کد خبر 329353

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد:

خیز شهرداری برای پولی کردن معابر شهر/ فخاری: با پولی کردن قبح خلاف از بین می‌رود

سومین جلسه شورای شهر تهران با محوریت برنامه پنج‌ساله سوم امروز سه‌شنبه برگزار شد.

به گزارش اقتصادآنلاین؛ امروز اعضای شورای شهر تهران از ماده 44برنامه پنج‌ساله سوم را مورد بررسی قرار دادند.

در حین بررسی ماده 45حجت‌نظری پیشنهاد داد که بند ۸(اصلاح و بهسازی فضاهای بی‌دفاع شهری با بهره‌گیری از رویکردکاهش آسیب‌پذیری اجتماعی با همکاری و جلب مشارکت سایر دستگاه‌های ذی‌ربط) ازماده ۴۵(شهرداری موظف است به منظور استقرار مدیریت هماهنگ بصری و ارتقا کیفی سیما و منظر شهر با رویکرد حفظ و احیا هویت ایرانی،اسلامی) به دلیل شباهت با بند ۲ ماده ۷۱(شناسایی و بهسازی فضاهای بی‌دفاع شهری،نقاط کور و ناامن با همکاری سایر نهادها و سازمان‌های ذیربط به منظور  ارتقا امنیت اجتماعی در فضاهای شهری و ایجاد احساس امنیت در شهروندان به ویژه زنان،کودکان،توان‌یابان و سالمندان) از ماده 45حذف شود.

که در نهایت،این پیشنهاد با۴۵با۱۰رای موافق و ۹رای مخالف به تصویب رسید.

همچنین در جریان بررسی ماده 50برنامه پنج‌ساله سوم (شهرداری موظف است به منظورتوسعه عرصه‌های عمومی و فضاهای همگانی پیاده‌محور در راستای ارتقای زیست‌پذیری در طول برنامه) موظف است:

(پشتیبانی و نگهداشت از عرصه‌ها و فضاهای عمومی و بهره‌برداری از آن در راستای توسعه فعالیت‌های گردشگری،هنری و فرهنگی در اراضی عباس‌آباد و همچنین تثبیت فضای باز وساخته نشده آن، به عنوان فضای سبز و اتصال اراضی با بافت پیرامونی از طریق محورهای پیاده به منظور تسهیل دسترسی شهروندا‌ن) که حسن خلیل‌آبادی پیشنهاد داد که (تثبیت فضای باز وساخته نشده آن) حذف شود که تصویب شده و به جای این عبارت «طرح مصوب» که اشاره به طرح جامع عباس‌آباد دارد،حذف شد.

همچنین به پیشنهاد محسن هاشمی بند 10ماده 52که برنامه‌ریزی و قیمت‌گذاری بلیت حمل ونقل همگانی (ریلی و غیر ریلی)با اصلاح فرایندهای موجود به نحوی که تا پایان برنامه قیمت تمام شده بلیت توسط مسافر پرداخت گردد)حذف شد. محسن هاشمی گفت که در حالی که سوخت باید گران شود تا مصرف آن پایین تر بیاید و حمل و نقل همگانی باید صورت بگیرد تا مردم بیشتر از آن استفاده کنند.

وی ادامه داد: در حمل و نقل همگانی یک سوم از هزینه را باید مسافر پرداخت کند؛ همچنین یک سوم را دولت و یک سوم را شهرداری پرداخت می کند. ما باید همواره این روند را حفظ کنیم و اگر می‌گوییم مسافر باید سهم خود را در حمل و نقل همگانی پرداخت کند منظور همین یک سوم است. بنابراین قانوناً نمی‌توان قیمت بلیت را در حمل و نقل همگانی خیلی بالا برد.

بند ۱۰ با موافقت اعضا حذف شد و ماده ۵۲ با حذف این بند به تصویب رسید.

همچنین در ادامه بررسی بند ۵ ماده ۵۴ پرداختند که مرتبط با پولی شدن استفاده از زیرساخت های شهری تهران مورد بررسی قرار گرفت.

در این بند آمده است: (تدوین لوایح نظام قیمت گذاری اســتفاده از زیرســاختهای شهری (شبکه معابر و

پارکینگ) و وضع عوارض برای کاهش مخاطرات محیط زیستی، ایمنی و کاهش ظرفیت زیرساخت های حمل ونقل در جریان ترافیک شامل تردد خودروی دودزا، توقف غیرمجاز، سدمعبر، پارک دوبله، توقف در حریم تقاطع، توقف در پیاده رو به منظور مدیریت تقاضای سفر و ارائه به شورا جهت تصویب در سال اول برنامه)

حجت نظری، عضو شورای شهر تهران پیشنهاد حذف این بند را مطرح کرد.

الهام فخاری، عضو دیگر شورای شهر تهران در موافقت با حذف این بند عنوان کرد: شبکه معابر حق مردم است و نباید پولی شود. بنابراین من از حذف این بند دفاع می کنم.

او همچنین در جمع خبرنگاران گفت: با این بند عملاً به شهرداری اجازه داده‌ایم برای تمامی معابر عمومی و فضاهای رفت و آمدی، نظام قیمت‌گذاری تعریف کند؛ این بند، به طور عام تنها شبکه معابر را عنوان کرده این در حالی است که باید شاخص‌های معابری که در آینده با مشارکت بخش خصوصی ساخته می‌شود نیز ذکر شود، درحالی‌که حکم کلی صادر شده است. همچنین تعیین عوارض برای توقف در پیاده‌روها تائید یک تخلف است.

وی تأکید کرد: نباید برای فضاهای رفت و آمدی و برای پارک در پیاده‌رو، عوارضی وضع شود؛ این خلاف قانون است.

ادامه بررسی بندهای ماده پنج‌ساله سوم به جلسه بعدازظهر شورای شهر تهران موکول شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر