کد خبر 530884

تا پایان خردادماه انجام می‌ شود؛

ورود ۷میلیون و ۵۰۰هزار دوز واکسن کرونا

دبیرکل جمعیت هلال احمر، از واردات ۷میلیون و ۵۰۰هزار دوز واکسن کرونا به کشور تا پایان خرداد۱۴۰۰ خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، محمدحسن قوسیان مقدم دبیرکل جمعیت هلال احمر درباره انتظار این سازمان از دولت آینده گفت: ما همیشه سعی داریم تلخی‌ها را به شیرینی تبدیل کنیم. در برگزاری انتخابات مردم فرصت پیدا می‌کنند مدیریت کشور را تغییر داده و مدیریت جدید را انتخاب کنند. باید توجه داشته باشیم چه برنامه‌هایی ارائه می‌شود و داوطلبان برای بهبود وضعیت کشور چه کمک‌هایی خواهند داشت که بحث سلامت یکی از مهمترین این بحث‌هاست.

وی بر عملیات‌های امدادرسانی در هلال احمر تاکید کرد و گفت: یکی از چالش‌های پیش روی دولت آینده تأمین واکسن و واکسیناسیون به موقع کرونا خواهد بود و اینکه وزارت بهداشت آینده طرح‌های مقابله با کرونا و پیشگیری از آن را تهیه و عملیاتی کند و همچنین طرح‌هایی برای کادر درمان در این حوزه داشته باشد.

قوسیان عملکرد دولت آتی پس از بحران کرونا را اینگونه برشمرد: تهیه واکسن در کشور اتفاق خوبی بود، ولی در زمانیکه تهیه واکسن کاری بسیار مشکل بود جمعیت هلال احمر از ظرفیت بین‌المللی خود به خوبی استفاده کرد. تا به امروز ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دوز واکسن وارد کرده‌ایم، اما تعهد ما در حدود ۱۰ میلیون دوز است. بیشترین واکسن وارداتی سینوفارم چین بوده است و تا آخر خرداد ان شاء الله ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار دوز واکسن دیگر به کشور وارد می‌شود.

دبیر کل جمعیت هلال احمر بر تأمین داروهای مورد نیاز به ویژه داروهای بیماری‌های خاص در حوزه سلامت تاکید کرد و اظهار داشت: ظرفیت جمعیت هلال احمر نسبت به بخش‌های خصوصی در حوزه بین‌المللی مناسب‌تر است. ما با بیش از ۱۹۲ کشور تعامل داریم. تسهیل جابجایی ارز هم با این تعامل به وسیله هلال احمر بهتر انجام می‌شود.

وی با اشاره به مشکلاتی که پیش از این برای واردات انسولین به کشور به وجود آمد گفت: در این حوزه هم برای واردات انسولین، هلال احمر نقش مؤثری داشت که نیاز است تا این جمعیت مورد توجه دولت آینده قرار گیرد.

وی تصریح کرد: دسترسی به داروهای خاص در تمامی نقاط کشور امکانپذیر نیست اگرچه هلال احمر در تمامی مراکز داروخانه دارد، ولی دولت آتی می‌تواند با کمک به این جمعیت به وسیله راه اندازی این داروخانه‌ها را در شهرستان‌های دورتر هم فراهم کند تا نیاز نباشد مردم این مناطق برای تهیه دارو به مرکز استان بیایند.

قوسیان در ادامه درباره وضعیت تأمین دارو گفت: بخش‌های مختلف مجوز واردات دارو را از سازمان غذا و دارو دریافت می‌کنند، اما پس از واردات دارو به کشور توزیع دارو توسط سازمان غذا و دارو انجام می‌شود.

دبیرکل جمعیت هلال احمر در پاسخ به اینکه کدام بیماران باید برای دریافت دارو به طور مستقیم به داروخانه‌های هلال احمر مراجعه کنند گفت: برخی از داروخانه‌های تخصصی که به صورت مستقیم تحت نظر تدارکات پزشکی هستند داروهای خاص و مربوط به شیمی درمانی و داروهایی که معمولاً در دارخانه‌های دیگر یافت نمی‌شود را به بیماران ارائه می‌دهند و یا کمک می‌کنند بیماران بتوانند این داروها را پیدا کنند. داروهای عمومی در تمامی داروخانه‌ها موجود است. ما بیشتر در داروهای خاص یا تک نسخه‌ای کمک می‌کنیم. در تهران داروخانه ما در خیابان طالقانی است.

قوسیان خاطرنشان کرد: نیروهای کادر جمعیت هلال احمر حدود ۸ هزار نفر هستند و در کنار این نیروها حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار نفر نیروی داوطلب مردمی داریم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر