کد خبر 194943

رکوردشکنی محسن هاشمی رفسنجانی

شورای شهر تهران در تسخیر اصلاح‌طلبان

روز یکشنبه نتایج انتخابات پنجمین دوره شورای شهر تهران اعلام شد و طبق اخبار رسمی لیست امید شورای عالی اصلاح‌طلبان موفق به کسب اکثریت آرا شد. به این ترتیب، بعد از گذشت ۱۴سال برای نخستین‌بار ترکیب شورای شهر تهران تغییر کرد و یک گروه اصلاح طلب موفق شد با تمام اعضای پیشنهادی خود وارد شورا شود.

از 4هزار و 100صندوق رای در تهران، ری و شمیرانات تا لحظه نگارش این گزارش، آرای 3هزار و 923 صندوق شمارش شده است. بر این اساس محسن هاشمی‌رفسنجانی با یک‌میلیون و 764 هزار و 568 بیشترین رای در تهران را کسب کرده و در صدر لیست اصلاح‌طلبان نشسته است. نفر بیست و دوم مهدی چمران با اختلاف بیش از 200هزار رای نسبت به نفر بیست و یکم قرار دارد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تعادل، می‌توان شورای اسلامی شهر تهران را یکی از مهم‌ترین و خبرسازترین شوراها نامید که در آن رقابت برای دستیابی به کرسی‌های سبز رنگ بهشت، تنگاتنگ و جدی است. جریان‌های سیاسی از همان روزهای نخست شکل‌گیری شورای شهر تهران به‌خاطر اهمیت جایگاه شهردار تهران و نقش تعیین‌کننده آن در سیاست‌های پایتخت، انتخابات شورای شهر را تا حد زیادی به رقابتی جذاب تبدیل کرده‌اند که آن را از حوزه محلی به سطوح بالاتری رسانده است.

 آخرین سال پرحاشیه شورای چهارم

چهارمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم در ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ برگزار شد. این دوره از سال 1392 آغاز شد و تا سال 1396 ادامه داشته است. درحال حاضر این شورا سال چهارم را از سر می‌گذراند و اکنون مهدی چمران ریاست شورا و مرتضی طلایی نایب‌رییس شورای شهر تهران هستند. حضور تعداد بیشتری از نمایندگان اصلاح‌طلب باعث شد تا رقابت‌ها در این دوره بیشتر از گذشته شود به گونه‌یی که این رقابت در ریاست شورا و شهرداری خود را نشان داد.

ریاست مسجدجامعی در سال اول شورای چهارم، انتظارات را به گونه‌یی بالا برد که برخی احتمال انتخاب شهرداری از این طیف را می‌دادند. حاشیه‌های شورای چهارم هر چند به پای حاشیه‌های شورای دور اول نرسید اما آن قدر زیاد بود که بتوان گفت، شورای شهر چهارم تهران به محلی برای زد و بندهای سیاسی و بازی‌های جناحی تبدیل شده است.

حاشیه‌های شورای چهارم در بحث املاک نجومی، استخدام‌های نجومی و حادثه پلاسکو بیشتر نمایان شد و بی‌اغراق در تمام جلسات شورا تنش و افشاگری وجود داشت به گونه‌یی که خبرنگاران به