کد خبر 389847

هشدارهای نفخ غیرطبیعی

نفخ یک مشکل گوارشی رایج است که بسیاری از افراد آن را تجربه می‌کنند. اگرچه در بسیاری از موارد، بدون هیچ اقدام خاصی، این مشکل از بین می‌رود اما می‌تواند به یک معضل جدی برای سلامت هم تبدیل شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، در برخی از شرایط نفخ دیگر یک علامت مزاحم نیست و می‌تواند نشانه‌های نگران‌کننده‌ای داشته باشد به‌طوری‌که نیاز به توجه فوری پزشکی را ایجاد کند.

درد در ناحیه لگن

نفخ همراه با درد در ناحیه لگن شاید نشانه‌ای از ابتلا به سرطان تخمدان باشد. به‌خصوص اگر با علائم دیگری مثل احساس سیری زودرس در حین غذاخوردن و نیاز ناگهانی و مکرر به اجابت مزاج، همراه باشد.

کاهش وزن

حدود یک درصد جمعیت به بیماری سلیاک مبتلا هستند. در این بیماری خودایمنی، بدن به گلوتن موجود در مواد غذایی واکنش نشان داده و سطح روده فرد که باید به‌طور طبیعی، دارای پرز باشد، صاف می‌شود. رایج‌ترین علائم سلیاک، اسهال و کاهش وزن هستند. اما نیمی از افراد مبتلا هم علائمی دارند که در ظاهر، هیچ ربطی به روده ندارد، مثل کم‌خونی، خارش پوستی، سردرد و مراحل اولیه پوکی‌استخوان.

انقباضات شکمی شدید

برخی از افراد، این علامت را با انقباضات شکمی ناشی از عادت ماهیانه یا حتی انگل اشتباه می‌گیرند اما اگر این انقباضات در پایین، سمت چپ شکم اتفاق بیفتند، ممکن است که نشانه ابتلا به بیماری دیورتیکولیت باشند. در این بیماری، کیسه‌های کوچکی در آستر بخش‌های پایینی روده بزرگ ایجاد شده و این کیسه‌ها ملتهب می‌شوند. اگر انقباضات شدید با تب همراه باشند، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

اسهال خونی

اگر نفخ با دردهای مکرر شکم همراه باشد، می‌تواند نشانه بیماری‌های روده‌ای مثل کرون یا کولیت اولسراتیو باشد. در حدود 40 درصد بیماران علائمی به غیر علائم گوارشی رو هم تجربه می‌کنند. از جمله این علائم می‌توان به مشکلات دید(درد چشم و تاری دید)، خارش پوستی و خستگی، اشاره کرد.

سرطان معده

این سرطان معمولا در اوایل بدون علامت است و یا علائم مبهمی مانند نفخ، سوءهاضمه و یا احساس پری در قسمت فوقانی شکم دارد.

بیماری کرون

این بیماری یک حالت خود ایمنی است که روی دستگاه گوارش تاثیر می‌گذارد و ممولا در روده کوچک یا روده بزرگ است. نفخ یکی از شایع‌ترین علائم کرون است ضمن اینکه کرون می‌تواند منجر به تنگی و انسداد روده شود و علاوه بر نفخ، کاهش وزن، تهوع و استفراغ بعد از غذا را ایجاد کند.

سرطان کولون

یکی از شایع‌ترین علائم این سرطان نفخ است. اگر سرطان قسمت‌های بالاتر روده بزرگ را درگیر کند، نفخ ممکن است تنها علامت اولیه باشد. سرطان روده بزرگ دومین علت شایع مرگ ناشی از سرطان در افراد غیر سیگاری در ایالات‌متحده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری