کد خبر 280936

معاون وزیر راه و‌شهرسازی در گفت‌وگو‌ با اقتصادآنلاین:

انتقاد از دخالت شهرداری و وزارت کشور در نحوه انتخاب مهندس ناظر/ بازرسی‌ شهرداری تعطیل شده است!

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، شهرداری و وزارت کشور حق دخالت در اختلاف میان وزارت راه و شهرسازی و نظام مهندسی را ندارند.

اقتصادآنلاین - فائزه مومنی؛ حبیب الله طاهرخانی، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در ارتباط با اختلاف وزارت راه و شهرسازی و‌ وزارت کشور در ارتباط با انتخاب مهندس ناظر و اظهار نظر شهردار تهران به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: وزیر راه و شهرسازی متولی این بخش است و وزارت کشور و یا شهرداری حق دخالت در این امر را ندارند و تنها معاونت حقوقی ریاست جمهوری می‌تواند به‌طور قانونی به این اختلاف ورود کند.

وی ادامه داد: هیچ کس نمی‌تواند در تصمیم منطقی وزیر نقطه ضعفی پیدا کند، نظام مهندسی مانند نظام پزشکی است و همانطور که نظام پزشکی نمی‌تواند نیروهای خود را بین مردم توزیع کند، نظام مهندسی نیز نباید چنین حقی داشته باشد. هر مالکی می‌تواند خود مهندس ناظر را انتخاب و صلاحیت آن را تایید یا رد کند.  

به گفته طاهرخانی، بعد از انتخاب مهندس ناظر وظیفه نظارت بر عهده شهرداری است اما شهرداری اداره بازرسی خود را تعطیل کرده است. مشخص است که در این اختلاف منافع افراد زیادی در میان است و به همین به دلیل مخالفت شدیدی هم با نظر وزارت راه و شهرسازی می‌شود.

گفتنی است؛ ماه‌ها است که به دلیل اختلاف میان وزارت راه‌وشهرسازی با نظام مهندسی و وزارت کشور ساختمان‌سازی در مرحله انتخاب مهندس ناظر با چالشی بزرگ مواجه شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۲ ۰

  این اظهار نظر بسیار بی پایه و سطحی است و انتخاب ناظر توسط مالک مثل اتخاب قاضی دادگاه توسط خوانده یا خواهان می باشد . مهندس ناظر موظف به بازرسی و کنترل و تطابق اجرای ساختمان با ضوابط را دارد و انتصاب ایشان فقط از نظام مهندسی باید صورت گیرد . و قبلا ای موضوع در قانون پیش بینی شده و عمل می گردد اگر مودی مالیاتی ممیز خود را انتخاب کند مالک هم می تواند ناظر را اتخاب کند!!!!!!!!!!!!!!!!!
  یا مسئولین مربوطه هیچ اطلاعاتی در این حوزه ندارند یا مغرضانه در صدد تضعیف نظام مهندسی و مغلطه کردن موضوع هستند . اگر نیتی بجز خدمت خلق دارند بدانند خداوند ناظر بر اعمال همه می باشند و خداوند متعال یکتا ناظر جهان هستی است که هیچ موجودی اختیار عزل و نصب پروردگار را ندارند.
  ومن الله توفیق

 • ناشناس
  ۲ ۰

  شهرداری به وظایف ذاتی خود عمل نمی کند