اصل شورایاری خوب است اما در مورد هزینه‌کرد آن باید دقت کرد، وقتی بازرسی کل کشور و قوه قضائیه روی این مبالغ محدود حساس‌اند خب حق دارم سؤال بپرسم چرا در مورد این همه گزارش پیگیری نکرده؟ گزارش‌های سازمان بازرسی تا تیرماه امسال بوده است و برخی از این اتفاقات مربوط به پنج- شش سال قبل است و اتفاق تازه‌ای نیست اما می‌بینیم به جای بررسی، شریفی را با این پرونده آن هم در آستانه انتخابات آزاد می‌کنند، در‌حالی‌که همگان منتظر بودند جلسه دادگاه آنها برگزار شود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری