غذاهای دودی برای این افراد سم است!

تاکنون صدها ترکیب سمی در مواد غذایی دودی پیدا شده که برای سلامتی انسان مضر است و برخی از آن‌ها مشابه ترکیبات سمی دود سیگار هستند.

غذاهای دودی برای این افراد سم است!

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از هشمهری آنلاین،مضرات غذاهای دودی؛  طبق گفته متخصصین خطر استفاده از ۵۰ گرم سوسیس دودی معادل مصرف یک پاکت سیگار یا چهار روز تنفس در هوای آلوده شهری است. متاسفانه اخیرا مصرف غذاهای دودی به‌ویژه گوشت، سوسیس، کالباس و ماهی رواج زیادی پیدا کرده است. با این مطلب از مجله دلتا همراه باشید تا بیشتر درباره مضرات مواد غذایی دودی آشنا شوید.

مضرات مواد غذایی دودی چیست؟

یکی از نگرانی‌های متخصصین غذاهای دودی هستند که به صورت صحیح دودی نشده‌اند. غذاهای دودی‌شده خصوصا مواد غذایی که با تکنولوژی درست و محاسبات صحیح دودداده نشده‌اند دارای ترکیبات حلقوی هستند که حاوی ماده «بنزن» هستند و می‌توانند سرطان‌زا باشند.

امکان ایجاد ترکیبات حلقوی در غذاهای دودی شده به‌ویژه هنگامی مجال بروز پیدا می‌کند بسیار زیاد است. مضرات این مواد غذایی زمانی که از زغال و چوب مناسب استفاده نشود دو برابر است. در واقع برای دودی کردن غذا باید محاسبات خاصی درباره میزان چوب مصرفی و مدت زمانی که برای این فرایندلازم است، انجام گیرد.

ماهی دودی بازاری مضر است؟

متخصصین در پاسخ به این سوال که آیا ماهی‌های دودی که در برخی از بازارهای محلی فروخته می‌شوند قابل خوردن هستند، گفتند: خیر، البته این مساله به غیر از نحوه دودی کردن غذا علت دیگری نیز دارد. در برخی موارد حتی ماهی‌هایی را که فروش نرفته‌اند و در حال فاسد شدن هستند دودی می‌کنند بنابراین مصرف ماهی‌های دودی اصلا توصیه نمی‌شود.

چطور خوراکی‌های دودی را بدون آسیب رسیدن به سلامتی مصرف کنیم؟

در خصوص غذاهای دودی ؛ باید به این نکته توجه داشته باشیم که خطر ابتلا به سرطان در یک فرد زمانی که به‌ طور مکرر از یک ماده غذایی سرطانی استفاده کند بیشتر می‌شود. اگر از مصرف گوشت‌های دودی یا نمک‌سود لذت می‌برید، فقط گه‌گاه و به مقدار کم از آن‌ها استفاده کنید و از آن‌جایی که این محصولات به تدریج اثرات نامناسبی بر بدن می‌گذارند، تا حد امکان از مصرف زیاد آن‌ها در یک زمان یا به صورت طولانی مدت خودداری کنید.

مواد غذایی دودی برای چه کسانی ممنوع است؟

در هنگام دودی کردن محصولاتی نظیر ماهی، گوشت، سوسیس و کالباس از مقادیر زیادی نمک استفاده می‌شود، بنابراین مصرف این محصولات در افراد مبتلا به پرفشاری خون توصیه نمی‌شود.

متخصصین به مبتلایان به سردردهای میگرنی نیز هشدار دادند: باید از خوردن مواد گوشتی دودی و غذاهای دودی اجتناب کنند، زیرا این مواد غذایی حاوی تیرامین هستند و باعث تشدید این نوع سردرد می‌شوند.

منبع: همشهری آنلاین
ارسال نظر