کد خبر 512243

روش‌های تشخیص ماسک با کیفیت چیست؟

همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ در دنیا عادت‌های جدیدی را وارد سبک زندگی کرد که استفاده از ماسک یکی از آنهاست و مردم برای مصون ماندن از ویروس کرونا ناچار به خرید آن هستند اما آنچه در این میان اهمیت دارد کیفیت و اثربخشی ماسک است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، پس از همه گیری بیماری کووید ۱۹ شیوه نامه هایی از سوی مجامع پزشکی و بهداشتی از جمله سازمان بهداشت جهانی مبنی بر استفاده همه مردم از ماسک در مکان های عمومی بویژه شلوغ و پر ازدحام بمنظور پیشگیری از انتقال ویروس کرونا و مبتلا شدن مردم، ارایه و بر رعایت آنها تاکید شد.

بر اساس تحقیقات انجام شده، قطره های تنفسی که از دهان خارج می شود مهمترین عامل انتقال ویروس به دیگران است و این موضوع زمانی اتفاق می افتد که فرد آلوده و ناقل ویروس، صحبت، سرفه یا عطسه کند و  کسی که در تماس یا نزدیک فرد آلوده باشد در معرض قطره های تنفسی عفونی قرار می گیرد، بهمین دلیل استفاده از ماسک در دوران همه گیری کووید ۱۹ ضروری است.

یک سال از شیوع کرونا در کشورمان می گذرد اما همچنان مردم و کادر درمان و بهداشت درگیر بیماری کووید ۱۹  و انواع جهش یافته ویروس کرونا هستند بنابراین پزشکان و کارشناسان تاکید دارند که استفاده از ماسک، بهترین راه پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا است و آنچه در این میان اهمیت دارد، کیفیت و استاندارد ماسک می باشد.

این روزها مردم از ماسک های مختلف مانند جراحی سه لایه، اِن ۹۵ (N۹۵) و پارچه ای برای پیشگیری از ابتلا به کرونا استفاده می کنند اما تا کنون مباحث مختلفی درباره شاخص های کیفی و اثربخشی آنها مطرح شده است.

به گفته بسیاری از کارشناسان، بهترین نوع ماسک در زمان حاضر برای استفاده عموم مردم، ماسک های سه لایه یا همان جراحی است و این نوع ماسک بین ۸۰ تا ۹۰ درصد از سرایت احتمالی بیماری به فرد جلوگیری می کند، این ماسک باید سه لایه داشته باشد، لایه وسطی آن " مِلت بلون " و لایه های ۲ طرف از جنس " اسپان باند" است، همچنین کش نگهدارنده آن به گونه ای متصل باشد که تا جای ممکن ماسک را محکم و چسبیده به صورت نگه دارد.

لایه مِلت بلون یکی از قسمت‌های مهم در ماسک‌های جراحی و پزشکی است که نقش فیلتراسیون را دارد و از نفوذناپذیری بالایی در برابر میکروب‌ها و ذرات نانومتری و ریز در هوا برخوردارست.

مسعود مردانی عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماریهای عفونی نیز تاکید دارد که برای محاوره های کوتاه مدت مردم عادی استفاده از ماسک های جراحی ساده و ارزان قیمت مناسب است و استفاده از ماسک N۹۵  برای مردم عادی توصیه نمی شود زیرا فقط برای افرادی همچون مبتلایان و پرستارانی که با فرد مبتلا ارتباط مستقیم دارند، ضروری است.

اهمیت استفاده از ماسک در پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ تا حدی است که مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا اعلام کرد استفاده از ۲ ماسک در شرایط پر خطر می تواند ایمنی بیشتری ایجاد کند و اگر در مکان‌های پر جمعیت هستید با ۲ ماسک یا قراردادن یک ماسک پارچه‌ای روی ماسک یک بار مصرف پزشکی، عبور ویروس از لایه‌های ماسک را دشوارتر ‌کنید.

با توجه به اینکه نقش اصلی ماسک، جلوگیری از انتقال ویروس به سیستم تنفسی بدن انسان است، کیفیت و استاندارد بودن آن اهمیت زیادی دارد زیرا اگر ماسک دارای حداقل کیفیت نباشد هیچ اثری در پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ نخواهد داشت بهمین دلیل مردم هنگام خرید و استفاده ماسک باید دقت و توجه کنند که آیا دارای کیفیت و اثربخشی لازم است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر