کد خبر 558253

وزیر بهداشت؛

هوشمندسازی قرنطینه و واکسیناسیون راه اساسی مقابله با کرونا است

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست مجازی با رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور، مهم‌ترین اولویت‌های این مجموعه را مقابله با کرونا اعلام کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این نشست وب کنفرانسی، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای سلامت گفت: در پیک تاریخی کروناویروس در کشور قرار داریم و از تمام کادر زحمتکش سلامت کشور که در این روزها برای نجات جان هموطنانشان حماسه عظیمی آفریدند، قدردانی می کنم.

بهرام عین اللهی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه اولویت اصلی وزارت بهداشت مدیریت بیماری کرونا و مقابله با آن است، گفت: امروزه با آمار بسیار نگران کننده مواجه هستیم که خانواده های بسیاری را نیز داغدار کرده است.

او با تاکید بر اهمیت و نقش اساسی اکسیژن رسانی به بیماران مبتلا به کووید۱۹ افزود: باید برای درمان بیماران و مراقبت از آنان، تلاش مضاعفی کرد و تجویز دارو و درمان بیماران در کشور نیز طبق پروتکل های ابلاغی انجام شود.

وزیر بهداشت با بیان اینکه ما خدمتگزار مردم هستیم و مدیریت باید در عرصه باشد، اظهار کرد: شاخص مهم و اصلی وزارت بهداشت، حضور مسئولان و مدیران در میدان است، مسئولان دانشگاه ها باید به ویژه در بحران کرونا، با حضور در مراکز درمانی، از نزدیک نحوه ارایه خدمات به بیماران را پایش کنند.

عین اللهی تاکید کرد: باید تلاش کرد که در هیچ جای کشور، بیمار پشت درب مراکز درمانی و بیمارستان ها نباشد، مردم حاضر به مشارکت بیشتری هستند، بنابراین ما به عنوان دست اندرکاران سلامت نیز باید بیشتر تلاش کنیم.

او مدیریت و کنترل بیماری کووید۱۹ را یک معضل جهانی خواند که تنها وظیفه وزارت بهداشت نیست و افزود: در این بحران تمامی سازمان ها، ارگان ها و ادارات باید بیش از پیش پای کار باشند.

وزیر بهداشت با تاکید بر اهمیت ارزیابی علل افزایش موارد مرگ و میر در برخی استان ها از سوی اعضای کمیته علمی بیان کرد: در حال حاضر تنها راه حل اساسی مقابله با بیماری کووید۱۹ واکسیناسیون است، این یک تجربه جهانی است و کاهش میزان مرگ و میر را به همراه دارد، دولت نیز با تمام قدرت در این زمینه تلاش می کند و خواستار همکاری بیشتر مردم است.

عین اللهی با ابراز امیدواری نسبت به پایان این بحران، نخستین اولویت پس از بحران کروناویروس را بهداشت عنوان کرد و گفت: توجه به شبکه های بهداشت و درمان از موضوعات مهم وزارت بهداشت است که باید تقویت و برای ارتقای آن نیز زیرساخت های لازم فراهم شود.

او همچنین خطاب به رؤسای دانشگاه و دانشکده های علوم پزشکی کشور گفت: برنامه پزشک خانواده باید در تمامی استان ها حتی در چند شهرستان به صورت پایلوت انجام شود، زیرا نظام ارجاع در سلامت کشور نقش به سزایی دارد.

وزیر بهداشت با تاکید بر اهیمت حوزه آموزش در ارتقا و پیشرفت کشور، افزود: به دلیل وجود کروناویروس در کشور و تعطیلی مراکز آموزشی، آموزش در کشور دچار صدمه شده است.

عین اللهی اظهار کرد: آموزش های مجازی به هیچ وجه نمی تواند جای آموزش های چهره به چهره و یا حضوری را بگیرد، اجرای واکسیناسیون علیه بیماری کووید۱۹ هدفمند پیش می رود و باید تلاش کرد تا با واکسیناسیون و فراهم کردن زیرساخت های لازم، به زودی دانشگاه ها بازگشایی شود.

ارتقای پرونده الکترونیک سلامت، توجه بیشتر به ثبت داروهای مصرفی در مراکز درمانی، نحوه مراقبت از بیماران به ویژه مبتلایان به کروناویروس، فعالیت کمیته های علمی، تامین و توزیع سرم و تجویز منطقی داروها، دیگر محورهای مورد تاکید وزیر بهداشت در این نشست بود.

وزیر بهداشت در ادامه با اعلام فعالیت ۹۵۰ مرکز تحقیقاتی در کشور افزود: پژوهش ها باید کاربردی باشد و نیازهای جامعه را تامین کند، مراکز تحقیقاتی ها با بودجه و اعتبارات دولتی راه اندازی شده و تمام افراد باید از آن بهره ببرند و نباید مختص افراد خاصی باشد، البته ارزیابی و پایش این موضوع نیز در بازه های زمانی انجام می شود؛ چرا که امروزه در کشور نیازهای بسیاری وجود دارد که در مراکز تحقیقاتی می توان آن را تامین کرد.

هوشمندسازی قرنطینه و واکسیناسیون برای مقابله با کرونا

عین اللهی ادامه داد: باید محرومیت زدایی و کمک به محرومان بیشتر در دستور کار قرار داده شود، امکانات بهداشت و درمانی نباید در مراکز استان ها مستقر شود و ضرورت دارد در تمام شهرستان ها و مناطق محروم به صورت عادلانه توزیع شود.

او با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر پیوست عدالت؛ از تمام روسا، مسئولان و مدیران خواست تا در تمام فعالیت های خود، پیوست عدالت داشته باشند و به محرومان و نیازمندان بیشتر توجه کنند.

وزیر بهداشت با تاکید بر واکسیناسیون هوشمند و قرنطینه هوشمند به عنوان یکی از الویت های کنونی گفت: تعطیلی مراکز و واحدها در کشور تاثیری بر کنترل بیماری کووید۱۹ ندارد و باید قرنطینه هوشمند اجرایی شود.

او اضافه کرد: از طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» باید برای قرنطینه هوشمند و بیماریابی استفاده شود و موانع پیش رو برای پیشرفت و گسترش آن در کشور را باید رفع کرد.

توانایی تزریق روزانه ۱۰۰ هزار دز واکسن

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز نیز در دیدار مجازی با وزیر بهداشت، با اشاره به زیرساخت های فراهم شده در مجموعه سلامت فارس برای تسریع در روند واکسیناسیون کرونا، از توانایی تزریق روزانه یکصد هزار دز واکسن خبر داد.
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز به دلیل ابتلا به کرونا، از بیمارستان به صورت مجازی در این نشست شرکت کرد.

مهرزاد لطفی اظهار کرد: در صورت تامین واکسن علیه بیماری کووید۱۹، دانشگاه علوم پزشکی شیراز با توجه به فراهم بودن زیرساخت ها، توانایی تزریق روزانه ۱۰۰ هزار دوز واکسن را دارد که در حال حاضر ۳۲ مرکز تجمیعی واکسیناسیون، ۱۰ مرکز خدمات جامع سلامت شهری و تمامی مراکز خدمات جامع سلامت روستایی، در این امر فعالیت دارند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به راه اندازی مرکز خودرویی واکسیناسیون علیه بیماری کووید۱۹ در شیراز به عنوان نخستین مرکز خودرویی واکسیناسیون در کشور، اظهار کرد: با تلاش صورت گرفته، حسینیه عاشقان ثارالله(ع) شیراز نیز به عنوان بزرگترین حسینیه جنوب کشور به چرخه ارایه خدمات در زمینه انجام واکسیناسیون علیه کروناویروس افزوده شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز راه اندازی کلینیک های بستری موقت بیماران مبتلا به کووید۱۹ (OPAT)را از طرح های عظیم در راستای جبران کمبود تخت ها در بخش های کووید۱۹ بیمارستان ها عنوان کرد و گفت: در پیک های پیشین، کمبود تخت در بخش های کووید۱۹ بیمارستان ها احساس می شد که با راه اندازی بخش های (OPAT) این مورد مرتفع شد.

 لطفی در این نشست از دست اندرکاران حوزه سلامت کشور و استان فارس به پاس مشارکت فعالانه در بحران کروناویروس قدردانی و ابراز امیدواری کرد ثمره این تلاش ها، ریشه کنی هر چه سریع تر این بیماری در تمامی استان های کشور باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر