رد ادعای نشت آزمایشگاهی ویروس کرونا در چین

مشاور امنیت ملی آمریکا گزارش روزنامه وال استریت ژورنال مبنی بر اینکه وزارت انرژی این کشور اعلام کرده منشا پاندمی کووید-۱۹ نتیجه "نشت آزمایشگاهی در چین" بوده را رد کرد و گفت که "هیچ پاسخ قطعی" درباره منشا حقیقی این ویروس در دست نیست.

رد ادعای نشت آزمایشگاهی ویروس کرونا در چین

به گزارش اقتصاد آنلاین ایسنا، روزنامه وال استریت ژورنال روز یکشنبه در گزارش خود چنین نوشت که وزارت انرژی آمریکا به "اطلاعات جدیدی" دست یافته که نشان می‌دهد ویروس کرونا به طور طبیعی تولید نشده بلکه توسط "نشت آزمایشگاهی در چین" ایجاد شده است؛ اما این گزارش در ادامه افزود، "اطمینان کمی" نسبت به یافته‌های خود دارد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در این راستا بیان داشت: جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا دستور تحقیق و تفحص کاملی را در این خصوص صادر کرده است. همچنین سایر نهادهای دولتی پیرامون منشا ویروس کرونا در حال جست‌وجو و بررسی هستند؛ اما هنوز به اجماعی درخصوص این مساله نرسیده‌ایم.

سالیوان هچنین به تلویزیون سی‌ان‌ان گفت: رئیس‌جمهور بایدن همچنین بارها تلاش‌های جامعه اطلاعاتی آمریکا را هدایت کرده است تا به منابع و یافته‌هایی درباره این مساله برسیم. اگر ما به اطلاعاتی دسترسی پیدا کنیم، حتما با کنگره و مردم آمریکا به اشتراک خواهیم گذاشت؛ اما در حال حاضر هیچ جواب قطعی از سوی جامعه اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا وجود ندارد.

براساس گزارش وال استریت ژورنال، پلیس اف‌بی‌آی همچنین از تئوری و ادعای "نشت آزمایشگاهی ویروس کرونا در چین" حمایت می‌کند؛ اما چهار نهاد آمریکایی اطمینان دارند که شیوع این ویروس طبیعی بوده است و دو نهاد دیگر در حال حاضر تصمیمی در این رابطه اتخاذ نکرده‌اند.

انتظار می‌رود که طی هفته‌های آتی، تحقیقات گسترده‌ای پیرامون "نشت آزمایشگاهی" ویروس کرونا انجام شود.

منبع: ايسنا
ارسال نظر
ارسال نظر