کد خبر 391606

یکسان دیدن شهروندان در پرداخت هزینه‌ها عادلانه نیست

رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه کاهش مؤثر هزینه‌های مدیریت شهری با هوشمندسازی شهرها محقق می‌شود گفت: شهر هوشمند در صورت یکپارچگی داده‌ها در مدیریت شهری محقق می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین، بهاره آروین رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران در چهارمین جایزه جهانی خشت طلایی تهران گفت: هوشمندسازی شهرها بسیار گسترده است. نسبت به ضرورت هوشمندسازی در شهرها توافق وجود دارد. هوشمندسازی سه اصل مهم را به همراه دارد.  

وی افزود: یکی از این اصول رونق در کسب‌وکار و خلق ثروت در شهرهاست. هوشمندسازی شهرها بستری برای شکل‌گیری کسب‌وکارها ایجاد می‌کند که شهرهای غیرهوشمند فاقد این پتانسیل هستند. افزایش کارایی برای ارائه خدمات و توزیع عدالت در شهرها از دیگر مصادیق شهر هوشمند است. نهادهای عمومی وظیفه کاهش نابرابری را دارند. در بسیاری از امور همه شهروندان را در پرداخت هزینه‌هایی که برای شهر متقبل می‌شوند یکسان می‌بینیم و این کار عادلانه نیست.  

رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه هوشمندسازی در افزایش عدالت مفید است تصریح کرد: همچنین هوشمندسازی، کاهش مؤثر هزینه‌های مدیریت شهری را به دنبال دارد. با هوشمندسازی خدمات شهری بسیاری از هزینه‌های مدیریت شهری به طور چشمگیری کاهش پیدا می‌کند. اما چرا هوشمندسازی در کشور ما محقق نمی‌شود؟  

آروین ادامه داد: در ایران حکمروایی شهری نداریم. شهرداری‌‌ها بر خلاف زمانی که تأسیس شدند قدرت گذشته را ندارند و بسیاری از وظایف شهرداری‌ها در سال‌های بعد به ارگان‌های دیگر واگذار شد. در واقع چالش اصلی در حوزه مدیریت شهری عدم یکپارچگی مدیریت شهری است. یکپارچگی داده که در تمام کشورها وجود دارد در ایران نیست.  

وی تصریح کرد: وقتی از شهر هوشمند حرف می‌زنیم نمی‌تواند در عمل اجرا شود مگر اینکه یکپارچگی داده در مدیریت شهری محقق شود. شورای اسلامی شهر سابق تهران مصوبه‌ای دارد که طبق آن داده‌ها بین ارگان‌ها باید به اشتراک گذاشته شود. در این خصوص نقش وزارت ارتباطات بسیار پررنگ است اما تا کنون این اتفاق رخ نداده است.  

رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: در کشور، سازوکارهایی داریم که بتوانیم یکپارچه‌سازی داده‌ها را محقق کنیم. اگر شهر هوشمند بخواهیم باید این داده‌ها به اشتراک گذاشته شود. چرا که بدون این کار هوشمندسازی امکان‌‌پذیر نیست. وزارت ارتباطات باید در حوزه شهرهای هوشمند برای یکپارچه‌سازی داده‌ها نشست‌هایی را برگزار کند. رویکرد امروز جهان حکمروایی مبتنی بر داده‌هاست. بسیاری از ارگان‌ها داده‌های ارزشمندی دارند ولی این داده‌ها برای آنها ایجاد ارزش افزوده نمی‌کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر