{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 249073

هواشناسی اخطاری برای بارش برف اخیر نداد

معاون وزیر کشور درباره وضعیت ایمنی ساختمان‌های پایتخت در مقابل زلزله، گفت: من برخلاف برخی افراد فکر می‌کنم که اگر زلزله‌ای در تهران رخ دهد تهران کن فیکون نمی‌شود، اما اگر بگوییم هر گسلی در تهران بالاتر از هفت ریشتر زلزله ایجاد کند قطعا دو میلیون نفر به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار می‌گیرند و هشت میلیون نفر دیگر تحت تاثیر غیر مستقیم زلزله قرار خواهند داشت.

اسماعیل نجار با تاکید بر اینکه سازمان مدیریت بحران، سازمانی صرفا حمایت‌کننده، هماهنگ‌کننده و نظارت کننده است، گفت:‌ پس از زلزله کرمانشاه برای ترمیم شریان‌های حیاتی مثل آب، برق و مخابرات اقدام شد و ۱۱۰ اکیپ و امکانات مختلف از نقاط مختلف کشور از شرقی‌ترین استان‌ها به غرب کشور آمدند و کمتر از ۴۸ ساعت ۸۵ درصد شریان‌ها ترمیم شد.

توضیح درباره شایعه گورهای دسته جمعی در کرمانشاه

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایلنا ، نجار در ادامه درباره شایعه گورهای دسته‌جمعی در کرمانشاه توضیح داد و گفت: زمانی که این خبر در فضای مجازی منتشر شد حتی به مخیله ما هم نمی‌گنجید که این اتفاق افتاده باشد. در همان ابتدا تعدادی از افرادی که فوت شده بودند، براساس آداب و رسوم دینی دفن شدند اما اینطور عنوان شد که در کرمانشاه شاهد گورهای دسته جمعی هستیم که برای هر شنونده و بیننده‌ای نگران‌کننده بود که البته خبر به این شکل صحت نداشت.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا، مبنی بر اینکه گفته می‌شود مدیریت بحران در زلزله کرمانشاه به خوبی صورت نگرفت و همچنان مشکلات از جمله نبود کانکس در شهرستان‌های زلزله‌زده مردم را با دشواری هایی مواجه کرده است، گفت: به هر حال زلزله ۷.۳ ریشتری که اتفاق افتاد بسیار عظیم بود و در شرایطی که خانه‌ها تخریب شده و مردم مجبورند در کانکس و یا چادر زندگی کنند شرایط را به خودی خود سخت می‌کند. در روزهای ابتدایی بیش از ۹۵ هزار چادر در اختیار مردم قرار گرفته است و در همان یکی دو روز اول پس از زلزله شاهد یک استقرار نسبی از جهت اسکان اضطراری مردم بودیم.

۱۴ هزار و ۸۰۰ کانکس در مناطق زلزله زده مستقر شده است

وی افزود: البته شاهد بودیم که برخی‌ها تقاضای چند چادر می‌کردند که این امکان وجود نداشت و البته برخی ها هم چند چادر گرفته بودند. بعد از اسکان موقت برای اولین بار در کشور چیزی حدود ۱۴ هزار و ۸۰۰ کانکس در منطقه مستقر شده است؛ به طوری که ۸ هزار و ۳۰۰ توسط قرارگاه خاتم، ۲ هزار کانکس توسط ارتش و هزار کانکس توسط بنیاد مسکن تامین شد. همچنین ۳ هزار و ۵۰۰ کانکس توسط کمک‌های مردمی در مناطق زلزله‌زده مستقر شده است.

نجار با بیان اینکه قرار بر این شد تا به زلزله‌زدگانی که خودشان می خواهند به جای کانکس اجاره بهاء داده شود گفت:‌ ساکنان شهرها ۵ میلیون و ساکنان روستاها ۳ میلیون تومان اجاره بهاء دریافت کرند که در مجموعه ۲۶۳۴ مستاجر و ۱۳۴۸ مالک آمدند و به جای کانکس از ما اجاره بهاء دریافت کردند. در مجموع با احتساب ۱۴۸۰۰کانکسی که مستقر شده می توان گفت ۱۸۷۰۰ نفر کانکس یا اجاره بهاء دریافت کردند، البته در میان افرادی که ممکن است در چادر یا کانکس باشند  افرادی هستند که در خانه تخریب نشده زندگی می‌کنند که در مقابل خانه خود یک چادر یا کانکس قرار داده‌اند و در هر دو محیط حضور دارند.

رئیس سازمان مدیریت بحران با اشاره به اینکه در حال حاضر برخی خانه‌ها در مناطق زلزله‌زده تخریب نشده و قابل استفاده است، افزود: به دلیل پس لرزه‌هایی که هم اکنون شاهد هستیم مردم می‌ترسند که وارد خانه‌هایشان شوند و به همین دلیل بخش اعظمی در چادر و کانکس زندگی می‌کنند.

نجار با بیان این مطلب که پس از وقوع زلزله در کرمانشاه ظرف ۴۸ ساعت تامین اعتبار شد و ۵۰ درصد نقدینگی کمک‌های بلاعوض در اختیار دستگاه‌های متولی قرار گرفت ادامه داد: ما واحدهای مسکونی را در کرمانشاه به نوع اول و دوم تقسیم کردیم که نوع اول واحدهای صد درصد تخریب شده هستند که شامل ۲۱ هزار و ۳۰۹ واحدند که حدود هفت هزار واحد شهری و ۱۳هزار واحد روستایی را شامل می‌شود. واحدهای احداثی نوع دوم ۱۹ هزار و ۷۰۴ واحدند که حدود ۳هزار واحد شهری و ۱۵ هزار واحد روستایی را شامل می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت بحران اضافه کرد: واحدهای تعمیری نیز به نوع اول، دوم و سوم تقسیم شده که به واحدهای نوع اول ۱۲ میلیون تومان تسهیلات و دو میلیون تومان بلاعوض، واحدهای نوع دوم هشت میلیون تومان تسهیلات و یک و نیم میلیون تومان بلاعوض و واحدهای نوع سوم شش میلیون تومان تسهیلات و یک میلیون تومان بلاعوض داده می‌شود.

نمی‌گوییم عملکرد ما در زلزله اخیر مشکلی نداشت

وی با اشاره به اینکه ما نمی‌گوییم که عملکرد ما در زلزله اخیر مشکلی نداشت، گفت: در حال آسیب‌شناسی هستیم و می‌خواهیم نقاط قوت و ضعف مدیریتی را استخراج کنیم که در حادثه بعدی از آنها بهره بگیریم. بعضی اقداماتی که در کرمانشاه انجام شد رکورد محسوب می‌شود به طور مثال حادثه در ساعت ۹:۴۸ دقیقه اتفاق افتاد و ساعت ۳ صبح پایان نجات را اعلام کردیم و هفت هزار مجروح و مصدوم از دورترین نقاط روستایی به کرمانشاه اعزام شدند. همچنین شاهد بودیم که دو هزار مصدوم از کرمانشاه برای درمان به تهران منتقل شدند.

عده‌ای برای پیش بینی زلزله دکان باز کرده‌اند

نجار در ادامه به خرافه‌گویی‌های برخی‌ها درباره پیش‌بینی و پیشگیری از زلزله و همچنین فردی که ادعا می‌کرد می‌تواند مرده‌یاب بسازد گفت: پس از زلزله شاهد بودیم که برخی‌ها دکان باز کردند و می‌گفتند که می‌توانند زلزله را پیش‌بینی کنند. ما یکی از این افراد را صدا کردیم و گفتیم که یک زلزله پنج ریشتری را پیش‌بینی کند. در حالی که اینطور نشد و اصلا این موضوع صحت نداشت. فرد دیگری ادعا می‌کرد که می‌تواند مرده‌یاب بسازد ما این موضوع را هم پیگیری کردیم که آن هم صحت نداشت.

زلزله تهران را کنفیکون نمی‌کند

معاون وزیر کشور درباره وضعیت ایمنی ساختمان‌های پایتخت در مقابل زلزله، گفت: من برخلاف برخی افراد فکر می‌کنم که اگر زلزله‌ای در تهران رخ دهد تهران کن فیکون نمی‌شود اما اگر بگوییم هر گسلی در تهران بالاتر از هفت ریشتر زلزله ایجاد کند قطعا دو میلیون نفر به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار می‌گیرند و هشت میلیون نفر دیگر تحت تاثیر غیر مستقیم زلزله قرار خواهند گرفت. در حال شناسایی هستیم که ببینیم کدام یک از نقاط موجود در تهران نمی‌توانند هنگام زلزله مردم را در آنجا اسکان دهیم و یا به دنبال مکان‌هایی هستیم که هنگام بروز این حادثه هلی‌کوپترهای امداد بتوانند در آن نقطه فرود بیایند. قرار است که مشخصات این مکانها را به نیروهای مسلح بدهیم.

آخرین وضعیت لایحه سازمان مدیریت بحران

معاون وزیر کشور درباره آخرین وضعیت لایحه سازمان مدیریت بحران توضیح داد و گفت: ابتدای سال ۹۴ لایحه سازمان مدیریت بحران پس از بررسی در کمیسیون‌های فرعی و اصلی دولت تقدیم مجلس شد و پس از آن شاهد استقرار نمایندگان جدید در مجلس بودیم و آنها گفتند که صحبت‌هایی درباره لایحه دارند و بحث درباره لایحه در کمیسیون‌ها مطرح شد و توافقاتی هم صورت گرفت و هم اکنون هم بحث بودجه مطرح شده و فعلا لایحه مدیریت بحران مسکوت مانده است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری