کد خبر 354468

این خبر را متقاضیان نوسازی بافت فرسوده بخوانند!

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران ضمن حضور در برنامه زنده "روی خط خبر" شبکه خبر، با اعلام این که شهرداری تهران ۵۰% از هزینه انشعابات را برای متقاضیان پروژه های پیشتاز نوسازی بصورت یارانه پرداخت می کند، جزئیات بسته تشویقی جدید نوسازی را تشریح کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین، کاوه حاجی علی اکبری با بیان این که از حدود 10 سال گذشته دولت و شهرداری تهران شروع به اعطای مشوق هایی برای ترغیب ساکنان بافت های فرسوده به نوسازی منازل ناپایدار خود کرده اند، یادآور شد: در سال های گذشته دولت نسبت به اعطای تسهیلات بانکی ساخت و ساز و شهرداری تهران نسبت به رایگان کردن هزینه صدور پروانه در بافت های فرسوده اقدام کرده اند و اعطای این مشوق ها کماکان ادامه دارد.

علی اکبری در این باره توضیح داد: صدور پروانه در بافت های فرسوده مناطق 7 تا 20 مشمول 100 درصد تخفیف و در مناطق 1 تا 6 و 21 و 22 مشمول 80% تخیف می شوند. عوارض واحدهای تجاری واقع در این پروژه ها که خارج از راسته ها و بورس های مصوب هستند، در صورتیکه مساحت آنها حداکثر 20% مساحت زمین باشد و بیشتر از 50 مترمربع نباشد نیز مشمول تخفیف 50% می شود.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران اظهار داشت: برآوردها نشان می دهد، این تخفیفات در مشوق های نوسازی بین 7 تا 10 درصد از هزینه های اجرا را کاهش می دهد.

علی اکبری با اعلام این که تمهید مناسبی از طرف دولت محترم اندیشیده شده که از ابتدای سال جاری، تسهیلات ساخت به 70 میلیون تومان به ازای هر واحد مسکونی افزایش پیدا کند، توضیح داد: 50 میلیون تومان  از این مبلغ با سود 9% و 20 میلیون تومان مابقی نیز با سود 18% از سوی بانک های عامل به متقاضیان پرداخت خواهد شد.

به گفته مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران، شهرداری تهران علاوه بر اعطای مشوق های عام و با تمرکز بر توزیع هدفمند بسته های تشویقی نوسازی بافت های فرسوده، اقدام به تدوین مشوق های ویژه برای محلاتی که در طی 10 سال گذشته از کمترین نوسازی مسکن و پایین ترین نرخ رشد قیمت مسکن برخوردار بوده اند، کرده است.

علی اکبری در این خصوص اظهار داشت: بر این اساس، 30 محله از شهر تهران از جمله محلات فرحزاد و کن که طبق مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری، امکان ساخت و ساز بیشتر از 180% را ندارند و محلات واقع در حصار صفوی در منطقه 12 که در محدوده های تاریخی و ارزشمند تهران قرار گرفته اند و 24 محله دیگر تهران که کمترین نرخ نوسازی و پایین ترین نرخ رشد قیمت مسکن در یک دهه اخیر را داشته اند، می توانند علاوه برمشوق های عام از بسته های تشویقی ویژه نوسازی بافت های فرسوده نیز بهره مند شوند.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران افزود: به متقاضیان نوسازی در محله های فرحزاد و کن و محله های واقع در حصار صفوی علاوه بر 9% تسهیلات بانکی ساخت که از سوی دولت اعطا می شود، 9% یارانه مضاعف نیز از سوی شهرداری تهران اعطا می شود و بر این اساس تسهیلات کاملاً حالت قرض الحسنه پیدا می کند و متقاضیان تنها می بایست اصل تسهیلات دریافتی را به بانک بازپرداخت نمایند.

وی با اشاره به دستورالعمل جدید برای اعطای کمک هزینه اجرای نما در بافت های فرسوده، عنوان کرد: متقاضیان نوسازی در 30 محله مذکور پس از ارائه تأییدیه های لازم، تا سقف 20 میلیون تومان کمک هزینه اجرای نما دریافت می کنند.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به ضرورت توجه به افزایش کیفیت ساخت و ساز در بافت های فرسوده و الگوسازی نوسازی، گفت: پروژه هایی که از تجمیع حداقل 10 پلاک و رسیدن به مساحت حداقل 400 متر مربع در بافت های فرسوده ایجاد می شوند، با عنوان "پروژه های پیشتاز نوسازی" معرفی می شوند که امکان بهره مندی از مشوق های ویژه نوسازی را خواهند داشت.

علی اکبری متذکر شد: پروژه های پیشتاز نوسازی می توانند از 9% سود تسهیلات بانکی و کمک هزینه اجرای نما تا سقف 50 میلیون تومان که از سوی شهرداری تهران اعطا می شود، بهره مند گردند. به منظور افزایش کیفیت طراحی در پروژه های پیشتاز نوسازی، هزینه طراحی این پروژه ها نیز از سوی شهرداری تهران و از طریق انعقاد قرارداد با طراحان حرفه ای و درجه یک انجام خواهد شد.

وی با بیان این که شهرداری تهران به منظور ارتقاء کیفیت ساخت مسکن در بافت های فرسوده تمهیداتی اندیشیده که در فرآیند اجرا نیز نظارت داشته باشد، افزود: 50% از هزینه های خدمات مهندسی شامل هزینه های طراحی، کنترل طراحی، نظارت و شناسنامه فنی در پروژه های پیشتاز نوسازی و محله های کن، فرحزاد و محله های واقع در حصار صفوی از سوی شهرداری تهران به متقاضیان نوسازی پرداخت می شود و 24 محله دیگر نیز مشمول بهره مندی از 50% هزینه های خدمات نظارت خواهند شد.

به گفته وی، تأمین 100 درصد پارکینگ مورد نیاز در پروژه های پیشتاز و تأمین حداقل 75 درصد پارکینگ های مورد نیاز در سایر پروژه های نوسازی (مطابق پروانه صادره)، برخورداری از میانگین 75 متر مربع مساحت واحد مسکونی، اجرای عایق صوتی دیوارهای پیرامونی و دیوارهای بین واحدهای مسکونی، کنترل و تأیید کیفیت آسانسور، استفاده از بتن آماده از شرکت های دارای نشان استاندارد ایران در اجزای سازه ای و کنترل و تأیید کیفیت جوشکاری اتصالات سازه های فلزی از ملزومات پروژه ها به منظور دریافت تسهیلات کمک هزینه خدمات مهندسی است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به اجرایی نشدن بخشی از آئین نامه اجرایی برنامه بازآفرینی که حدود یکسال پیش به تصویب هیأت وزیران رسید، توضیح داد: طبق آئین نامه مذکور، وزارتخانه های نفت و نیرو مکلف هستند تا نسبت به تخفیف و یا تقسیط هزینه انشعابات در بافت های فرسوده که برای هر واحد حدود 7 و نیم میلیون تومان می شود، اقدام نمایند؛ اما با توجه به این که منابع آن تا به امروز فراهم نشده، این امر محقق نشده است.

علی اکبری خاطرنشان کرد: بر اساس بسته تشویقی ویژه نوسازی، شهرداری تهران 50% از هزینه انشعابات را برای متقاضیان پروژه های پیشتاز نوسازی بصورت یارانه پرداخت می کند.

به گفته این مقام مسئول تخفیف در هزینه بیمه کارگران ساختمان نیز از موارد دیگری مصوب شده در آئین نامه اجرایی برنامه بازآفرینی است که امکان اجرایی شدن آن نیز تا به امروز مهیا نشده است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اعلام این که هدف از تدوین و ارائه بسته های تشویقی نوسازی، کاهش هزینه تمام شده ساخت مسکن و ایجاد صرفه اقتصادی به منظور جذب سرمایه در بافت های فرسوده شهر تهران است، تأکید کرد: مجموع مشوق هایی که از طرف دولت و شهرداری تهران برای نوسازی بافت های فرسوده در نظر گرفته شده می تواند منجر به کاهش بین 150 تا 400 هزار تومان هزینه ساخت مسکن در هر متر مربع شود.

علی اکبری در خاتمه سخنان خود با اشاره به این که دفاتر توسعه محله ای، ابزارهای ارتباطی و اجرایی شهرداری تهران در بافت های فرسوده هستند که ارتباط مستمر و مستقیم با ساکنان محلات دارند، از متقاضیان نوسازی درخواست کرد با توجه به ابعاد مختلف بسته های تشویقی و شرایط ویژه در هر محله، برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات تکمیلی به دفاتر توسعه محله ای محدوده سکونت خود مراجعه نمایند و یا با مراجعه به تارنمای سازمان نوسازی شهر تهران به نشانی http://nosazi.tehran.ir/  نسبت به  مشاهده و مطالعه جزئیات بسته تشویقی و نشانی دفاتر توسعه محله ای در هر منطقه اقدام نمایند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر