کد خبر 402530

محسن هاشمی:

وضعیت هوای تهران افتضاح است/ موضوع واگذاری زمین های بنیاد به شورا اعلام شده بود

رئیس شورای شهر تهران گفت: مسئله مهار آلودگی هوا یک موضوع حاکمیتی است که باید نهادهای مختلف در خصوص آن تصمیم گیری کنند و در حال حاضر وضعیت آلودگی هوا افتضاح است.

اقتصادآنلاین - فائزه مومنی ؛ محسن هاشمی در حاشیه جلسه علنی روز سه شنبه در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه چرا امروز هیچ کدام از اعضای شورا در خصوص آلودگی هوا تذکر نداده اند، گفت: تقریبا همه اعضا در تذکرات خود به موضوع آلودگی هوا اشاره کردند و تذکر من به عنوان رئیس شورا نیز در خصوص آلودگی هوا بود و به نظر می رسد شما به محتوای تذکرات گوش نداده اید و وقتی رئیس تذکر می دهد انگار شورا در این خصوص تذکر داده و اظهارنظر کرده است.

وی در خصوص اینکه برای مهار آلودگی هوا چه باید کرد، گفت: من برنامه ای در شبکه افق در این رابطه داشتم و به طور مفصل دلایل آلودگی هوا و اینکه کدام بخش حاکمیتی و کدام دولتی است و شورای شهر و شهرداری چه اختیاراتی در این حادثه دارند را تشریح کردم.

هاشمی در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص اینکه نمایشگاه الکامپ در حال برگزاری است، در حالی که آلودگی هوا به دلیل ترافیک در این منطقه بالاست، گفت: اینکه کدام فعالیت ها در زمان آلودگی هوا ادامه داشته باشد و کدام متوقف شود، باید در کمیته اضطرار که توسط استانداری برگزار می شود مشخص شود. من به عنوان رئیس شورا حتی نمی توانم به دلیل آلودگی هوا صحن شورا را تعطیل کنم، بنابراین تصمیم گیری در خصوص فعالیت ها بر عهده کمیته اضطرار است.

هاشمی در خصوص اینکه گفته می شود شهردار تهران اعلام کرده شاخص آلودگی هوا اگر به 200 می رسید باید شهر را تخلیه می کردند، گفت: شب گذشته شاخص از عدد 187 بالاتر نرفت. آلودگی هوا مشکلی است که همان طور که گفتم باید توسط همه نهادهای حاکمیتی و دولتی حل شود.

رئیس شورای شهر تهران در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص جزئیات تفاهم نامه بنیاد مستضعفان و شهرداری تهران و عدم اطلاع بسیاری از اعضای شورا از مفاد این تفاهم نامه گفت: شهردار تهران موضوع واگذاری زمین های بنیاد به شهرداری را در جلسه هم اندیشی مطرح کرده بودند که با مخالفت برخی از اعضا از جمله رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی روبرو شد.  من نیز با این واگذاری مخالف هستم، زیرا برای گرفتن ساختمان هایی که امکانات مناسبی ندارند نباید املاک مناسب خود را واگذار کنیم.

هاشمی اضافه کرد: گمان می کنم دلیل علاقه مندی آقای حناچی برای گرفتن زمین های بنیاد یکپارچه کردن زمین های اراضی عباس آباد است. این زمین ها در مجاورت مصلی قرار دارند و مناسب بلندمرتبه سازی نیستند. در طرح قدیمی اراضی عباس آباد پروژه داریوش که شامل سه برج 30 طبقه و یک برج گرد بود، برای این محدوده پیش بینی شده بود که بعد از انقلاب این طرح متوقف شد. در حال حاضر از نظر سازه ای امکان ساخت و ساز در این زمین ها وجود ندارد و زمین ها از نظر شهرداری بی ارزش است، بنابراین شهرداری نباید زمین های ارزشمند شهر را در ازای چنین زمین های بی ارزشی تهاتر کند.

وی با تأکید بر اینکه شهرداری موظف نیست شورا را در جریان تفاهم نامه های خود قرار دهد، گفت: میان شورا و شهرداری اختلاف افکنی نکنید.

هاشمی در پاسخ به تکرار پرسش خبرنگاران در خصوص راهکارهای مدیریت شهری برای کاهش آلودگی هوا گفت: متأسفانه سخنان من کوتاه می شود و بخش هایی که مربوط به انتقاد از دولت است را پخش می کنند و بخش های دیگر را نه، بنابراین ترجیح می دهم کمتر در این خصوص صحبت کنم اما برای کاهش آلودگی هوا وظایفی برای دستگاه های حاکمیتی و دولت وجود دارد که باید هر دو در خصوص آن به وظایف خود عمل کنند. به طور مثال یکی از منشأهای آلودگی هوا سوختی است که در دستگاه های حرارتی استفاده می شود یا تصمیم در خصوص اینکه خودرویی که بالای 10 لیتر سوخت مصرف می کند در کشور تولید نشود و یا تولید برق از نیروی گاز و ارائه برق به شهرهایی که از لحاظ آلودگی دچار مشکل حاد هستند.

وی ادامه داد: باید وزارت کشور، بانک مرکزی، صندوق ذخیره ارزی، سازمان برنامه و بودجه که در اختصاص اعتبار به حمل و نقل عمومی مرتبط هستند، از این بخش حمایت کنند. وزارت صمت که در تولید و خرید اتوبوس ها و واگن ها نقش دارند به وظایف خود عمل کند. اگر تهران 9 هزار اتوبوس، 3 هزار واگن و 456 کیلومتر مترو داشت، مشکلاتش در حوزه حمل و نقل به شدت کاهش پیدا می کرد. در حال حاضر این ظرفیت نصف است که از نیمی از همین ظرفیت نیز استفاده نمی شود.

رئیس شورای شهر تهران تأکید کرد: در زمان هدفمند شدن یارانه ها مصوب شد سالیانه 4 هزار میلیارد از محل صرفه جویی به حمل و نقل عمومی اختصاص داده شود که تاکنون یک ریال اختصاص داده نشده و شهرها از این محل 40 هزار میلیارد طلبکار هستند.

وی با تأکید بر اینکه باید در خصوص کاهش آلودگی هوا یک تصمیم حاکمیتی گرفته شود، گفت: وضعیت هوا افتضاح است و باید تصمیم جدی در خصوص اجرای وظایف نهادهای مختلف در این رابطه گرفته شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

عناوین بیشتر