کد خبر 326372

بوی نامطبوع در مناطق مرکزی شهر

منشأ بو شناسایی نشده است +تکمیلی

از ساعتی پیش، برخی شهروندان تهرانی اعلام کرده‌اند بویی نامطبوع در سطح شهر احساس می‌شود.

منشاء خاصی برای بوی نامطبوع تهران پیدا نشد

به گزارش اقتصاد آنلاین، محمد رستگاری معاون پایش و نظارت محیط زیست استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اعلام کرد:‌ با بررسی‌های انجام گرفته منشاء خاصی برای بوی منتشر شده عصر امروز در شهر تهران شناسایی نشد.

وی افزود: نشت گاز، شکست شبکه فاضلاب و بوی ساطع شده از پالایشگاه‌های نفتی از جمله موارد متحمل منبع بودند که مورد بررسی قرار گرفتند.

رستگاری اظهار داشت: با توجه به اینکه این بوی نامطبوع تبعات بیماری‌زایی برای تهرانی‌ها نداشت و اورژانس تهران نیز در این زمینه گزارشی ارائه نکرد جلسه به صورت موقت پایان یافت.

وی ادامه داد: شناسایی منشاء انتشار این بوی نامطبوع رها نشده و قرار است در دستگاه‌های مرتبط با نگاه تخصصی‌تر در روزهای آینده ادامه یابد.

هم‌اکنون در هیچ نقطه تهران دیگر بوی نامطبوع به مشام نمی‌رسد

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، آخرین گزارش‌ها از اقدامات انجام‌شده برای بوی نامطبوع در برخی مناطق تهران را تشریح کرد.

احمد صادقی درباره اقدامات انجام‌شده از سوی سازمان مدیریت بحران برای یافتن منشأ بوی نامطبوع در تهران، اظهار کرد: دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف در سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران نماینده‌ای داشته یا از طریق خطی ویژه با نماینده این سازمان‌ها در ارتباط مستقیم هستند که ما نیز بلافاصله بعد از دریافت گزارش‌هایی از استنشاق بوی نامطبوع در چند نقطه از تهران، از تمامی این سازمان‌ها خواستیم در حوزه وظایف خود بررسی‌های لازم را انجام داده، گزارش آن را به ما اعلام کنند.

وی با بیان این‌که در مرحله نخست، پیگیری کردیم که آیا این حادثه مورد مسمومیت یا آسیب بدنی داشته یا خیر، اظهار کرد: خوشبختانه گزارش‌های دریافتی حاکی از آن است که حتی یک مورد مراجعه به مراکز درمانی به دلیل استنشاق این بوی نامطبوع و مسمومیت ناشی از آن، وجود نداشته است.

وی با اشاره به بررسی‌های دیگر اظهار کرد: در گزارش‌های دریافتی مشخص شد که این بو نه مربوط به نشست گاز شهری بوده و نه ربطی به فاضلاب داشته است. همچنین منشأ این بو مربوط به پسماند نیز نبود.

صادقی درباره این‌که گفته شده یکی از ایستگاه‌های مترو سبب این بو شده است، گفت: یکی از اولین دستگاه‌هایی که درباره منشأ این بو از آن‌ها سوال کردیم، شرکت مترو بود که آن‌ها به ما اعلام کردند که منشأ هیچ بویی از ایستگاه مترو نبوده است.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان این‌که سازمان‌های مرتبط با محیط زیست می‌توانند این مساله را بررسی کنند، اظهار کرد: در حال حاضر این بو در هیچ نقطه از تهران دیگر به مشام نمی‌رسد و جای نگرانی برای شهروندان وجود ندارد.

منشا بو بد تهران زیست محیطی است

سردار جلالی رییس سازمان پدافند غیر عامل اظهار کرد: مدیریت بحران امشب برای تشخیص منشا بو بد در تهران تشکیل جلسه می‌دهد.

وی افزود: از اداره گاز و فاضلاب پیگیری کردیم، گزارشی از منشا بو نداشته اند.

رییس سازمان پدافند غیر عامل گفت: هنوز گزارش مبنی بر اینکه بو در کدام منطقه بیشتر است به دستمان نرسیده است.

وی بیان کرد: در صورتی که منشا بو به خاطر مواد شیمیایی باشد، سازمان پدافند غیر عامل وارد کار می‌شود و در حال حاضر موضوع محیط زیستی است.

اعزام تیم‌های وزارت بهداشت به محل‌های مشکوک بوی نامطبوع

مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اعزام تیم‌های بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی تهران به نقاط مشکوک به منشأ بوی نامطبوع در تهران خبر داد و گفت که، تاکنون هیچ مورد ناشی از مسمومیت بر اثر استنشاق این بو به مراکز درمانی مراجعه نکرده‌اند.

عباس زارع‌نژاد در این‌باره گفت: پس از استنشاق بوی نامطبوع در نقاط مختلف شهر تهران، گمانه‌زنی‌هایی درباره منشأ این بو مطرح شد که در پی آن بلافاصله وزارت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران را مامور کرد تا تیم‌های بهداشت محیط را برای بررسی منشأ این بو و انجام اقدامات بهداشتی و پیشگیرانه به این محل‌ها اعزام کند.

زارع‌نژاد افزود: در همین راستا یک تیم به پالایشگاه تهران اعزام شد که بررسی‌ها نشان داد که منشأ این بو ربطی به پالایشگاه تهران ندارد.

مشاور وزیر بهداشت با بیان این‌که تیم‌هایی نیز به منطقه کهریزک و سایت زباله‌سوزی و نیز کارخانه‌ای در محدوده جنوب‌شرق تهران اعزام شده‌اند، گفت: بررسی این تیم‌ها در این مناطق ادامه دارد و تاکنون گزارش قطعی آن‌ها منتشر نشده است.

وی درباره این‌که آیا مورد مسمومیتی ناشی از استنشاق این بو به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مراجعه کرده یا خیر؟،  گفت: مراکز اورژانس و بیمارستان‌های ما آمادگی لازم را داشته و برای مواجهه با چنین پدیده‌هایی توجیه هستند اما خوشبختانه تاکنون هیچ مورد ناشی از مسمومیت با این بوی بد به مراکز درمانی، پایگاه‌های اورژانس و بیمارستان‌ها مراجعه نکرده است.

علت بوی بد در تهران مشخص نشده است/ بسیج دستگاه‌ها برای کشف علت بو

 نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که علت بوی بد در تهران مشخص نشده است، گفت که این بو، بوی گوگرد نیست و شبیه بوی آمونیاک است.

 با اشاره به پیگیری‌های خود در مورد منشا بوی بد در تهران، گفت: مسئولان حفاظت محیط زیست استان تهران گفتند از ساعت ۴ بعد از ظهر در حال بررسی مناطق مختلف هستند. آن‌ها می‌گویند آنچه احساس می‌شود بوی گوگرد نیست، بلکه بویی شبیه آمونیاک است که مشابه آن در مرکز دپوی زباله کهریزک به مشام می‌رسد.

وی افزود: هنوز علت این بوی بد مشخص نشده است و برخی دستگاه‌ها در تهران برای کشف علت بو بسیج شده‌اند.

***

 رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران:  منشأ گاز هنوز شناسایی نشده ولی بوی نامطبوع در خیلی از مناطق کم شده و مراجعه‌کننده‌ای به مراکز درمانی نداشته‌ایم

ممکن است این بو ناشی از یک پدیده زیست‌محیطی باشد ولی نگران کننده نیست.

بررسی مراکز صنعتی اطراف تهران

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران نیز گفت: با توجه به اینکه در روزهای گذشته این بو در مناطق جنوبی تهران احساس شده تیم های ارزیابی در مناطق جنوبی تهران بویژه 19 و 20 در حال ارزیابی موضوع هستند.

احمد صادقی با بیان اینکه بر اثر استنشاق این بو هیچ شهروندی دچار مسمومیت و مصدومیت نشده اظهار داشت: منشا این بو مخاطره آمیز نیست و اکنون نیز وضعیت سفید را در شهر تهران اعلام کرده ایم.

وی خاطرنشان کرد: تیم ها در حال بررسی موضوع در مراکز صنعتی و همچنین برخی مناطق حاشیه ای تهران هستند اما تا نتیجه کامل، نمی توان علت دقیق را اعلام کرد.

همچنین معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان تهران، کیفیت هوای تهران را برای گروه های حساس ناسالم اعلام کرد.

محمد رستگاری اظهارداشت: اینک کیفیت هوای تهران با شاخص 144 برای گروه های حساس ناسالم است و کودکان، سالمندان بویژه افراد بیمار که دچار مشکلات قلبی و ریوی هستند از تردد در فضای باز خودداری کنند.

 مترو چیزی ندارد که بو بدهد

 علی امام، مدیرعامل متروی تهران در واکنش به برخی خبرهای منتشر شده در خصوص منشا بوی بد در یکی از ایستگاه‌های مترو:بو یا از گاز است یا زباله و فاضلاب، واگن و ایستگاه چیزی ندارد که بو بدهد.

فرنوش نوبخت، مدیرعامل شرکت بهره‌‌برداری مترو تهران نیز با اشاره به اینکه انتشار بوی نامطبوع ارتباطی با ایستگاه‌‌های مترو تهران ندارد، اظهار داشت: سرویس‌‌‌دهی در خطوط مترو با روال عادی در حال انجام است.

شدت بوی نامطبوع در مناطق مرکزی شهر ادامه دارد

 رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران با استناد به اطلاعات واصله از مرکز سنجش آلودگی هوا، گفت: خبرها حاکی از آن است که آلاینده‌ها به طرز ناگهانی افزایش یافته است.

ناهید خداکرمی با بیان اینکه دقایقی پس از همه‌گیر شدن بوی نامطبوع در سطح شهر در پی بررسی‌های انجام شده و بنا به اطلاعات واصله از مرکز سنجش آلودگی هوا ،خبرها حاکی از آن است که آلاینده‌ها به طرز ناگهانی افزایش یافت.

وی با بیان اینکه وسعت و شدت بو در سطح شهر تهران بسیار زیاد است و تلاش‌ها برای یافتن منشأ آن ادامه دارد، گفت: البته بنا به گزارش‌های مردمی از شدت بو کاسته شده است اما همچنان در مناطق مرکزی تهران این بو با شدت ادامه دارد.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران با بیان اینکه در صورت تداوم انتشار بوی نامطبوع، ستاد بحران تهران تشکیل جلسه خواهد داد، گفت: شایعات زیادی در مورد علت انتشار این بو منتشر شده اما از آنجایی که در شمال تهران این بوی نامطبوع کمتر است، به نظر می‌رسد که وارونگی هوا با این بو ارتباط داشته باشد.

خداکرمی با بیان اینکه این بو بیشتر شبیه بوی زباله است، افزود: به نظر نمی‌رسد که منشأ بو فاضلاب یا نشت پتروشیمی باشد و دستگاه‌های ذی‌ربط همه در حال پیگیری منشأ بو هستند.

افزایش ناگهانی آلاینده‌ها در پایتخت

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران: خبرها حاکی از آن است که آلاینده‌ها به طرز ناگهانی افزایش یافت.

وسعت و شدت بو در سطح شهر تهران بسیار زیاد است و تلاش‌ها برای یافتن منشأ آن ادامه دارد.

از آنجایی که در شمال تهران این بوی نامطبوع کمتر است، به نظر می‌رسد که وارونگی هوا با این بو ارتباط داشته باشد.

منشاء بوی نامطبوع تهران، ایستگاه متروی ملت است

یک نماینده مردم تهران از گفت‌وگوی تلفنی با فرماندار تهران و تشریح دلایل و منبع بوی نامطبوع امروز تهران خبر داد.

سیده فاطمه ذوالقدر گفت: در آخرین تماس تلفنی که دقایقی قبل با فرماندار تهران داشتم از علت انتشار بوی نامطبوع امروز شهر تهران جویا شدم که ایشان در گزارشی اعلام کرد منشاء این بو ایستگاه متروی ملت است و هم اکنون نیز کمیته‌های ویژه‌ای از شرکت آب و فاضلاب تهران، شرکت گاز و سازمان آتش نشانی برای بررسی علت پخش این بوی نامطبوع در این ایستگاه حضور دارند.

وی افزود: بر اساس تاکید فرماندار تا ساعاتی دیگر علت علل انتشار این بوی نامطبوع مشخص خواهد شد و شهروندان تهرانی هیچ نگرانی از این مسئله نداشته باشند.

پالایشگاه تهران: بوی نامطبوع در پایتخت ارتباطی به پالایشگاه ندارد

جعفری مدیر روابط عمومی پالایشگاه تهران گفت: دودکش‌ها به صورت آنلاین از سوی سازمان حفاظت محیط زیست پایش می‌شوند و به شکل عادی مشغول به کار هستند. منشا بوی نامطبوع تهران از سوی پالایشگاه تهران نیست.

جعفری مدیر روابط عمومی پالایشگاه تهران گفت: دودکش‌ها به صورت آنلاین از سوی سازمان حفاظت  محیط زیست پایش می‌شوند و به شکل عادی مشغول به کار هستند.

منشا بوی نامطبوع تهران از سوی پالایشگاه تهران نیست.

تا ساعتی پیش که در محل پالایشگاه بودم، اثری از بوی نامطبوع وجود نداشت.

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار تهران اعلام کرد: براساس اعلام هواشناسی و دیگر نهادهای متولی، منشا بوی نامطبوع که از عصر چهارشنبه در پایتخت متصاعد شده ناشی از مشکل آلودگی هوایی نیست بلکه منشا زمینی دارد و خطرناک نیز نیست.

شکرالله حسن بیگی دقایقی پیش اظهارداشت: بررسی ها برای یافتن علت دقیق منشا این بو در حال انجام است.

وی افزود: محیط زیست و سایر متولیان در حال بررسی برای یافتن علت و منشا بو هستند.

به گفته وی تا دقایقی دیگر جلسه فوق العاده در سطح استان برای حضور همه دستگاههای متولی و بررسی بیشتر تشکیل خواهد شد.

حسن بیگی ترکیدگی لوله فاضلاب را به عنوان عامل این بو رد کرد و گفت که شهروندان خبرها را از منابع رسمی در این مواقع پیگیری کنند.

 سخنگوی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران نیز براساس گزارش آبفا، شرکت گاز و نیز پالایشگاه تهران اعلام کرد که هیچ حادثه ای در تاسیسات این نهادها رخ نداده است.

صمیم روزبهانی گفته بود که نخستین بار محل انتشار این بو از حوالی منطقه حسن آباد در مرکز شهر تهران گزارش شده است.

**موردی به اورژانس اعلام نشده

سخنگوی اورژانس تهران نیز اعلام کرد که تاکنون هیچ موردی از آسیب دیدگی و نیز مراجعه در نتیجه بوی نامطبوع در شهر تهران به سامانه 115 گزارش نشده است.

**محیط زیست نیز به دنبال منشا بو

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان تهران نیز اعلام کرد که تیمی ارزیاب و کارشناسی از این نهاد با همکاری سایر متولیان تشکیل شده و درحال بررسی علت و منشا بوی نامطبوع هستند.

زباله منشا بوی نامطبوع تهران نیست

 عبدلی، رییس سازمان پسماند شهرداری تهران: باتوجه به احتمال متصاعد شدن بو از آرادکوه، نیروهایمان برای بررسی اعزام کردیم اما منشا بو از زباله نیست.

این بو بیشتر در مناطق مرکزی و‌ شمال تهران احساس می‌شود.

وارونگی هوا علت بو نیست

صدرالدین علیپور،رییس سازمان محیط‌زیست شهرداری تهران: سازمان مدیریت بحران،محیط زیست،قرارگاه ثارالله،آتش نشانی،شرکت فاضلاب،شهرداران مناطق و سازمان پدافند غیرعامل در کارگروه ویژه در حال بررسی موضوع هستند.

وارونگی هوا علت بو نیست،بو باید کانون داشته باشد.این در حالی است که وارونگی به انباشت آلودگی گفته می‌شود.

فعلا تمام گروه‌های درگیر درحال گشت‌زنی هستند.به زودی با سازمان‌های ذیربط جلسه خواهیم داشت.

انتشار بوی نامطبوع در تهران ناشی از زباله است نه گوگرد

یک محقق حوزه زلزله و آتشفشان با اشاره به انتشار بوی ناخوشایند در تهران، گفت: این بو ناشی از گوگرد و فعالیت‌های آتشفشانی نیست.

دکتر مهدی زارع، عضو هیات علمی پژوهشگاه بین‌المللی مهندسی زلزله و زلزله‌شناسی با اشاره به انتشار بوی نامطبوع، گفت: انتشار این بو که بوی نا مطبوعی است بیشتر به نظر می‌رسد که ناشی از زباله باشد.

وی در پاسخ به این سوال که "آیا بوی منتشر شده بوی گوگرد است یا خیر"، خاطر نشان کرد: این بو "گوگرد" نیست. من نیز این بو را استشمام کردم و هرگز بوی گوگرد حس نکرده‌ام.

زارع همچنین در خصوص برخی ادعاها که بوی منتشر شده ناشی از فعال‌شدن آتشفشان دماوند است، تاکید کرد: من با بوی گوگرد آشنا هستم و بویی که هم اکنون در هوای تهران منتشر شده است، ربطی به فعال شدن آتشفشان ندارد.

 از ساعاتی پیش بوی نامطبوعی در فضای شهر تهران منتشر شده است.

برخی بر این ادعا هستند که این بو ناشی از انتشار گازهای گوگرد ناشی از فعالیت آتشفشانی است، به نحوی که طی چند ساعت اخیر کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران با هشتگ "بو و بوی مرموز" از مناطق مختلف تهران توییت کرده‌اند و از بوی نامطبوعی در شهر که شبیه بوی گوگرد است، خبر داده‌اند.

ترکیدگی شبکه فاضلاب صحت ندارد

یک منبع آگاه در شرکت آبفا:تاکنون هیچ گزارشی از ترکیدگی شبکه فاضلاب اعلام نشده است.

لوله‌های فاضلاب از بتن هستند و احتمال ترکیدگی آن‌ها کم است.

تهران بعد از "بوی نامطبوع" با افزایش ۴۰ واحدی آلودگی هوا مواجه شد

کلانتری گفت : کمیته بوی بد در تهران تشکیل شد . هوا برای گروه‌های حساس ناسالم است.

 مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران درباره تشکیل کمیته بوی بد در تهران گفت : تیم های جستجوگر از سوی شهرداری های مناطق مختلف پایتخت  تلاش خود برای یافتن سرمنشا انتشار این بوی نامطبوع را از ساعت 16 امروز 12 دی ماه آغاز کرده اند و هنوز بررسی ها ادامه دارد .

وی بیان داشت : سیستم‌های سنجش آلودگی هوا بعد از انتشار بوی نامطبوع در تهران با افزایش ۴۰ واحدی آلودگی هوا مواجه شده اند. هوا برای گروه‌های حساس ناسالم است.

کلانتری با اعلام اینکه همه شهرداران تهران در حالت آماده باش بررسی محیطی را آغاز کرده اند گفت : منشا بوی نامطبوع  هنوز به طور دقیق مشخص نشده و  اخباری که در فضاهای مجازی منتشر می شود مستند نیست.

واکنش آتش‌نشانی به بوی نامطبوع در پایتخت

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی نسبت به بوی نامطبوعی که در اکثر مناطق تهران احساس شده است، واکنش نشان داد.

جلال ملکی درباره بوی نامطبوعی که در اکثر مناطق تهران احساس شده است، گفت: تلفن‌های مکرری در این زمینه با سازمان آتش‌نشانی از سوی شهروندان برقرار شده است.

وی با بیان اینکه دو ایستگاه در حال آماده‌باش و گشت‌زنی هستند، اظهار داشت: از آنجا که نمی‌دانیم منشاء بوی نامطبوع از کجاست بنابراین نمی‌توانیم اقدامی خاصی در این زمینه انجام دهیم.

سعیدی، سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور هم درخصوص این بوی نامطبوع تصریح کرد: تا این لحظه خبری ندارم.

***

یک کارشناس مرکز فوریت‌های شهری ۱۳۷ رییس اداره محیط زیست شهر تهران گفت: منشاء بوی نامطبوع در شهر تهران که عمدتا در مناطق مرکزی پایتخت انتشار یافته است هنوز مشخص نیست.

 در حالی که بویی مشمئز کننده در سطح شهر تهران استشمام می‌شود، رییس اداره محیط زیست شهر تهران اظهار کرد: هنوز منشاء بو مشخص نیست و تیم‌های آتش‌نشانی و محیط زیست در تلاش هستند تا منشاء آن را پیدا کنند.

وی از شهروندان درخواست کرد که اگر مورد مشکوکی در سطح شهر دیدند آن را به محیط زیست یا آتش‌نشانی اطلاع دهند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۸ ۱

  ما اهالی کوجووار _تبریز همجواران شرکت پتروشیمی و پالایشگاه تبریز با استشمام این بوها یک عمر هست زندگی می کنیم
  و حال تهرانی ها را بیشتر از همه درک میکنیم

  • ناشناس
   ۶ ۱

   دیگه از این بو ها زیاد شنیده میشه! بهتره عادت کنیم.

 • ایرانی
  ۷ ۱

  بوی تهران را نمیدونم چطور بوده.اما دقیقا هفته قبل نیز مردم بویی شبیه فاضلاب دستشویی را در مساحتی حداقل به اندازه ده کیلومتر در اتوبان تاکستان-قزوین احساس کردند.

 • ناشناس
  ۵ ۱

  خدا نکنه تهران زلزله بیاد...

 • ناشناس
  ۶ ۱

  مدیریت بحران در تهران صصصصصصصصصصصصصصصصصصصصصصصصصصصفره صفر ...

 • ناشناس
  ۳ ۰

  ما چی رو شناسایی میکنیم که این دومیش باشه؟!!!!!!!!!!!

 • ناشناس
  ۲ ۰

  زلزله بیاد چی میشه؟

 • ناشناس
  ۱ ۰

  دزدان چند هزار میلیاردی اینجا پیدا نمیشه ، چطوری یه بووووووووو رو پیدا کنند؟!!!