کد خبر 237008

۸هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت در بودجه برای کلانشهرها

شهردار تهران گفت: دولت در لایحه بودجه سال آینده کشور، ۸ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت برای کلانشهرها در نظر گرفته که نیمی از این مبلغ به اجرای پروژه های حمل و نقل ریلی اختصاص دارد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، محمدعلی نجفی روز دوشنبه در آیین بهره برداری از پروژه تقاطع های غیرهمسطح بزرگراه شهید خرازی با 45متری شهید باقری(غرب تهران) افزود: 4 هزار میلیارد تومان از این میزان اعتبار برای پروژه های حمل و نقل ریلی و 4 هزار میلیارد دیگر نیز به دیگر پروژه های شهری اختصاص یافته است.

وی اظهار کرد: علاوه بر آن 100 میلیون دلار نیز برای حمل و نقل ریلی و 100 میلیون دلار برای نوسازی بافت فرسوده تهران در نظر گرفته که تلاش می کنیم این میزان اعتبار با کمک نمایندگان مردم استان، افزایش یابد.

شهردار تهران افزود: درهمین ارتباط 2 میلیارد دلار نیز برای موضوع آلودگی هوا، مسائل محیط زیست و جمع آوری پسماندها در نظر گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در لایحه بودجه سال آینده، محدوده اجرای طرح ترافیکی کاهش و کنترل معاینه فنی نیز در نظر گرفته شده است.

نجفی تصریح کرد: در صورت افزایش و تصویب این ارقام، سال 97 به سالی پررونق برای تهران در حوزه اجرای پروژه های عمرانی شهری تبدیل خواهد بود.

شهردار تهران همچنین با اشاره به بازدید صبح امروز خود از 4 پروژه عمرانی در غرب پایتخت اظهار کرد: پروژه احداث پارکینگ طبقاتی آیت الله رفسنجانی، اولین پروژه از این نوع در تهران به لحاظ شیوه ساخت است.

شهردار تهران گفت: این پروژه دارای 9 طبقه زیر زمین و 2 طبقه روی زمین برای پارکینگ و همچنین واحدهای تجاری و اقتصادی است.

به گفته وی، شهرداری تهران آمادگی لازم برای اجرای مشارکتی این پروژه با بخش خصوصی، واگذاری به بخش خصوصی و یا BOT(ساخت واگذاری بهره برداری) به بخش خصوصی را دارد.

نجفی تصریح کرد: اجرای این پروژه کمک قابل توجهی به رفع مشکلات مربوط به بیمارستان شهید رجایی، بوستان ملت و همچنین پردیس سینمایی می کند.

وی در ادامه به اجرای پروژه تونل آرش اسفندیار نیز اشاره کرد و گفت: با اجرا و بهره برداری از این پروژه، بخش قابل توجهی از ترافیک محدوده خیابان اسفندیار به سمت غرب کاسته می شود.

شهردار تهران تصریح کرد: حدود 3 درصد از اجرای این پروژه باقی مانده که برهمین اساس تلاش می کنیم این پروژه تا دهه فجر امسال برای بهره برداری، آماده شود.

نجفی در ادامه با بیان اینکه مجموعه دریاچه شهدای خلیج فارس در غرب تهران، یک ظرفیت برای فعالیت های اقتصادی است، افزود: دراین زمینه می توان 4 تا 5 پروژه گردشگری و تفریحی را در محدوده این دریاچه تعریف و طراحی کنیم.

وی در خصوص احداث پارکینگ طبقاتی در ضلع شمالی این دریاچه نیز گفت: متاسفانه در ساخت این پارکینگ مقداری بی سلیقگی شده و احداث آن به صورت رو ساخت، دید اطراف دریاچه را محدود کرده است.

وی با بیان اینکه احداث پارکینگ طبقاتی در ضلع جنوبی دریاچه خلیج فارس ضروری است، افزود: در صورت احداث پارکینگ در ضلع جنوبی، این مجموعه به طور قطع زیرزمینی خواهد بود.

نجفی با تاکید بر اینکه تهران شهری زنده است و نفس می کشد، اظهار کرد: نفس های تهران همواره کشور را به تحرک وا داشته است.

پروژه احداث پل های تقاطع غیرهمسطح بزرگراه شهید خرازی با محور 45 متری شهید باقری در غرب پایتخت روز دوشنبه طی مراسمی با حضور شهردار و رییس شورای اسلامی شهر تهران به بهره برداری رسید.

برای اجرا و بهره برداری از این پروژه عمران شهری اعتباری در حدود 40 میلیارد تومان هزینه شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر