وزیر بهداشت اعلام کرد؛

بروز ۸۷درصد مرگ‌ و میر کرونا در افراد بالای ۶۰سال و بیماران زمینه‌ ای

وزیر بهداشت گفت: حدود ۸۷درصد از موارد مرگ و میر کرونا در افرادی بود که سن بالای ۶۰سال یا یک بیماری زمینه‌ای داشتند و به همین دلیل، واکسیناسیون را از این گروه آغاز کردیم.

بروز ۸۷درصد مرگ‌ و میر کرونا در افراد بالای ۶۰سال و بیماران زمینه‌ ای

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، سعید نمکی در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری مشترک پروژه ملی کوچ (کنترل وزن و چاقی دانش آموزان) بین وزارت بهداشت و آموزش و پرورش که با حضور وزیر ورزش در آکادمی ملی المپیک و پاراالمپیک ایران برگزار شد، اظهار داشت: قبل از بیماری کرونا حدود 380 هزار مورد مرگ و میر داشتیم که از این تعداد، حدود 313 هزار مورد به دلیل بیماری‌های غیرواگیر و 97 هزار مورد، به دلیل پرفشاری خون و عوارض ناشی از آن بود.

وی افزود: به جرأت می‌توانم بگویم که عامل درصد بالایی از موارد مرگ و میر در بیماری‌های غیرواگیر، چاقی، بی تحرکی و شیوه زندگی غیرمتعارف و غیرمتعادل است. در ایام کرونا آموختیم که بیماران غیرواگیر، بیشتر جان خود را از دست می‌دهند و در کودکان و نوجوانانی که متاسفانه گرفتار شده‌اند، آنهایی جان خود را از دست دادند که یا یک بیماری مادرزادی زمینه ای داشتند و یا چاق بودند. 

وزیر بهداشت تصریح کرد: از نخستین لحظاتی که ویروس کرونا در دنیا بروز کرد، کار را رصد می‌کنم. اولین مورد از مرگ کودک بر اثر این بیماری، مربوط  به یک کودک 9 ساله بود که از قم به قشم مسافرت کرده و متاسفانه این کودک، چاق بود و هیچ بیماری زمینه‌ای دیگری نداشت و بعد از آن، کودکان متعددی را به دلیل این بیماری از دست دادیم که ام‌المرض آنها، چاقی بود.

نمکی یادآور شد: حدود 87 درصد از موارد مرگ و میر کرونا در افرادی بود که سن بالای 60 سال یا یک بیماری زمینه‌ای داشتند و به همین دلیل، واکسیناسیون را از این گروه آغاز کردیم. دو مرحله از واکسیناسیون را دنبال می‌کنیم؛ مرحله اول کاهش مرگ و میر بیماران و مرحله دوم، کاهش زنجیره انتقال است. در مرحله دوم حدود 13 تا 14 میلیون از جمعیت هدف، یا سن بالای 60 سال و یا یک بیماری زمینه ای دارند. 

وی با طرح این پرسش‌ها که چگونه می‌شود با این پدیده مهلک یعنی اضافه وزن و چاقی در افتاد؟ آیا یک کار درمانی است؟ آیا یک کار صرفا پیشگیرانه بهداشتی است؟ و آیا فقط متولیان نظام سلامت باید این مسائل را دنبال کنند؟، گفت: کنترل اضافه وزن و چاقی، یک کار فرهنگی است و یک تغییر رویکرد و نگاه را در شیوه زیستن انسانها می‌طلبد و این کار باید از سنین کودکی آغاز شود. بهترین برش ورود به این کار فرهنگی، مدرسه است. 

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: مدرسه، مناسب‌ترین مقطع و برشی است که می شود در رفتار کودک، تاثیر گذاشت و تغییر شیوه زندگی را از همین مقطع، به آنها آموخت. نه فقط مبارزه با چاقی بلکه مبارزه با دیکتاتوری، خودخواهی، فزون خواهی، بی‌احترامی به حقوق اجتماعی، قانون شکنی و پروتکل شکنی را می‌توان در مدرسه به انسانها آموخت. 

نمکی یادآور شد: چگونه می‌توان به کسی که دهه چهارم یا پنجم زندگی خود را سپری می کند، تغییر شیوه زندگی و ورزش منظم آموخت؟ بعضی اوقات می‌بینم برخی که در پارک ها، نفس‌زنان می‌دوند اما این از ترس عزراییل است اما کودکی که با تعطیلی مدارس، در جاده‌های مجازی رانندگی و در فضای مجازی ورزش می‌کند و با اضطراب و استرسی که در بازی های رایانه ای وجود دارد، مرتب چیپس و پفک می خورد و مدام حرص می‌خورد، چاق‌تر می‌شود. 

وی ادامه داد: یکی از نگرانی هایی که دارم، نه فقط مربوط به بیماری های غیرواگیر است بلکه نگرانی بنده، مدیریت بحران کودکان است که اگر زلزله، سیل یا آتش سوزی رخ داد، کودکان چاق و سنگین را چه کسی می‌خواهد جابجا کند؟ اگر این حوادث و بلایا رخ دهد، این کودکان چاق، قدرت مراقبت از خویشتن را هم ندارند و این آفتی است که متاسفانه گریبانگیر نسلی شده که فست فود و تنقلاتی می‌خورند که ارزش غذایی ندارد و متاسفانه از قطع تبلیغات شوم و زیان آور تلویزیونی و رسانه‌ای برای درآمدهای سرشار، پرهیز نمی‌کنند و ما هم جریمه بر کالای آسیب‌رسان و زیان آور مشخص می کنیم که به وزارت بهداشت برای اجرای چنین پروژه هایی کمک شود که متاسفانه از آن خبری نیست. 

وزیر بهداشت تاکید کرد: متاسفانه نسلی را تحویل می گیریم و خواهیم گرفت که زودتر دیابت می‌گیرند و به بیماری‌های مختلف از جمله بیماری های قلبی و عروقی مبتلا می‌شوند. وقتی به آی سی یو ها یا سی سی یو ها، سر می‌زنید می‌بینید که سن گرفتاری قلب و عروق، مرتبا در حال کاهش است و بیماران با سنین کمتر از 40 و 35 سال، بر خلاف دوران گذشته که سن بیماران بالای 60 و 70 سال بوده است، تخت‌های بخش‌های مراقبت های ویژه را پر می‌کنند و این زنگ خطر بسیار بزرگی است. 

نمکی گفت: حدود 30 سال پیش، معاون بهداشت وزارت بهداشت بودم و اداره کل بیماری های غیرواگیر را راه اندازی کردیم چون می دانستم روزی از چاله بیماری‌های واگیردار خارج می شویم و به سیاه چاله بیماری های غیرواگیر می‌افتیم. با 5 دلار به ازای هر نفر، کودکان مان را علیه 6 بیماری مهلک مسری قابل پیشگیری با واکسن، واکسینه کردیم و همه شاخص‌های بهداشتی کشور بهبود پیدا کرد. در آن زمان در وزارت بهداشت، واکسن را تهیه، زنجیره سرد را رعایت و تلقیح می کردیم اما برای تغییر شیوه زندگی، وزارت بهداشت به تنهایی چقدر می تواند نقش داشته باشد؟ در تغییر نظام غذایی و جایگزینی فست فود با غذاهای سنتی که جهان به آن روی آورده، در وزارت بهداشت چقدر می توانیم سهم داشته باشیم؟ این نیازمند یک کار عظیم بین بخشی است که همه دستگاه‌ها باید به این عرصه بیایند.

وی تاکید کرد: اگر بی تحرکی ادامه پیدا کند، اگر ورزش منظم از برنامه خانواده حذف شود، اگر زندگی آپارتمانی و محدود، بچه ها را بی تحرک بار بیاورد، اگر فضای مجازی به جای افزایش آگاهی، تنبلی را دامن بزند و اگر تعطیلی طولانی مدارس سحرخیزی را به ظهرخیزی بدل کند نظام سلامت در آینده دچار چالش‌های عمده خواهد شد‌.

وزیر بهداشت یادآور شد: یک شب بستری شدن در ارزان‌ترین بخش های مراقبت های ویژه در دنیا حدود هزار دلار هزینه دارد و نظام های سلامت دنیا با چالش عظیم هزینه‌های سرسام آور نظام سلامت روبرو خواهند شد که قابلیت پرداخت نخواهند داشت به همین دلیل، ارزان‌ترین راه اجرای برنامه‌های بین بخشی و پروژه ملی کوچ است که بتوانیم شاهد تغییر نگاه، رویکرد و شیوه زندگی در جامعه باشیم. 

نمکی گفت: مدارس به قدری برای فرهنگسازی در آینده جامعه مهم است که اعتقاد دارم حتی از بودجه نظام سلامت می توان برای مدارس هزینه و انسان‌های تندرست، تربیت کرد که در آینده بتوانند نسلی سرشار از نشاط، امید و تندرستی باشند.

ارسال نظر