نماینده پیشین مجلس:

در زمان برادران لاریجانی هم خالص‌سازی وجود داشته / علی لاریجانی می‌خواهد پایداری ها را در کنج بگذارد

نماینده پیشین مجلس در خصوص موضوع خالص سازی می‌گوید: مبدع واژه خالص سازی(علی لاریجانی) نظرش این بود که جبهه پایداری و مقاومت را در کنج و تحت فشار قرار دهد. مثلا اگر در انتخابات آتی اگر اطلاح طلبان بخواهند حضور داشته باشند اصولگرایان باید یک جبهه شوند.

در زمان برادران لاریجانی هم خالص‌سازی وجود داشته / علی لاریجانی می‌خواهد پایداری ها را در کنج بگذارد

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اصلاحات نیوز، احمد بخشایش اردستانی نماینده پیشین مجلس و استاد دانشگاه، درباره موضوع خالص سازی می‌گوید: فکر نمی‌کنم این موضوع درست باشد، در همان موقعی که آقای لاریجانی رئیس مجلس بود، برادرشان هم ده سال رئیس قوه قضاییه بود و اگر واژه خالص سازی را بخواهیم استفاده کنیم پس شامل حال آن زمان هم می‌شود چرا که دو قوه را برای مدت طولانی در اختیار داشتند. این مباحث طبیعی است.

وی ادامه داد: خاطرم است زمانی که احمدی نژاد به ریاست جمهوری رسید، این فضا و جنجال ها نیز به وجود آمد، بحث دانشگاه ها، دیوار کشی،جداسازی کلاس های درس و ... از آنجایی که به هر حال اصلاح طلبان بی علاقه نیستند که در حکومت حضور داشته باشند، وقتی اصولگرایان پیروز انتخابات می‌شوند آنها این فضا را به وجود می‌اورند.

  • مبدع واژه خالص سازی(علی لاریجانی) نظرش این بود که جبهه پایداری و مقاومت را در کنج و تحت فشار قرار دهد. مثلا اگر در انتخابات آتی اگر اصلاح طلبان بخواهند حضور داشته باشند اصولگرایان باید یک جبهه شوند.  

او در ادامه با بیان اینکه نه اینکه خالص سازی وجود نداشته باشد، گفت: حتی در یک شهرستان کوچک وقتی فردی نماینده می‌شود به هر حال گروهی با او هستند و او گروه خودش را روی کار می‌برد. در دولت ها نیز همین است چه روحانی چه رئیسی. البته بیشتر به نظرم مبدع این واژه خالص سازی(علی لاریجانی) نظرش این بود که جبهه پایداری و مقاومت را در کنج و تحت فشار قرار دهد. مثلا اگر در انتخابات آتی اگر اصلاح طلبان بخواهند حضور داشته باشند اصولگرایان باید یک جبهه شوند.

اردستانی در ادامه می‌گوید: در دانشگاه ها نیز این رویه رخ می‌دهد، مثلا فردی که ۳۰ سال کار کرده می‌تواند بازنشسته شود و مدیران سعی می‌کنند تا افراد همسو را به کار بگیرند. اتفاقا من یکی از بحث هایی که به ذهنم می‌رسد، این است که در دانشگاه آزاد زمانی که استادان با تجربه و قدیمی خارج می‌شوند و افراد جدید وارد می‌شوند چون این جدیدی ها حقوقشان کم است، بعد از ۲ سال همان مواضعی را می‌گیرند که استادی که ۲۵ سال است تدریس می‌کند، گرفته است و تفاوت چندانی برای سازمان دانشگاه ندارد. اتفاقا وقتی از افراد قدیمی دانشگاه همچنان همکاری کنند، چون با فراز و فرود سیستم آشنا هستند، تحمل بیشتری هم دارند. در ایران متاسفانه با هر پدیده ای سعی میکنیم دو قطبی ایجاد کنیم.

  • در ایران خالص سازی رخ نداده، یک استاد در قبال مثلا ۶۰ هزار استاد، چندان مسئله ای نیست. من فکر نمی‌کنم با اخراج یک استاد مشکل سایر استادان حل شود.

بخشایش اردستانی نماینده سابق مجلس در ادامه می‌گوید: در ایران خالص سازی رخ نداده، یک استاد در قبال مثلا ۶۰ هزار استاد، چندان مسئله ای نیست. من فکر نمی‌کنم با اخراج یک استاد مشکل سایر استادان حل شود. در دانشگاه ازاد با توجه به اینکه حقوق ها کم است، حدود ۸۰ درصد از اساتید از حقوق فعلی  ناراضی هستند. برخی این موج ها را ایجاد می‌کنند تا اهداف خودشان را دنبال کنند. مثلا  اصلاح طلب ها و چپ ها بدشان نمی‌اید تا این موج را ایجاد کنند که روی شورای نگهبان فشار وارد کنند که بتوانند تایید صلاحیت شوند.

  • اخراج اساتید شبکه ای نیست، مثلا اگر هزار و یا دو هزار استاد را اخراج  می‌کردند بله می‌شد گفت این اخراج ساماندهی شده است.

نماینده پیشین مجلس با بیان اینکه این جو سازی ها می‌تواند تاثیر مخربی داشته باشد، گفت: من احساس نمی‌کنم روی حاکمیت تاثیری داشته باشد. از آن سو روی توده مردم هم تاثیری نخواهد گذاشت. در نهایت من معتقدم این اخراج اساتید شبکه ای نیست، مثلا اگر هزار و یا دو هزار استاد را اخراج  می‌کردند بله می‌شد گفت این اخراج ساماندهی شده است. جامعه اکنون دو قطبی است و بعد از اعتراضات یا اغتشاشات سال گذشته که حاکمیت تمایل دارد آن را اغتشاشات بنامد، بعد از این هر پدیده ای که ایجاد شود دوست دارند تا جناحی و دو قطبی شود اما ماندگار نیست.

ارسال نظر
ارسال نظر