کد خبر 530891

دیپلمات چینی؛

امیدواریم به نیازمندی‌ های منطقی ایران درباره برجام به درستی رسیدگی شود

نماینده چین در کمیسیون مشترک برجام گفت که پکن امیدوار است که نیازمندی‌های منطقی ایران درباره برجام به درستی رسیدگی شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «وانگ کان» نماینده چین در کمیسیون مشترک برجام در نشست روز سه شنبه کمیسیون گفت که چین از ترتیبات اتخاذ شده توسط ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تمدید تفاهمنامه فنی دوجانبه موقت استقبال می‌کند».

وی همچنین گفت که این تفاهمنامه، مذاکرات در حال انجام درباره چگونگی بازگشت ایران و آمریکا به اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک را تسهیل می‌کند.

نماینده چین در کمیسیون مشترک برجام از تمامی گروه‌ها خواست تا احساس فوریت در این زمینه را تقویت کرده و با تصمیمی سیاسی به یک راه حل رسیده تا آمریکا و ایران در اسرع وقت به اجرای کامل برجام بازگردند.

این دیپلمات چینی تاکید کرد: «پکن امیداور است که نیازمندی‌های منطقی ایران درباره برجام به درستی رسیدگی شده و در همان زمان،‌ چین نیز به حفاظت از حقوق و منافع مشروع خود ادامه می‌دهد. چین به همکاری با تمامی دیگر گروه‌ها برای دستیابی به توافقی اولیه ادامه می‌دهد.

نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور هیات‌های ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) که عصر روز سه‌شنبه در گرندهتل شهر وین آغاز شد، بعد از حدود یک ساعت و نیم به کار خود پایان داد.

این نشست در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزارتخانه‌های امور خارجه‌ ایران و گروه ۱+۴، برگزار شد. سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران و رییس هیات ایرانی شرکت کننده در این مذاکرات روز سه‌شنبه بدین منظور عازم اتریش و پیش از ظهر روز سه شنبه وارد وین شد.

ریاست نشست روز سه شنبه هم بر عهده «انریکه مورا» معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا بود. این نشست در حالی برگزار شد که در روز سوم خرداد ماه تفاهم اسفند ماه ایران و آژانس در خصوص ادامه ضبط داده‌های دوربین‌های آژانس برای یک ماه دیگر تمدید شد.

شرکت کنندگان در نشست روز سه شنبه رایزنی‌ درباره بازگشت احتمالی آمریکا به برجام و اطمینان از اجرای کامل و موثر این توافق پرداختند.

روسای همه هیات‌ها در نشست روز سه شنبه با اشاره به دستاوردهای حاصله در چهار دور قبلی مذاکرات به خصوص در دور چهارم و با استقبال از استمرار تفاهم فنی ایران و آژانس بر جدیت و تعهد خود برای تداوم کار فشرده با تمرکز بر موضوعات اصلی باقیمانده تأکید کردند.

عراقچی پیش از نشست روز سه شنبه با «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در مذاکرات و همچینن «انریکه مورا» معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت‌وگو کرد.

 دور قبلی (چهارم) این نشست ۲۹ اردیبهشت ماه در وین برگزار شد و طرفین توافق کردند به پایتخت ها بازگشته و هفته بعد ( این هفته) به وین بازگردند و دور جدید رایزنی ها را از سر بگیرند.

سید عباس عراقچی بعد از نشست ۲۹ اردیبهشت ماه با بیان این‌که به چارچوب توافق رسیده‌ایم، گفت: متن اصلی توافق و ضمیمه‌ها همه مشخص شده، ولی مذاکرات درباره متن به پایان نرسیده و برخی موضوعات کلیدی کماکان مورد اختلاف است. 

معاون وزیر امور خارجه ایران روز سه‌شنبه چهارم خرداد ماه و پیش از برگزاری نشست کمیسیون مشترک در اظهاراتی با بیان این‌که مسائل جدی و مهمی کماکان باقیمانده که باید حل و فصل شود، گفت: امیدواریم در طول مذاکرات چند روزه به راه‌حل‌های نهایی دست یابیم.

«رابرت مالی» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هم در اظهاراتی، گفت هنوز کار زیادی برای احیای کامل این توافق باقی است. 

دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام ۱۳ فروردین ماه به صورت مجازی برگزار و پس از توافق حاصله مقرر شد روز سه‌شنبه ۱۷ فروردین این گفت‌وگوها به صورت حضوری و رو در رو دنبال شود و در نهایت هم این نشست برگزار و پس از آن توافق شد دو کارگروه در حوزه تحریم‌ها و هسته‌ای تشکیل و بررسی‌ها را انجام دهد. نتایج بررسی‌های این دو کارگروه به نشست کمیسیون برجام در روز جمعه ۲۰ فروردین منعکس و اعلام شد که هیات‌های برای تنفس و مشورت‌ به پایتخت‌ها برمی‌گردند و مقرر شد روز چهارشنبه ۲۵ فروردین دوباره در وین گردهم بیایند. این نشست با یک روز تاخیر به دلیل ابتلای یکی از اعضای هیات اتحادیه اروپا به کرونا در روز پنجشنبه ۲۶ فروردین برگزار و مقرر شد که نشست‌های کارشناسی به کار خود ادامه دهند.

نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام روز شنبه ۲۸ فروردین ماه در وین برگزار شد و در این چند روز رایزنی‌ها در سطوح کارشناسی و کارگروه‌ها ادامه داشت. نشست بعدی هم روز سه‌شنبه ۳۱ فروردین ماه در وین برگزار و هیات‌های توافق کردند که دوباره گفت‌وگوها را از سر بگیرند که نشست مزبور سه‌شنبه هفتم اردیبهشت ماه در گرندهتل وین برگزار شد و عصر شنبه یازدهم اردیبهشت ماه نیز روسای هیات‌های ایران و ۱+۴ در جلسه‌ای دوباره گردهم آمدند و بعد از آن به پایتخت‌ها برگشتند و مقرر شد دور جدید نشست روز جمعه ۱۷ اردیبهشت ماه برگزار شود که این نشست نیز برگزار شد و ۲۹ اردیبهشت ماه نیز مجدد کمیسیون تشکیل جلسه داد و توافق کردند به پایتخت‌ها بازگشته و دوباره این هفته نشست را برگزار کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر