کد خبر 530332

یک مقام مسئول تشریح کرد؛

جزییات رعایت پروتکل های بهداشتی انتخابات ۱۴۰

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت برخی الزامات در رعایت پروتکل‌های ضد کرونا در انتخابات پیش رو را تشریح کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، فرهادی، درباره روند نظارتی بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی در روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری، تصریح کرد: قرار شد تا جزییات پروتکل‌های بهداشتی انتخابات ۱۴۰۰ تا دو روز آینده توسط وزارت بهداشت ابلاغ شود. مدتها قبل از ثبت‌نام کاندیدها ما با وزارت کشور برای نوشتن ضوابط تعامل داشتیم و کل بازرسان ما در روزهای انتخابات بر محل‌های رای‌گیری نظارت خواهند داشت و کمیته‌های استانی و شهرستانی ستاد ملی مقابله با کرونا هماهنگی لازم را دارند و جانمایی‌ها بر این اساس انجام خواهد شد.

وی افزود: قرار ما این است که جانمایی صندوق‌ها مشترکا با نظر ما و وزارت کشور انجام شود. تاکید ما این است که صندوق‌های رای‌گیری در فضای باز قرار گیرد و در حوزه‌های انتخابی افراد بالای ۶۰ و ۶۵ سال و بیماران زمینه‌ای  به کارگیری نشوند.

فرهادی افزود: همچنین تا جایی که ممکن است باید اقداماتی که مربوط به تماس است مانند اثرانگشت برای تشخیص هویت به شکل الکترونیک درآید. چون پیش‌بینی می‌شود ساعات زیادی صندوق‌ها و حوزه‌ها درگیر رای‌گیری باشند مورد بعدی که توسط همکاران من نظارت می‌شود، آب و غذای کارکنان است.

فرهادی با تاکید بر لزوم استفاده از ماسک هنگام حضور در محل رای‌گیری اظهار کرد: در مورد اینکه آیا در محل رای‌گیری به افرادی که بدون ماسک مراجعه کرده‌اند ماسک ارائه می‌شود یا خیر، متولی مربوطه یعنی وزارت کشور باید نظر دهد ما در مورد انتخابات میان دوره‌ای مجلس پیشنهاد این کار را دادیم و برای این انتخابات هم پیگیر موضوع هستیم. در عین حال از کسانی که می‌خواهند رای دهند می‌خواهیم که همراه با خود نبرند( کودکان و خردسالان) و لوازم تحریر شخصی برای رای دادن با خود بیاورند.

وی در ادامه، گفت: با تاکید ستاد ملی مقابله با کرونا ایجاد کارناوال انتخاباتی و تجمعات متراکم در فضای سرپوشیده ممنوع است. سخنرانی کاندیداها در فضای باز با رعایت پروتکل‌ها و فاصله فیزیکی مانعی ندارد. البته از کاندیداها می‌خواهیم تبلیغات خود را به سمت فضای مجازی و صدا و سیما ببرند تا سلامت تامین شود و از شیوع بیماری کرونا بویژه با سوش‌های جدید جهش یافته جلوگیری شود.

فرهادی درپاسخ به سوالی درباره علت عدم رعایت درست پروتکل‌های بهداشتی در روزهای ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری بویژه درمیان عکاسان و خبرنگاران، تصریح کرد: وزارت کشور و دوستان ستاد انتخابات تمهیدات مناسب را اندیشیده بودند، متاسفانه در بخشی کاندیدها و در بخشی رسانه‌ها پروتکل‌ها را رعایت نکردند و این در حالی بود که تمهیدات مناسب اندیشیده شده بود ولی شاهد تجمع و ازدحام بودیم. مردم باید از تجمعات در روز انتخابات خودداری کنند، تردد زیاد، تجمع بالا و حضور در محل فاقد تهویه مناسب در انتشار بیماری نقش خواهد داشت‌.

وی درباره عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی کاندیدهای ریاست جمهوری، افزود: هنوز مصوبه را به شکل کامل ندیدم اما درمورد انتخابات میان دوره‌ای مجلس عدم رعایت پروتکل‌ها در حکم تخلفات انتخاباتی محسوب می‌شد و مسئول وزارت کشور بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر