کد خبر 522437
رییس انستیتو پاستور؛

واکسن‌ها نمی‌توانند جلوی اپیدمی کرونا را بگیرند

رییس انیستیتو پاستور با تاکید براینکه واکسن‌ها نمی‌توانند جلوی اپیدمی کرونا را بگیرند، تاکید کرد: کسی که واکسن دریافت می‌کند به نوع شدید بیماری دچار نمی‌شود و لذا حداقل تعداد مرگ و میر کمتر می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، علیرضا بیگلری چهارشنبه شب در یک برنامه زنده تلویزیونی با عنوان "از واردات تا تولید و حواشی واکسن کرونا" با اشاره به اینکه انستیتو پاستور یک برند ۱۰۰ ساله است، گفت: ما سعی می‌کنیم بهترین واکسن‌ها را انتخاب کنیم زیرا اعتماد عمومی مردم را به همراه داریم.

وی با بیان اینکه واکسن‌ها نمی‌توانند جلوی اپیدمی را بگیرند بلکه کسی که واکسن دریافت می‌کند به نوع شدید بیماری دچار نمی‌شود و لذا حداقل تعداد مرگ و میر کمتر می‌شود، افزود: حتی با زدن واکسن باید رعایت نکات بهداشتی را در پیش بگیریم تا در طی زمانی که اکنون قابل پیش‌بینی نیست از تهدید کرونا در امان بمانیم.

رییس انستیتو پاستور با اشاره به اینکه واکسن‌هایی را که طراحی می‌کنیم با تغییر جهش ویروس دوباره باید باز مهندسی شوند، ادامه داد: اگر متکی به خرید واکسن از کشورهای خارجی شویم، هرسال مشکلات خواهیم داشت.

بیگلری با تاکید براینکه ما برتری ویژه نسبت به کشورهایی که فناوری واکسن را ندارند داریم، گفت: ممکن است این بیماری جهش‌های مختلفی داشته باشد لذا باید بتوانیم واکسن‌ها را باز مهندسی کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا کسانی که کرونا گرفته اند نباید واکسن بزنند؟، افزود: اغلب دستورالعمل های شرکت‌های واکسن ساز می گوید اگر سه هفته از علائم بیماری گذشته باشد می‌توان اقدام به واکسیناسیون کرد.

او گفت: دستورالعمل کشوری و سند ملی ما می گوید کسانی که بیماری را گرفتند تا ۶ ماه ایمن هستند، از نظر علمی سه هفته بعد از اینکه علائم وجود نداشت واکسیناسیون بلامانع است.

رییس انستیتو پاستور در ادامه به واکسن مشترک ایران و کوبا اشاره کرد و افزود: با توجه به نتایج فاز یک و دو که از واکسن مشترک ایران و کوبا دریافت کردیم، مشخص شد که عوارض بسیار کم و اثربخشی بسیار خوبی دارد، این واکسن توسط تیمی اجرا شده که موفق‌ترین سابقه واکسن را در کارنامه خود دارند.

بیگلری در ادامه با اشاره به اینکه کوبا کشوری است که به راحتی توانست تکنولوژی واکسن را در ۴۰ سال گذشته در اختیار کشور ما قرار دهد، گفت: کوبا یکی از کشورهای پیشرفته در امر تولید واکسن است که صاحب نام و بسیار معتبر است و انستیتو پاستور ایران سابقه دیرینه‌ای با کوبا در زمینه واکسن دارد.

رییس انستیتو پاستور ایران در ادامه افزود: در فاز نهایی یا فاز سوم کار آزمایی بالینی ۲۴ هزار نفر در سراسر کشور در ۸ دانشگاه علوم پزشکی مازندران، بابل، اصفهان، یزد، کرمان، هرمزگان، زنجان و همدان وارد مطالعه خواهند شد و هر دانشگاهی سه هزار نفر داوطلب را می‌تواند پذیرش کند.

او گفت: هموطنان عزیز اگر شرایط لازم را داشته باشند پذیرش می‌شوند و وارد مرحله کارآزمایی بالینی خواهند شد، لذا واکسن تزریق خواهد شد و در پنج استان افراد دو دوز از واکسن را دریافت خواهند کرد و کار تمام خواهد شد و در دو استان یزد و زنجان علاوه بر دو دوز، واکسن یادآور تزریق می‌شود تا مقایسه صورت گیرد.

بیگلری افزود: افرادی که به کرونا مبتلا شده اند می‌توانند یک دوز از واکسن را دریافت کنند البته باید کار مطالعاتی بر روی این موضوع صورت بگیرد.

رییس انستیتو پاستور ایران در پایان گفت: افرادی که یک بار کرونا گرفته اند با دریافت یادآور واکسن مشترک ایران و کوبا احتمالا در برابر کرونا کاملا مصون خواهند شد.

ارسال نظر

  • علی
    ۰ ۰

    واکسن های ایرانی بدون تایید سازمان بهداشت جهانی هیچ ارزشی نخواهند داشت.
    به نخبه های متوهم ایرانی هیچ اعتمادی نیست.