کد خبر 389931

زمان تحویل پلاسکو جدید اعلام شد

رئیس بنیاد مستضعفان اعلام کرد همان طور که وعده داده بودیم، ساختمان پلاسکو در ۱۵ طبقه به اضافه پنج طبقه زیرزمین تا نیمه دوم سال آینده ساخته و به کسبه آن تحویل داده می‌شود و همه اختلافاتی که در گذشته بین بنیاد و دستگاه‌های مختلف بود را حل کردیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، پرویز فتاح در بازدید صبح امروز از روند ساخت و پیشرفت ساختمان پلاسکو در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که با توجه به تأخیرهای صورت گرفته در روند ساخت و تحویل ساختمان پلاسکو به کسبه آن، هم اکنون در چه وضعیتی قرار داریم، اظهار کرد: با توجه به اختلافات و مسائلی که پیش آمده بود، در ساخت ساختمان پلاسکو هم تأخیر بوجود آمد اما مراحل اجرایی این ساختمان تجاری از اسفندماه ۹۷ آغاز شد و همان طور که قول دادیم نهایتا دو ساله آن را تحویل می‌دهیم.

وی با بیان این‌که ساختمان پلاسکو در نیمه دوم سال آینده ساخته شده و به کسبه آن تحویل داده می‌شود، افزود: همه اختلافات را در زمینه چگونگی ساخت ساختمان پلاسکو حل کردیم و همان طور که قبلا وعده داده شده بود این ساختمان تجاری در ۱۵ طبقه به اضافه پنج طبقه زیرزمین ساخته خواهد شد و می‌خواهیم آن را به گونه‌ای بسازیم که به نمادی در کشور تبدیل شود.

رئیس بنیاد مستضعفان با بیان این‌که همه هزینه‌های ساخت ساختمان پلاسکو بر عهده بنیاد مستضعفان و هزینه‌های بازسازی و مقاوم‌سازی ساختمان شمالی پلاسکو با هزینه کسبه آن انجام می‌شود، ادامه داد: با توجه به این‌که باید در ساختمان جدید پلاسکو همه ضوابط اصولی و مهندسی را رعایت کنیم، مغازه‌های پلاسکو قدری از نظر متراژ کوچک‌تر می‌شوند که کسبه پلاسکو آن را پذیرفته‌اند و مشکلی در حال حاضر وجود ندارد اما تعداد مغازه‌ها کمتر نخواهد شد.

فتاح در پاسخ به دیگر سوالی مبنی بر این‌که در گذشته وضعیت قراردادهای بنیاد مستضعفان با کسبه پلاسکو در مراحل ساخت و تحویل به گونه‌ای بود که کسبه از آن رضایت نداشتند و هم اکنون چه تغییراتی در آن صورت گرفته است، گفت: قراردادها نیز اصلاح شده و هیچ هزینه‌ای از کسبه دریافت نخواهیم کرد و هم اکنون مراحل اجرایی ساخت پلاسکو با سرعت در حال انجام است و امیدواریم به موقع این کار را تمام کنیم.

وی افزود: یکی دیگر از توافقاتی که در این زمینه صورت گرفته، ساخت نمادی برای شهدای آتش‌نشان پلاسکو است که می‌خواهیم آن را با هزینه بنیاد مستضعفان و در شأن این شهدا بسازیم.

پلاسکو قدیمی پروانه نداشت

عبدالرضا گلپایگانی - معاون شهرسازی شهردار تهران - هم اعلام کرد که امیدواریم ساختمان پلاسکو به گونه‌ای ساخته و تحویل داده شود که همه مردم و کسبه از آن راضی باشند و می‌خواهیم آن را به نماد مهندسی کشور تبدیل کنیم.

او در حاشیه بازدید رئیس بنیاد مستضعفان از روند ساخت ساختمان پلاسکو در پاسخ به سوال خبرنگاران اظهار کرد: امیدواریم که پروژه ساختمان پلاسکو به نماد ملی مهندسی کشور تبدیل شود چراکه پس از فراز و نشیب‌های بسیار طرح بسیار خوبی برای ساخت پلاسکو که شبیه‌ترین طرح به پلاسکو سابق بود، ارائه و در شورای عالی معماری و شهرسازی تأیید شد و هم اکنون مراحل ساخت آن به سرعت در حال انجام است.

وی با بیان این‌که وارد دهه قانونمندی شده‌ایم، گفت: در ساختمان پلاسکو به گونه‌ای عمل خواهد شد که همه حقوق شهروندان و مباحث مهندسی رعایت شود که البته در این زمینه با توجه به ذی صلاح بودن پیمانکار خیالمان راحت است.

گلپایگانی با بیان این‌که ساختمان قدیمی پلاسکو پروانه ساخت نداشته است، گفت: هم اکنون همه کارهای مربوط به پروانه ساخت ساختمان پلاسکو به سرعت انجام شده است و طرح و پروژه آن به تأیید شورای عالی معماری و شهرسازی به عنوان عالی ترین نهاد در این زمینه رسیده است و مشکلی در این زمینه نداریم.

همچنین برای ساخت نماد شهدای ساختمان پلاسکو و جانمایی آن بحث‌های مختلفی صورت گرفت که نهایتا مقرر شد این نماد ملی و ارزشمند را که خانواده‌های شهدا می‌خواستند در محل ساختمان پلاسکو باشد را در ورودی این ساختمان قرار دهیم.

رضایت کسبه از سرعت گرفتن ساخت پلاسکو با وجود تأخیر چند ساله

 علیرضا تهرانی در حاشیه بازدید رئیس بنیاد مستضعفان از مراحل ساخت ساختمان پلاسکو اظهار کرد: هم اکنون در مرحله خوبی قرار داریم و گرچه کار ساخت ساختمان پلاسکو از نظر زمانی به طول انجامید و این پروژه می‌توانست بسیار زودتر به کسبه تحویل داده شود اما با توجه به اینکه بنیاد مستضعفان وعده یک سال دیگر را به ما داده و هم اکنون ساخت پلاسکو در ماه‌های اخیر سرعت گرفته است، کسبه از آن رضایت دارند.

تهرانی درباره وعده‌های داده شده به کسبه آسیب‌دیده پلاسکو گفت: بنیاد مستضعفان در وعده‌هایی که تاکنون به کسبه داده است خوش قول بوده و همه آن‌ها را عملی کرده که به عنوان مثال می‌توان به پرداخت اجاره‌های پلاسکویی‌ها طی دو سال گذشته و وعده برای پرداخت اجاره بهای امسال اشاره کرد اما همه وعده‌های دولتی‌ها به صورت کامل اجرا نشدند.

رئیس شورای ساختمان پلاسکو با بیان این‌که کسبه پلاسکو در ساختمان‌های مختلف از جمله مجتمع نور پراکنده هستند، گفت: به عنوان مثال در ارائه تسهیلات به کسبه پلاسکو سنگ‌اندازی شد و با توجه به اینکه شرایط این تسهیلات مانند تسهیلات عادی بانکی تغییر کرد بسیاری از کسبه نتوانستند آن را دریافت کنند و امیدواریم ضمن تحویل به موقع و مناسب ساختمان پلاسکو، وعده‌های دیگری که داده شده نیز به موقع عملی شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر