کد خبر 530586

مقام اتحادیه اروپا: تلاش‌ ها برای اجرای کامل برجام را دوبرابر می‌ کنیم

معاون دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا با استقبال از تمدید تفاهم ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در زمینه تداوم بازرسی و راستی آزمایی بازرسان آژانس در خصوص برنامه هسته‌ای صلح آمیز جمهوری اسلامی گفت: تلاش‌ها برای اجرای کامل برجام را دوبرابر می‌کنیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، انریکه مورا روز دوشنبه در توئیتی نوشت:‌ خبر خوبی از رافائل گروسی (مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی) درباره تمدید تفاهم فنی بین ایران و آژانس شنیده شد. این تفاهم به گفته وی «کمی فضا را برای دست یابی به توافق در وین بیشتر می‌کند»

معاون دبیر کل سرویس خارجی اتحادیه اروپا که ریاست نشست کمیسیون مشترک برجام را برعهده دارد، با اشاره اینکه مذاکرات درباره احیای این توافق فردا از سر گرفته می‌شود افزود: ما به زودی تلاش‌ها را برای اجرای کامل برجام دوبرابر می‌کنیم.

ظهر امروز مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشست خبری از تمدید تفاهم درباره تداوم بازرسی و راستی آزمایی آژانس درخصوص برنامه هسته ای صلح آمیز جمهوری اسلامی به مدت یک ماه دیگر(تا سوم تیر ماه) خبر داد.

به گفته وی، ایران و آژانس توافق کردند که بازرسی‌ها و راستی آزمایی که در ماه اسفند تفاهم شد تا سوم تیر ادامه پیدا ‌کند و اطلاعات جمع‌آوری شده توسط تجهیزات فنی آژانس در مراکز مختلف هسته‌ای ایران ذخیره شود.

پیش از آغاز نشست سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی در وین، گفت: تصمیم ایران برای ادامه ضبط داده های دوربین ها حداکثر تا یکماه دیگر، امروز از سوی سازمان انرژی اتمی به اطلاع مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسید.

کاظم غریب آبادی روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: داده های سه ماه گذشته همچنان در اختیار سازمان انرژی است و به آژانس منتقل نمی شود. داده های یک ماه پیش روی نیز صرفا نزد ایران خواهد ماند. در رابطه با حذف یا انتقال داده ها، همان شرایط تفاهم مشترک سه ماهه همچنان حاکم خواهد بود.

نماینده دائم کشورمان به کشورهای طرف مذاکره توصیه کرد تا از این فرصت که بر اساس حسن نیت ایران فراهم شده است، در جهت لغو کامل تحریم ها به گونه ای عملی و قابل راستی آزمایی استفاده کنند.

این درحالیست که نمایندگان کشورهای عضو برجام طی یک ماه گذشته در وین گردهم آمدند تا در خصوص فعال کردن این توافق، بازگشت احتمالی آمریکا و لغو تحریم‌ها رایزنی کنند. آن‌ها تاکنون چندین نشست در قالب کمیسیون مشترک برجام در وین تشکیل داده و در زمینه احیای توافق هسته‌ای پیشرفت‌هایی را به دست آورده‌اند.

هیات ها با اشاره به متن های تهیه شده که در نتیجه نشست های متعدد دوجانبه و چندجانبه در سطوح مختلف حاصل شده اند،  از وضعیت کلی مذاکرات و مسیر طی شده اظهار رضایت کردند و بر ضرورت حفظ شتاباهنگ کنونی در ادامه گفتگوها تاکید کردند.

خطیب زاده امروز تصریح کرد: کاملا روشن است که پیشرفت‌های قابل توجهی داشتیم و فکر می‌کنیم تفاهم در دسترس است.  آنچه باقی مانده قابل توجه هستند. آنها باید مورد مداقه قرار گرفته و پیگیری شوند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ایران وطن من
    ۰ ۰

    صد سال سایه هم برجامتون رو نخواستیم برجام بخو.ر تو سرتون با اون اجراتون