کد خبر 517449

هلند تزریق واکسن آسترازنکا را برای افراد زیر ۶۰سال متوقف کرد

وزارت بهداشت هلند اعلام کرد که استفاده از واکسن آسترازنکا AstraZeneca را برای افراد زیر ۶۰ سال به طور موقت متوقف کرده است.

 به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، وزارت بهداشت هلند روز جمعه اعلام کرد که استفاده از واکسن آسترازنکا AstraZeneca  را برای افراد زیر 60 سال به طور موقت متوقف کرده است.

خبرگزاری ANP گزارش داد که در نتیجه این تصمیم حدود 10 هزار وقت تعیین شده برای تزریق واکسن لغو می شود.

در بیانیه وزارت بهداشت هلند آمده است که این تصمیم در پی گزارش های جدید آژانس نظارت بر داروی هلند (لارب) و گفتگو با مقامات بهداشتی اتخاذ شده است.

شرکت آسترازنکا نیز اعلام کرد که در حال همکاری با مقامات هلندی برای پاسخ به هر سوالی است. این شرکت گفت: مقامات انگلستان، اتحادیه اروپا، و سازمان بهداشت جهانی به این نتیجه رسیده اند که مزایای استفاده از واکسن ما برای محافظت از مردم در برابر این ویروس کشنده به طور قابل توجهی بیشتر از خطرات مربوط به تمام گروه های سنی بزرگسال است.

آژانس لارب که عوارض جانبی این دارو را پیگیری می کند، اوایل روز جمعه اعلام کرد پس از واکسیناسیون با واکسن آسترازنکا، پنج مورد ترومبوز شدید با تعداد پلاکت کم از جمله فوت یک زن گزارش شده است.

لارب گفت این حوادث 7 تا 10 روز پس از واکسیناسیون رخ داده است.

آژانس نظارت بر داروی هلند همچنین گفت: این زنان بین 25 تا 65 سال سن داشتند. سه بیمار آمبولی ریوی گسترده داشتند. یکی فوت کرد و دیگری نیز دچار خونریزی مغزی شد.

هلند در مجموع حدود 1.2 میلیون مورد ابتلا به ویروس کرونا و بیش از 16500 مورد مرگ را ثبت کرده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر