کد خبر 232904

واکنش به لایحه مدیریت بحران

شناسایی۲۴۳بنای ناایمن در پایتخت

رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران، گفت: ۲۴۳ بنای نا ایمن در پایتخت شناسایی شده که ایمن سازی آنها اولویت بندی شده است.

زهرا صدراعظم نوری، با اشاره به لایحه مدیریت حوادث غیرمترقبه که بر اساس آن وزیر کشور مسئولیت مدیریت بحران پایتخت را بر عهده دارد و شهردار و استاندار نیز دو بازوی اجرایی آن هستند، اظهارداشت: شهر بزرگی مثل تهران می تواند به حوادث و رخدادهای مختلفی اعم از بحران های طبیعی و حوادث غیرطبیعی ناشی از فعالیت انسانی دچار شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران افزود: مدیریتی که در شهر تهران اعمال می شود، باید مدیریت یکپارچه باشد و از قدرت، امکانات و تجهیزات کافی برخوردار باشد تا هنگام بروز حوادث و بحران بتوان به خوبی مدیریت کرد. در گذشته مسئولیت هماهنگی تیم مدیریت بحران بر عهده شهرداری بود اما در لایحه ای که هم اکنون در اختیار مجلس قرار دارد قرار است این مسئولیت به وزارت کشور تفویض شود.

وی ادامه داد: به نظر می رسد با امکاناتی که در سطح شهر تهران وجود دارد و گستردگی شهرداری در سطح ناحیه، منطقه و محله، به خوبی می توان در شهرداری اعمال مدیریت کرد تا اینکه این مسئولیت در اختیار وزیر کشور باشد چرا که ساز و کار اعمال مدیریت را به صورت مستقیم در اختیار ندارد. بنابراین این موضوع باید در کمیسیون شوراهای مجلس و سایر کمیسیون های ذیربط مورد بررسی قرار بگیرد و از مسئولان شهرداری و اعضای شورا دعوت شود تا این پیشنهاد جامع باشد و اجرای آن هم با کمترین موانع انجام شود.

صدراعظم نوری با اشاره به جزئیات هشتمین جلسه کمیته ایمنی و مدیریت بحران، گفت: یکی از موضوعاتی که در این جلسه مطرح شد بررسی وضعیت اماکن ناایمن شهر تهران بود. گزارشی از سوی سازمان آتش نشانی در جلسه ارائه شد که طبق این گزارش حدود ۲۴۳ مکان ناایمن در شهر تهران وجود دارد که شناسایی شده و این اماکن اولویت بندی شده اند به طوری که ۱۰ مکان بزرگ که غالبا پاساژها هستند در اولویت  ایمن سازی قرار گرفتند.

عضو شورای شهر تهران تأکید کرد: سازمان آتش نشانی گزارشی از وضعیت پاساژهای ناایمن به کمیته ایمنی و مدیریت بحران ارائه کرد که در این گزارش اقدامات آتش نشانی و الزاماتی که برای ذینفعان پاساژها ایجاد شده، ارائه شد. همچنین دستورالعمل آتش نشانی در این پاساژها نصب شده و اقداماتی در این اماکن آغاز شده است که در مدت زمان تعیین شده برای ایمنی پاساژها انجام خواهد شد.

به گفته وی، ۱۰ پاساژ ناایمن در منطقه ۱۱ و ۱۲ قراردارند که با هماهنگی دستگاه قضا در صورت رعایت نکردن موارد اعلام شده پلمپ می شوند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر