کد خبر 293603

بیشتر زباله‌گردها طرف قرارداد با پیمانکاران شهرداری تهران هستند

رییس اداره محیط زیست شهر تهران با بیان اینکه همه افرادی که برای تفکیک زباله به سطل‌های زباله مراجعه می‌کنند، فقر نیستند، اظهار کرد: بیشتر این افراد را پیمانکاران طرف قرارداد شهرداری تشکیل می‌دهند. برای مثال شهرداری تهران جمع‌آوری زباله‌های یک منطقه را به یک پیمانکار واگذار کرده است و آن پیمانکار افرادی را برای تفکیک زباله به کار گرفته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، محمد حسین بازگیر  با اشاره به اینکه زباله‌گردی توهین به نظام اجتماعی و سیستم‌های مدیریتی ما است، گفت: طرح جامع مدیریت پسماند شهر تهران باید هر چه زودتر تدوین شود.

رییس اداره محیط زیست شهر تهران با بیان اینکه اخیرا در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان تهران درباره زباله‌گردی صحبت و تصمیماتی در این زمینه گرفته شده است، اظهار کرد: شهرداری تهران برای جمع‌آوری پسماندها از سطح شهر تلاش زیادی می‌کند چراکه جمع‌آوری روزانه ۹ هزار تن زباله به‌صورت و نزدیک به ۵۰ هزار تن نخاله ساختمانی، آوار و پسماندهای عمرانی کار دشوار و هزینه‌بری است.

وی با بیان اینکه تفکیک نکردن زباله‌ها از مبدا علت اصلی زباله‌گردی است، تصریح کرد: پسماندها صرفا یک‌سری مواد زائد، بی‌مصرف و بی‌ارزش نیستند. بر اساس قانون مدیریت پسماند، پسماندها مواد جامدی هستند که برای تولیدکننده آن‌ها بی‌مصرف است ولی در صورت بازیافت می‌توان از آن‌ها استفاده مجدد کرد.

رییس اداره محیط زیست شهر تهران با اشاره به اینکه پسماندهایی که در خیابان‌ها قرار گرفته‌اند متعلق به شهرداری است و اگر کسی بدون اجازه شهرداری این پسماندها را جابه‌جا کند در واقع آن‌ها را دزدیده است، گفت: حدود ۸۰ درصد پسماندها قابلیت بازگشت دارند و اگر آن‌ها را تفکیک نکنیم این سرمایه از دست می‌رود و ناچاریم که برای جایگزینی این سرمایه‌ها از منابع طبیعی برداشت کنیم و آلودگی‌های محیطی به‌وجود بیاوریم.

بازگیر ادامه داد: تفکیک نکردن پسماندها، نوعی اسراف محسوب می‌شود که برخلاف دستورات دینی ما است همچنین زباله‌گردی و تفکیک زباله‌ها در سطل‌های زباله ظاهر خوبی در سطح شهر ایجاد نمی‌کند و توهین به نظام اجتماعی و سیستم‌های مدیریتی ما است و به عنوان یک نماد به نابه‌سامانی به شمار می‌رود علاوه بر این زباله‌گردی بستری برای تهدید بهداشت عمومی و سلامت مردم ایجاد می‌کند.

رییس اداره محیط زیست شهر تهران ادامه داد: در کشورهای دیگر دنیا نیز برای تفکیک زباله افرادی وجود دارند که با مراجعه به سطل‌های زباله آن‌ها را تفکیک می‌کنند ولی این افراد در قالب شرکت یا پیمانکار رسمی هستند و علایم و لباس‌های مخصوص به خود را دارند و آموزش رسمی دیده‌اند.

بازگیر با اشاره به اینکه متاسفانه هنوز طرح جامع مدیریت پسماند شهر تهران تدوین نشده است، اظهار کرد: شهرداری باید این طرح را تهیه و مشخص کند که چه آموزش‌های به مردم باید در زمینه کاهش تولید زباله داده شود. برنامه مدیریت پسماند شهر تهران باید تمام مراحل پیش از تولید پسماند، نگهداری موقت آن در منزل، تفکیک از مبدا، جمع‌آوری مکانیزه و انتقال صحیح به مراکز نهایی را شامل شود.

وی تاکید کرد: طرح جامع مدیریت پسماند شهر تهران سبب می‌شود که وظیفه دستگاه‌های مختلف از جمله سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت بهداشت، شهرداری، وزارت بهداشت و صدا و سیما به‌عنوان نهادهای آموزشی مشخص شود. متاسفانه طرح جامع مدیریت پسماند سال‌ها است که به سرانجام نرسیده است و تا زمانی که به سرانجام نرسد شاهد نابه‌سامانی در زمینه مدیریت پسماند هستیم.

رییس اداره محیط زیست شهر تهران در پایان با بیان اینکه در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان تهران مقامات قضایی نیز حضور دارند، گفت: درخواست من از مقامات قضایی این است که نسبت به صدور کارت ضابطان دادگستری در حوزه مدیریت پسماند برای ماموران محیط زیست و بهداشت اقدام کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر