کد خبر 513068

پرفشاری خون به کلیه‌ها آسیب می‌زند

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: بیماران مبتلا به پرفشاری خون در وهله نخست باید بیماری خود را قبول کنند و بدانند که انکار بیماری درمان را به تاخیر می‌اندازد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، فیروزه معین زاده امروز (جمعه-۲۲ اسفندماه) در وبینار علمی که به مناسبت روز جهانی کلیه با عنوان «زندگی خوب با بیماری کلیه» با حضور پزشکان فوق تخصص کلیه و اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد، در خصوص آسیب به کلیه در اثر پرفشاری خون و راهکارهایی برای پیشگیری از آن، اظهار کرد: فشار خون طبیعی برای افراد بزرگسال، ۱۲۰ -۸۰ میلی متر جیوه است که فشار خون بالاتر از ۱۴۰ -۸۰ میلی متر جیوه به معنای پرفشاری خون است.

وی افزود: کلیه ها یکی از مهم ترین اندام های بدن هستند که در اثر این بیماری آسیب می بینند و در صورت آسیب کلیه، مهمترین هدف در بیماری پرفشاری خون، کنترل دقیق فشار خون زیر نظر پزشک است.

 این پزشک متخصص، خاطرنشان کرد: دو مدل فشار خون بالا داریم. فشار خون اولیه و ثانویه که فشار خون ثانویه بر اثر بیماری هایی همچون غدد و یا سایر بیماری ها ایجاد می شود. فشار خون اولیه علت خاصی ندارد و افراد ۳۰ تا ۵۰ سال به آن مبتلا می شوند.

وی با تاکید بر اینکه انکار پرفشاری خون، موجب آسیب به کلیه و قلب می شود، تصریح کرد: افراد مبتلا باید زیر نظر پزشک دارو مصرف کنند. مهمترین نکته این است که همراه با این داروها از داروهای کمکی برای کاهش فشار استفاده می شود که باید بدانیم این درمان ها موقت است.

معین زاده افزود: گاهی همراه با داروهای فشار خون داروی مسکن استفاده می شود. علاوه بر اینکه داروهای مسکن بر روی کلیه اثر دارد و موجب تداخل دارویی نیز می شوند.

وی در توضیح راهکارهایی برای بیماران مبتلا به فشار خون، گفت: این افراد باید مصرف سیگار و هر نوع دود را قطع کنند، کنترل وزن، داشتن رژیم غذایی سالم و ورزش باید انجام شود.

این پزشک ادامه داد: کاهش مصرف نمک و عدم استفاده از فست فودها نیز به این افراد توصیه می شود.

معین زاده با بیان اینکه بیماری مزمن کلیه واژه کلی است که انتهای دیابت و فشار خون است، تصریح کرد: با مراجعه منظم به پزشک که سالی یک بار باید انجام شود، می توان کوچکترین آسیب را متوجه شد و درمان را آغاز کرد. آسیب کلیه با افزایش کراتین و دفع پروتئین خود را نشان می دهد.

وی از بیماران مبتلا به پرفشاری خون خواست که در وهله نخست بیماری خود را قبول کنند و بدانند که انکار بیماری درمان را به تاخیر می اندازد و عوارض دارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر