کد خبر 384319

در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین مطرح شد؛

آمار واقعی موش‌های تهران

رییس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران گفت: طی سه ماه ۳هزار و ۷۲۳ لاشه موش از سطح معابر شهر تهران جمع‌آوری شده است.

اقتصاد آنلاین - فائزه مومنی؛ زهرا صدراعظم نوری در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه مدیریت شهری چه اقدامی در حوزه جمع‌آوری حیوانات موذی از جمله موش کرده است، به خبرنگار اقتصاد آنلاین گفت: در حوزه فعالیت شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل موضوعات مختلفی مطرح است. یکی از این موضوعات کنترل و مبارزه با جانورانی مثل موش است که در قالب قراردادهای پیمانکاری، مبارزه‌های مکانیکی و شیمیایی انجام می‌گیرد و در ماه‌های مختلف اقدامات انجام شده جمع‌بندی و مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

او ادامه داد: طی گزارش‌هایی که داشتیم؛ در فروردین‌ماه سال جاری دو هزار و چهارصد لاشه، در اردیبهشت‌ماه نزدیک هزار و پانصد و در خردادماه 923 لاشه جمع‌آوری شده است. کلونی موش‌ها از طریق پیام‌های مردمی « 137» شناسایی و با آن‌ها مقابله شده است.

نوری در توضیح مراحل مبارزه با حیوانات موذی از جمله موش اظهار کرد: محل‌هایی که بیشتر این جانوران در آنجا تجمع دارند و تغذیه می شوند شناسایی  و طی یک فرایند جهت کنترل جمعیت موش‌ها برنامه‌ریزی می‌شود.  با تشکیل جلسات کارشناسی نقطه نظرات متخصصان، اساتید دانشگاه‌ها و شوراهای علمی اتخاذ شده و سیاست‌ها از طریق برون سپاری عملیاتی می‌شوند.

این عضو شورا ادامه داد: پیمانکاران از طریق مناقصه در 22 منطقه شهرداری به این کار مبادرت می کنند و از طریق طعمه‌گذاری یا تله‌های چسب کتابی جمعیت موش را کنترل می‌کنند.

نوری با بیان اینکه نمی‌شود موش‌ها را را از چرخه حیات حذف کرد، بلکه باید جمعیت آن‌ها را کنترل کرد، گفت:نحوه رفتار شهروندان می‌تواند در افزایش یا کاهش جمعیت آن‌ها بسیار موثر باشد. موش جانوری است که نیاز به تغذیه مستمر دارد و در زمان‌هایی که به طور مناسب تغذیه کند، تولید مثل فراوان می‌کند.

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران تاکید کرد: لذا اگر در هر جایی مواد غذایی ریخته نشود، جمعیت موش‌ها افزایش پیدا نمی‌کند. موش جزء جانوران جونده است و اگر رشد بی رویه داشته باشد می‌تواند خطرات زیادی برای محیط زیست فراهم سازد و به فضاهای شهری و تاسیسات آسیب‌های جدی بزند.

 او درباره تعداد موش‌های تهران و آمار 4 میلیونی که درباره تعداد آن‌ها گفته می‌شود نیز اظهار کرد: تاکنون سرشماری برای برآورد تعداد موش‌های شهر تهران انجام نگرفته و آمار مشخصی وجود ندارد. درعین حال امکان سرشماری آن‌ها نیز نیست و اگر عددی اعلام می‌شود به صورت تقریبی است. موش‌ها زیر زمین هستند و نمی‌توان آن‌ها را دید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر