کد خبر 535931

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

زنگ خطر برای اقتصاد به صدا درآمد / وعده‌ های سیل آسا با ظاهری فریبنده

این روزها با نزدیک شدن به انتخابات، حجم وعده‌های بی‌پایه و اساس برای جلب آراء حداکثری به اوج رسیده اما بعد از روی کار آمدن رییس‌جمهور جدید طولی نمی‌کشد که این شعارها به دست فراموشی سپرده می‌شود؛ گرچه اغلب وعده وعید‌های داده شده به قدری از اصول اقتصادی به دور هستند که غافل شدن از آن‌ها بیشتر به نقع مردم است و عملیاتی شدنشان همچون سیلی مخرب اقتصاد کشور را نابود خواهد کرد.

اقتصاد آنلاین - فاطمه اکبرخانی؛ در آستانه انتخابات تنور وعده‌های انتخاباتی داغ شده و هر یک از نامزدها با دادن وعده‌های رنگارنگ دنبال جلب محبوبیت و رای هستند درحالی‌که عملی کردن بیشتر این وعده‌ها به مثابه روانه کردن تیری بر جان اقتصاد مریض کشور است، نمونه‌ای از این وعده‌ها افزایش مبلغ یارانه است که این روزها از زبان کاندیداها شنیده می‌شود.

این درحالیست که وقتی لب به سخن باز می‌کنند، با دقت در جزئیات طرح‌ها خلاف ادعایشان مبنی بر کمک به معیشت مردم اثبات می‌شود؛ مسکن ارزان یا یارانه چندصد هزار تومانی از جمله وعده‌هایی است که این روزها نقل محافل شده و هرچند نامزدها تاکید دارند که منابع این وعده‌ها فراهم است اما سوال اینجاست که تامین منابع هر یک از این وعده‌ها که صرفا جنبه تبلیغاتی دارند چه بر سر اقتصاد کشور خواهد آورد و با چنین شرایطی به نظر می‌رسد بهترین برنامه، بی‌برنامگی است، چرا که اساسا در برخی از حوزه‌ها مشکل مداخله دولت است که با چنین برنامه‌هایی تشدید می‌شود.

از طرف دیگر علاوه بر نگرانی بر سر چگونگی تامین این منابع، نامزدهای انتخاباتی در وعده‌های خود از هزینه فرصت آن‌ها غافل شده‌اند. درواقع هزینه فرصت به معنای بهترین استفاده از یک کالا یا منبع است، به بیان دیگر هزینه فرصت برابر است با بهترین فرصتی که با انجام کاری از آن چشم‌پوشی می‌کنیم.

توزیع بنزین ارزان قیمت مصداقی غافل شدن دولت از هزینه فرصت آن است؛ درحالی‌که صادرات بنزین با قیمت جهانی عایدی بیشتری به همراه دارد اما دولت با دراختیار قرار دادن بنزین ارزان به بهانه نفت‌خیز بودن کشور و پایین بودن هزینه تولید بنزین، هزینه فرصت آن را از دست داده است.

اغوای عمومی با وعده‌های پوچ انتخاباتی

این روزها هم که نامزد‌های انتخاباتی در حال ارائه برنامه‌های خود برای چهارسال اداره کشور هستند، در میان صحبت‌هایشان وعده‌های زیادی بدون در نظر گرفتن اصول ابتدایی اقتصادی شنیده می‌شود؛ از آنجا که خانه‌دار شدن در شرایط بد اقتصادی فعلی به یک رویا تبدیل شده، وعده زمین یا مسکن ارزان می‌تواند تا حدی مردم را قلقلک دهد.

اما فارغ از اینکه تحقق این وعده‌ها چندان محتمل نیست و تجربه نشان داده که بعد از مدتی به انبار وعده‌های عملی نشده می‌پیوندد، ولی باتوجه به عواقب مخربی که در پی دارند عدم تحقق آن‌ها بهتر از عملیاتی شدنشان است؛ بنابراین اینکه بعضا گفته می‌شود زمین با قیمت ارزان یا حتی رایگان برای ساخت مسکن فراهم می‌شود، باید توجه کرد که اولا حتی در صورتی که این زمین‌ها رایگان هم باشد دولت برای ایجاد زیرساخت‌های شهری به منابع مالی هنگفتی احتیاج دارد، دوما باید به این نکته مهم توجه کرد که آیا استفاده از کاربرد‌های دیگر زمین‌ها چه هزینه فرصتی برای دولت به همراه دارد، درواقع باید دید که دولت با در اختیار دادن زمین ارزان به مردم از چه عایدی صرف‌نظر کرده است.

اتلاف منابع با روش سرجمع هزینه

بنابراین توجه به اینکه قیمت باید در بازار و بر اساس هرینه فرصت تعیین شود از اصول اقتصادی است که البته تا کنون مسئولان به آن توجهی نداشته‌اند و اغلب معتقد به روش سرجمع هزینه برای تعیین قیمت کالا و سرکوب قیمت برای تنظیم بازار هستند. در این روش تصور می‌شود قیمت هر کالا با جمع‌زدن هزینه‌ها و اضافه کردن درصد مشخصی به عنوان سود بدست می‌آید.

اما تفکر استفاده از روش سرجمع هزینه برای تعیین‌ قیمت یک کالا باعث افزایش مداخلات دولت در قیمت‌گذاری شده است چرا که دولت برای ارزان تمام شدن بهای مصرفی یک کالا سعی می‌کند قیمت برخی نهاده‌های تولید را به صورت دستوری ثابت نگه دارد و در این روش مجبور است اولا برای کاهش هزینه‌های یک بنگاه با پایین آوردن نرخ بهره بانکی هزینه تولید را کاهش دهد، دوما اغلب برای واردات مواد اولیه و تهیه ماشین‌آلات واحد‌های تولیدی ارز ارزان یا همان دولتی اختصاص داده می‌شود و سوما اکثر بنگاه‌ها از یارانه غیرمستقیم حامل‌های انرژی ارزان قیمت بهره‌مند هستند.

نهایتا با این روش اگر هزینه‌های تولید را با هم جمع بزنیم قیمت کالا پایین آمده درحالیکه در این بین منابع بسیاری صرف شده که اگرچه چندان محسوس نیست اما دولت را متحمل هزینه‌های زیادی کرده است، از طرفی یک بنگاه تولیدی در چرخه تولید خود از نهاده‌های دیگری هم استفاده می‌کند که برای ارزان شدن قیمت کالا، بهای فروش این نهاده‌ها توسط بنگاه تولیدکننده هم یا باید سرکوب شود و یا دولت باید این هزینه‌ها را با اعطای یارانه جبران کند.

اما در واقع این روش نه تنها باعث پایین آمدن قیمت نمی‌شود، بلکه افزایش بهای کالا را هم در پی خواهد داشت؛ به این صورت که اگر قیمت نهاده‌ها به صورت دستوری تعیین شود بعد از مدتی بنگاه تولیدی دیگر سود‌آور نخواهد بود و نهایتا با ورشکستگی واحد تولیدی، عرضه کالا کاهش و قیمت آن افزایش خواهد یافت؛ از طرف دیگر تخصیص یارانه دولتی هم منجر به کسری بودجه و رشد نقدینگی خواهد شد که در چنین وضعیتی تقاضا بالا رفته و این اقدام هم نتیجه‌ای جز تورم و افزایش قیمت‌ها نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱ ۰

  - نقدینگی بدون پشتوانه که تاکنون ایجاد شده تا سال 1405 به تدریج به پول داغ تبدیل و باعث افزایش سطح عمومی قیمت ها خواهد شد.

  - شوک های ارزی سال 99 تا سه سال بعد یعنی پایان 1402 به تخلیه شدن در سطح عمومی قیمت ها ادامه خواهد داد.

  - در صورت وجود کسر بودجه در سال 1400 نیز موارد فوق تشدید خواهند شد.
  - در صورت ایجاد تهدید های مالیاتی نسبت به سرمایه های مختلف، خروج سرمایه نیز مزید بر علل و عوارض فوق خواهد شد.
  - در صورت بی توجهی بیشتر به عوارض میان مدت فوق، در دراز مدت مهاجرت داثم نخبگان و متخصصین مختلف نیز شدت خواهد یافت.

  • علی
   ۰ ۰

   من از کشور رفته کشور دیگه فقط دارم زندکی و تازه میفهمم زندکی فقط تو‌کشورهای دیکه است

 • ایرانی
  ۱ ۱

  الان موقع اینجور حرفها نیست نادان

 • ناشناس
  ۱ ۱

  به زعم اینکه وعده های انتخاباتی تعدادی از کاندیداها برای بالابردن مبلغ یارانه وتهیه ی مسکن ارزان قیمت تاحدودی غیرواقع بینانه وایده الیستی به نظرمیای ولیکن تحلیلهای اینچنینی شماهم دراین برهه نه از سردلسوزی واگاهی مردم بلکه ایجادموج همیشگی یاس وناامیدی درجامعه توسط شماست کمااینکه تبلیغات خالی از واقعیت واصراروابرام سایتها وجریانات مشکوک درزمان انتخابات پیشین هم توسط امثال شما کارمملکت را به اینجارساند وبایدگفت قسم حضرت عباس شماراباورکنیم یا دم خروس!!!

 • بدون نام
  ۱ ۰

  بسمه تعالی
  سلام
  ما در مملکت تعداد بسیاری جوان داریم و تا به حال ازدواج،مسکن،شغل و اقتصاد.. آن ها آن طور که باید فراهم نشده،لذا دقّت کنیم که مثلاً حتماً تعداد قابل توجهی واحد مسکونی بایستی فراهم شود،یا جوان از آمریکا پول بیاورد و از آمریکا در این مملکت خانه بخرد،یا اینکه جوان با همکاری دولت در مملکت خودش خانه فراهم کند و با توجه به دروغ ها و وعده های بی اساسی که تا کنون شایع شده دولت در فراهم سازی مسکن ....برای جبران گذشته فعالیّت اساسی تر داشته باشد،رئیس جمهور آینده چنانچه تعهّد جبران کمبود مسائل اقتصادی را از محلّ آنچه خداوند فراهم نموده ندهد پس چه کاری انجام دهد؟منابع مملکت را پلمپ کند تا خارجی ها از روی جوانان عبور کنند و مملکت را تصاحب کنند؟

 • ایرانی
  ۱ ۱

  مردم هوشیار باشید بخدا کاندیدها هرچی که میگن دروغ محض ایا تواین 40سال بکدامین قولشون عمل کردند فقط میخوان مردم راپای صندقهای ارا بکشانند ایا برای چه چیزی باید رای دهیم اقتصاد کشورو ازبین بردن پول ملی دیگه ارزش نداره جوانها دیگه نمیتونند ازذواج کنند وهزاران مشکل دیگه که بوجود اوردن ودیگه کسی نمیتون اقتصاد درست کنه با کدام دلخوشی پای صندوق رای باید رفت

 • ناشناس
  ۰ ۰

  وعده های کاندیداها از وعده های رییس دولت حاضر که عجیب تر نیست. وعده هایی مانند شکسته شدن تحریمها و لغو کامل همه تحریمها و...

 • حمید
  ۰ ۰

  سرمایه دارها نگران شدن

 • وطنم
  ۰ ۰

  این مقاله کاملا ترجمه از متن خارجی است و مشخص است با بی دقتی ترجمه شده در کجای ایران بنگاه‌ها از یارانه غیرمستقیم حامل‌های انرژی ارزان قیمت بهره‌مند هستند؟.دوما ،کاهش هزینه‌های یک بنگاه با پایین آوردن نرخ بهره بانکی درکدام بانک ایرانی انجام شده؟.تماما ترجمه یک متن و مقاله خارجی است و ربطی به ایران ندارد