کد خبر 315738

در جلسه امروز شورای شهر تهران مطرح شد:

کمتر از ۷ درصد از کل درآمدهای شهرداری در شهریورماه صرف توسعه شهر شده/ پرداخت تنها ۱درصد از بدهی شهرداری در شهریورماه

صد و یکمین جلسه شورای شهر تهران برگزار شد.

به گزارش اقتصادآنلاین؛ درابتدای این جلسه افشین حبیب‌زاده، رییس کمیته نظارت شورای اسلامی شهر تهران گفت: بر اساس جز ۴ بند ب قانون اصلاح تبصره دو الحاقی ماده ۷۶ قانون تامین اجتماعی مصوب ۱۳۸۰ مجمع تشخیص مصلحت نظام میزان، چهار درصد به نرخ حق بیمه مقرر در قانون تأمین اجتماعی از تاریخ تصویب قانون افزوده شده است که در صورت تقاضای مشمولان، بطور یکجا یا به طور اقساطی توسط کارفرمایان پرداخت خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین بر اساس جز ۶ بند ب قانون فوق الذکر بیمه شدگانی که دارای سابقه پرداخت حق بیمه در کارهای سخت و زیان‌آور به تاریخ قبل از تاریخ تصویب این قانون باشند.می‌توانند با استفاده از‌مزایای این قانون درخواست بازنشستگی کنند در این صورت با احراز شرایط توسط بیمه شده، کارفرمایان مربوطه مکلفند حق بیمه مربوطه و میزان‌مستمری برقراری را تا احراز شرایط مندرج در قانون، همچنین چهاردرصد (4%) میزان مستمری برقراری نسبت به سنوات قبل از تصویب این قانون‌را یکجا به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت کنند.

به گفته حبیب‌زاده علیرغم مفاد قانونی فوق که شامل حدود 400 نفر از کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران می شوند، اجرای آن در خصوص پرداخت مطالبات و نیز بازنشستگی آنان عملیاتی نشده است و موجب اعتراضات و پیگیری‌های مختلف از سوی این افراد شده است.

استفاده بی‌قاعده از نمک در برف باعث آلودگی خاک می‌شود

احمد مسجد جامعی،عضو شورای شهر تهران نیز در تین جلسه اظهار کرد: استفاده بی‌محابا وبی‌قاعده از نمک باعث آلودگی خاک،درخت،فضای سبز و از بین رفتن آسفالت می‌شود.

وی ادامه داد: ما مصوبه‌ای درباره قاعده‌مند کردن استفاده از نمک هنگام بارش برف داریم ودرخواست می‌کنم با توجه به مضرات استفاده اشتباه از نمک شهرداری به این موضوع توجه کند.

جنس رنگ استفاده شده در خط‌کشی‌های پیاده‌روها باعث لیز خوردن مردم می‌شود

حجت نظری،عضو شورای شهر تهران با اشاره به فرارسیدن فصل سرما و شروع بارندگی‌ها گفت: متاسفانه سنگ فرش بسیاری از معابر فاقد زیرسازی لازم بوده و همین امر سبب می شود تا هنگام بارندگی، آب انباشته شده در زیر موزاییک ها با تردد عابران به روی شهروندان پاشیده شود که لازم است شهرداران مناطق فکری برای حل این مساله کنند.

وی ادامه داد: جنس رنگ استفاده شده در خط کشی های عابر پیاده نیز به گونه ای است که به هنگام بارندگی، باعث لیز خوردن عابران می شود و متاسفانه در برخی از پل های عابر پیاده نیز چنین مشکلی وجود داشته و از بین رفتن روکش پله ها سبب لیز شدن آن می‌شود. در برخی از ورودی های مترو نیز چنین مشکلی در سنگ پله ها وجود دارد که امیدوارم پیش از بروز مشکل حل شود.

72درصد درآمدهای شش ماه امسال شهرداری تهران محقق شده است / پرداخت تنها 1درصد از بدهی شهرداری در شهریورماه

همچنین سید حسن رسولی در ارائه گزارش حساب های‌ درآمد و هزینه شهرداری تهران و ارزیابی میزان انطباق آن با بودجه مصوب سال 1397 در شهریور ماه و شش ماهه اول، اظهار کرد: در ارزیابی کلی باید بگویم شهرداری تهران بر اساس بودجه مصوب شورا موظف بوده در برش عملکردی ماهانه خود نسبت به تامین منابع در سقف 14 هزار میلیارد ریال اقدام و به همین میزان مصارف خود را تنظیم و تعادل میان منابع و مصارف را برقرار کند. در شهریور ماه  امسال شهرداری توانسته مبلغ 6هزار و 434  میلیارد ریال یعنی 44 درصد را تحصیل کند که با اعلام مبلغ 3هزار و 729 میلیارد هزینه در شهریور ماه معادل 28 درصد مصارف خود را منظور کرده است.

وی درباره عملکرد درآمد اعلام کرد: در بخش عملکرد منابع در شهریورماه امسال شهرداری تهران با کسری عملکرد 8 هزار میلیارد ریالی نسبت به یک دوازدهم بودجه مصوب مواجهه است که عمده این کسری عملکرد مربوط به بخش واگذاری دارائی های سرمایه ای است، در حالی که شهرداری مکلف به تامین 43 درصد منابع از این محل بوده، ما شاهدیم توانسته است مبلغ 1هزار و705 میلیارد ریال یعنی 27 درصد از منابع خود را از این محل تامین کند.

خزانه دار شورای شهر تهران همچنین گفت: در بخش درآمدها ما شاهد عملکرد 4هزار و 200 میلیارد ریالی هستیم که نسبت به مصوب شورا با  عملکرد 61 درصدی در این بخش مواجه هستیم.

رسولی با بیان اینکه در بخش منابع حاصل از دارائی های مالی  شاهد کسری عملکرد887 میلیارد ریالی شهرداری در تامین منابع ناشی از استقراض مبتنی بر وام و سایر شیوه های تامین مالی هستیم، تصریح کرد: بر همین اساس منابع حاصل از دارائی های مالی به جای آنکه سهم 10 درصدی از منابع شهریور ماه را طبق مصوبه شورا به خود اختصاص دهند، در مقایسه با بودجه مصوب سهم 8 درصد از منابع شهریور ماه را به خود اختصاص داده اند.   

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران درباره عملکرد هزینه اظهار کرد: در بخش عملکرد مصارف در شهریور ماه امسال شهرداری تهران با کسری عملکردی 9هزار و376 میلیارد ریالی نسبت به بودجه مصوب مواجه که عمده این کسری عملکرد مربوط به بخش تملک دارائی های سرمایه ای  است، در حالی که شهرداری مکلف به هزینه 43 درصد منابع در این محل بوده ما شاهدیم مبلغ 649 میلیارد ریال معادل  17 درصد از مصارف ماه را در بخش تملک دارائی های سرمایه ای، که عمدتا به هزینه های توسعه شهر و اجرای پروژه های عمرانی اختصاص می یابد، هزینه کرده است.

وی ادامه داد: در بخش مصارف تملک هزینه ای شاهد عملکرد 3هزار و 48 میلیارد ریال هستیم که 82 درصد کل مصارف شهرداری در شهریور ماه امسال را از آن خود کرده است. در بخش مصارف تملک دارائی های مالی  یا همان هزینه های بازپرداخت وام ها،تسهیلات و دیون ما شاهد عملکرد 30 میلیارد ریالی یعنی یک درصدی هستیم. البته مطمئنا هزینه های قطعی و پرداختی بیش از ارقامی است که در گزارش شهرداری به آن اشاره شده و این امر متاسفانه ناشی از عدم ثبت به روز اسناد پرداختنی است که لازم است شهرداری تهران تمهیدات لازم برای روز آمد نمودن ثبت اسناد مالی و ارائه گزارشات دقیق را مورد توجه جدی قرار دهد.

رسولی درباره عملکرد شش ماهه سال جاری نیز اظهار کرد: شهرداری تهران بر اساس بودجه مصوب شورا موظف بوده در برش عملکردی شش ماهه خود  نسبت به تامین منابع در سقف 87هزار و147 میلیارد ریال اقدام و به همین میزان مصارف خود را تنظیم و تعادل میان منابع و مصارف را برقرار کند. شهرداری در برش عملکردی شش ماهه نخست امسال توانسته مبلغ 62هزار و 793 میلیارد ریال یعنی 72 درصد را تحصیل کند و با اعلام مبلغ 14هزار و 34 میلیارد ریال هزینه در شش ماهه معادل 17 درصد مصارف خود را منظور کرده  است.    

رسولی بعد از ارائه این گزارش خطاب به شهروندان گفت: به عنوان وکیل شما، ماهانه گزارش حساب های‌ درآمد و هزینه شهرداری تهران را  تقدیم می شود، نکته مهم این است که با عدم تعادل منابع و مصارف شهر را نمی توان اداره کرد. شهروندان تهران کمتر از  یک سوم از سرانه هزینه را ماهانه پرداخت می کنند، اگر شهر زیست پذیر مورد علاقه است باید همه ما در تمام هزینه ها مشارکت کنیم.

وی خطاب به شهردار آینده تهران گفت: باید کاهش جدی هزینه های جاری و جلب و جذب صاحبان سرمایه در تامین منابع بر اساس راهبرد برد برد باشد، امروز نامه ای از انجمن شرکت های ساحتمانی و جامعه پیمانکاری که اعلام آمادگی کردند. به آقای حناچی می گویم که نه از باب کاستن هزینه ها، شریک کردن صاحبان سرمایه در اداره شهر و اتخاذ تصمیمات بزرگ نباید بترسند و در این صورت با بحران جدی مواجه خواهیم بود.

رسولی خطاب به اعضای شورای شهر تهران نیز اظهار کرد: ما مسئول اداره شهر هستیم  در هر طرح و لایحه ای نمایه های مالی به صورت اساسی و مسئولانه در رای و رفتار و مواضع ما باید هویدا و آشکار باشد.

وی با بیان اینکه بودجه سال 97 شهرداری تهران خردادماه به شهرداری ابلاغ شد، تصریح کرد: ماده 79 قانون شهرداری به خزانه دار اجازه داده است تنها درآمد و هزینه ماهانه شهرداری در برش یک دوازدهم ارائه دهد، در گزارش تفریغ بودجه و حسابرسی تمام نقایص ایم گزارش برطرف خواهد شد. غرض قانونگذار این بوده است که شورای شهر بداند که شهر چگونه اداره می شود.

خزانه دار شورای شهر تهران همچنین تصریح کرد: ماخذ گزارش ارائه شده، شهرداری تهران است. میان پیشرفت فیزیکی و جذب ریالی پروژه ها تفاوت آشکاری وجود دارد، کمتر از 7 درصد از کل درآمدهای شهرداری در شهریورماه صرف توسعه شهر شده این به معنای این نیست که تنها 7 درصد از بودجه صرف پروژه های عمرانی شده است زیرا می توان با تعویق انداختن مطالبات پیمانکاران پروژه ها را اجرایی کرد.

وی ابراز امیدواری کرد که با لایحه "دستور العمل اجرایی مدیریت منابع و مصارف غیر نقد" دستورالعمل جدید شهرداری تهران، بودجه غیرنقد تا پایان سال حداقل بتواند در چهار دوازدهم باقی مانده سال، هزار و 500  میلیارد تومان محقق شود.

رسولی ادامه داد: زمانی ما می توانیم از شهروندان بخواهیم که در تامین هزینه های شهر مشارکت جدی داشته باشند که ما به عنوان موکل آنها در تخصیص و هزینه کرد عوارض دقت کنیم، حتما نمی توانیم در شرایطی که نزدیک دو نیم برابر نیروی مازاد در شهرداری تهران وجود دارد از مردم بخواهیم که عوارض بدهند که ما فقط حقوق بدهیم.

رسولی ادامه داد: تصمیمات شورا آثار وضعی بر بودجه شهر دارد زیرا با یک تبصره کل بودجه غیرنقد کمتر از 4 درصد محقق شود. در مورد کاهش هزینه ها نیز باید  نسبت به جلب و جذب اقوام و هم حزبی ها دقت کنیم زیرا به ازای جذب نیرو شاهد انباشته تر شدن هزینه ها خواهیم بود.

خزانه دار شورای شهر تهران گفت: این گزارش, تنها گزارش درآمد و هزینه است و  زنگ خطری برای شورا, شهرداری , دولت و  مردم است که اداره پاییخت با این وضعیت آینده ناگواری خواهد داشت.

در این جلسه همچنین لایحه یک فوریت معرفی مدیر کل امور مالی به عنوان ذیحساب دو شهرداری تهران به تصویب شورای شهر تهران نرسید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر