اسرار تغذیه سالم؛ خوردن نوشابه را با این مراحل ترک کنید

اگر از جمله افرادی هستید که نوشابه ها‌ی گاز دار جزئی از زندگی روزمره شان شده است، با استفاده از روش‌های جایگزین کردن نوشیدنی‌های گازدار از مصرف پیش از اندازه آن جلوگیری کرد.

اسرار تغذیه سالم؛ خوردن نوشابه را با این مراحل ترک کنید

فوایدی که ترک نوشابه برای بدن دارد

به گزارش اقتصاد آنلاین،اگر شما هم از جمله کسانی هستید که مصرف نوشابه ها‌ی گاز دار جزئی از زندگی روزمره شان شده است، با این هشت روش میتوانید نخستین قدم برای ترک مصرف نوشابه  را برای همیشه بردارید.

یک مرتبه قید نوشابه را نزنید

ترک نوشابه همانند ترک سیگار و مواد مخدر باید قدم به قدم باشد. به یکباره قطعش نکنید که نتیجه نخواهید گرفت. اگر واقعا زیاد نوشابه مصرف می‌کنید شاید ایده‌ی بدی باشد اگر یک مرتبه تصمیم به قطع نوشیدن آن بگیرید. می‌دانیم که حتما انگیزه‌ی کافی را پیدا کرده اید، اما توصیه می‌کنیم آرام آرام مصرفتان را کم کرده و یکباره آن را به کلی کنار بگذارید. مثلا اگر هر روز نوشابه می‌خورید تصمیم بگیرید که فقط هفته‌ای یک بار نوشابه بنوشید؛ و یا نصف شیشه را در روز مصرف کنید نه تمام آن را. به جای داشتن انتظارات بالا از خود که معمولا به شکست می‌انجامند، آهسته آهسته خود را تشویق کنید و به خودتان انگیزه بدهید که چقدر خوب توانسته اید این مدت را تحمل کنید.

حتما همان میزان همیشگی مایعات بنوشید تا آب بدنتان کم نشود در غیر این صورا فرایند ترک سخت‌تر خواهد شد.

 نوشابه تان را با آب مخلوط کنید

شاید کمی خنده دار باشد، ولی در این مرحله قرار است دز نوشابه را پاین بیاوریم، و این بار با ترکیبش با آب. مخصوصا هنگام شروع فرایند ترک خوب است نوشابه را با آب مخلوط کنید. نصف شیشه نوشابه را داخل لیوان بریزید و همان میزان به آن اضافه کنید. خوب می‌دانیم که دیگر خبری از مزه و طعم گاز دار قبلی نخواهد بود و لی به هر حال نگران نباشید. باز طعم و گاز وجود دارد. با نوشیدن آن لیوان ترکیبی انگار یک لیوان نوشابه‌ی خالص خورده اید. علاوه بر این آب بدنتان هم تامین خواهد شد و ترک آسان تر.

اگر مقدار باقی مانده‌ی نوشابه در شیشه را می‌خواهید، مصرف کنید، ولی دفعه‌ی بعدی همین فرایند را تکرار کنید.

خوردن نوشابه را با این مراحل ترک کنید

نوشابه‌های بدون کافئین بنوشید

 اگر در ابتدای راه هستید و دارید آهسته آهسته جلو می‌آیید خوب است که کافئین خود را با نوشیدن نوشابه‌های بدون کافئین قطع کنید. شاید بر اثر قطع کافئین دچار سردرد شدید. اما نگران نباشید. کافئین اعتیادآور است. آرام آرام طی یک هفته مصرفتان را قطع کنید. سعی کنید اثرات قطع مصرف کافئین را کم کنید. نوشابه‌های بدون مافئین به وفور یافت می‌شوند تنها کافیست نگاهی به مواد تشکیل دهنده بیاندازید.

اگر دارید کافئین مصرفی خود از طریق نوشابه را کم می‌کنید حتما کافئین خود را از سایر منابع سالم‌تر نظیر چای، قهوه و شکلات تامین کنید.

تنها در مراسم خاص نوشابه مصرف کنید

این مورد که دیگر نوشابه نخواهید نوشید، شاید کمی به دور از واقعیت باشد مخصوصا در کشور خودمان که نوشیدنی‌های گاز دار و نوشابه جز لاینفک مهمانی‌ها و مراسم‌ها هستند. شاید فکر اینکه دیگر هیچ وقت تا آخر عمرتان لب به نوشابه نخواهید زد کمی ناراحتتان کند. طبیعی است. پس بهتر است تصمیم بگیرید به جای هر روز تنها در مراسمی خاص مثل مهمانی یا عروسی بستگان آن را بنوشید. اینگونه بهتر می‌توانید مصرفتان را کم کنید و از اعتیاد به نوشابه در امان بمانید.

چای بنوشید

اگر دنبال جایگزینی برای نوشابه‌های مضر هستید و نمی‌خواهید تنها آب خالی داخل معده تان بکنید توصیه می‌کنیم که چای بنوشید. چای در انواع عطر‌ها و طعم‌های لذیذ در بازار است. اگر هم هدفتان این است که فقط کافئین را قطع کنید چای سبز یا چای بدون کافئین را انتخاب کنید. تا جای ممکن هم از مصرف قند و شکر پرهیز کنید. 

 آب گازدار بنوشید

اگر حباب‌های گاز داخل نوشابه است که شما را معتاد خود کرده است بهتر است از آب کربنات دار و گازدار استفاده کنید. با این آب‌های گازدار انگار دارید نوشابه می‌نوشید. این آب‌ها در بطری هم فروخته می‌شوند و از این جهت حس نوشابه را به شما منتثل می‌کنند. اما یادتان باشد که می‌توانید آب میوه‌ی طبیعی هم به این آب‌های گازدار اضافه کنید. مثلا یک لیمو را در این لیوان یا بطری آب گازدار بفشارید و بعد آن را بنوشید.

آب را طعم دار کنید

آب خالی نوشیدن شاید چندان مزه‌ی نوشابه را ندهد. پس چه کار باید کرد؟ می‌توانید میوه و گیاهان دارویی را به آب خود اضافه کنید. مثلا خیار را قطعه قطعه کرده و یک ساعت در لیوان آب قرار دهید. از طعم میوه‌های دیگر هم می‌توانید استفاده کنید.

از بطری‌هایی استفاده کنید که قابل استفاده‌ی مجدد هستند

خیلی از تنبل‌ها نوشیدن یک بطری نوشابه را به اینکه از جای خود بلند شوند و به یخچال بروند و در را باز کنند و بطری آب را بردارند و داخل لیوان بریزند ترجیح می‌دهند. اگر شما هم جزو این تنبل‌ها هستید بهتر است یک بطری قابل استفاده‌ی مجدد تهیه کنید. این بطری‌ها شیک هستند و سازگار با محیط زیست هم می‌باشند چرا که آن‌ها را دور نمی‌اندازید. یک بطری را انتخاب کنید که در کیف دستی یا کوله پشتی تان جا بشود و بتوانید آن را با خود حمل کنید.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما
ارسال نظر
ارسال نظر