منظور از بیت کوین کش چیست؟​

این ارز دیجیتال در نوامبر ۲۰۱۸ انشعاب دیگر را تجربه کرد و به بیت کوین کش ABC و بیت کوین کش SV (Satoshi Vision) تقسیم شد.

منظور از بیت کوین کش چیست؟​

بیت کوین کش به این دلیل به عنوان بیت کوین کش شناخته می شود که از کلاینت اصلی بیت کوین کش استفاده می کند.

نکات کلیدی

بیت کوین کش نتیجه انشعاب سخت بیت کوین است که در آگوست 2017 رخ داد.

بیت‌کوین کش برای استفاده از اندازه بلوک‌های بزرگ‌تر در مقایسه با بیت‌کوین ایجاد شد که امکان انجام تراکنش‌های بیشتری را در یک بلوک فراهم می‌کرد.

بیت کوین کش و بیت کوین علیرغم تفاوت های فلسفی، شباهت های فنی زیادی با یکدیگر دارند.آنها از مکانیسم اجماع یکسانی استفاده می کنند و سقف عرضه خود را به 21 میلیون محدود کرده اند.

خود بیت‌کوین کش در نوامبر 2018 دچار انشعاب دیگری شد و به بیت‌کوین کش ABC و بیت‌کوین کش SV (Satoshi Vision) تقسیم شد.

بیت کوین کش ABC اکنون بیت کوین کش نامیده می شود.

درک بیت کوین کش

تفاوت بیت کوین و بیت کوین کش صرفا تفاوتی فلسفی است.

همانطور که ساتوشی ناکاموتو مخترع بیت کوین پیشنهاد کرده بود بیت کوین نوعی ارز دیجیتال همتا به همتا بود که برای تراکنش های روزانه استفاده می شد. در طول سال‌ها، با جلب توجه عموم به بیت‌کوین و افزایش قیمت آن، این رمزارز به جای ارز به ابزار سرمایه‌گذاری تبدیل شد. بلاک‌چین این رمز با مشکلات مقیاس پذیری مواجه شد زیرا قدرت اجرای تعداد روزافزون معاملات را نداشت. بدین ترتیب زمان تایید و کارمزد انجام تراکنش‌ها در بلاک چین بیت کوین افزایش یافت. این مسئله عمدتا از محدودیت اندازه بلوک 1 مگابایتی بیت کوین ناشی می‌شد. بدین ترتیب صف‌های طولانی از معاملات در انتظار تایید ایجاد شد زیرا بلوک‌ها از ظرفیت کافی برای تایید تعداد فزاینده این معاملات برخوردار نبودند.

بیت‌کوین کش با افزایش اندازه بلوک‌های به 8 تا 32 مگابایت که امکان پردازش معاملات بیشتری را به ازای هر بلوک فراهم می‌کرد راه‌حلی برای این مشکل ارائه کرد. تعداد معاملات هر بلوک بیت‌کوین در زمان پیشنهاد طرح بیت‌کوین کش در حدود 1000 تا 1500 معامله بود. تعداد معاملات موجود در بلاک‌چین بیت‌کوین کش در طی آزمون تنشی که در سپتامبر 2018 انجام شد به 25000 معامله در هر بلوک جهش پیدا کرده بود.

بیت کوین کش همچنین از جنبه دیگری با بیت کوین متفاوت است زیرا از مکانیزم جداسازی امضاهای تراکنش (SegWit) یعنی راه حل دیگری که برای گنجاندن تراکنش های بیشتر در هر بلوک پیشنهاد شده است استفاده نمی‌کند. مکانیزم SegWit فقط اطلاعات یا فرا داده های مربوط به تراکنش را در هر بلوک حفظ می کند. در حالی که به طور معمول، تمام جزئیات مربوط به یک تراکنش در هر بلوک ذخیره می شود.

جدا از تفاوت های ایدئولوژیک و اندازه بلوک، شباهت های زیادی بین بیت کوین و بیت کوین کش وجود دارد. هر دو رمزارز از مکانیسم اجماع اثبات کار (PoW) برای استخراج کوین های جدید استفاده می کنند. آنها همچنین به صورت مشترک از خدمات  Bitmain بزرگترین ماینر ارزهای دیجیتال جهان استفاده می‌کنند. سقف میزان عرضه بیت کوین کش به 21 میلیون محدود شده است که با سقف عرضه‌ی بیت کوین یکسان است.

استخراج‌کنندگان رمزارزها با تغییر فعالیت استخراج خود بین بیت کوین و بیت کوین کش هفته ها از این شباهت استفاده کردند. این رویداد اگرچه برای ماینرها سودآور بود اما برای افزایش عرضه بیت کوین کش در بازارها مضر بود. از این رو، بیت‌کوین کش الگوریتم EDA خود را اصلاح کرده است تا استخراج ارز دیجیتال را آسان‌تر کند.

تاریخچه بیت کوین کش

در سال 2010، اندازه متوسط هر بلوک در بلاک چین بیت کوین کمتر از 100 کیلوبایت بود و میانگین کارمزد هر تراکنش نیز تنها در حد چند سنت بود. این امر زنجیره بلوکی آن را که کاملاً از تراکنش‌های ارزان‌قیمت تشکیل شده بود در برابر حملات آسیب‌پذیر می‌کرد و این مسئله به طور بالقوه ممکن بود کل این سامانه را فلج کند.

برای جلوگیری از چنین وضعیتی، اندازه هر بلوک در بلاک چین بیت کوین به 1 مگابایت محدود شد. هر بلوک هر 10 دقیقه ایجاد می‌شود و این امر بین معاملات متوالی فاصله و وقفه زمان ایجاد می‌کند. محدودیت اندازه و زمان لازم برای تولید هر بلوک، لایه امنیت دیگری را به بلاک چین بیت کوین اضافه کرد.

اما زمانی که بیت کوین به پشتوانه آگاهی بیشتر از ظرفیت و پیشرفت های پلتفرم خود توجه عموم را به خود جلب کرد، این پادمان ها مانع پیشرفت آن شدند. بدین ترتیب اندازه متوسط هر بلوک تا ژانویه 2015 به 600 کیلوبایت افزایش یافت. تعداد معاملاتی که با استفاده از بیت‌کوین انجام می‌شدند جهش بزرگی پیدا کرد و به تشکیل صف‌های طولانی از معاملات تایید نشده منجر شد. میانگین زمان تایید تراکنش نیز افزایش پیدا کرد. به همین ترتیب، کارمزد تایید تراکنش نیز افزایش یافت و ادعاهای تبدیل بیت کوین به عنوان رقیبی برای سامانه‌های های پرهزینه‌ی پردازش کارت اعتباری را تضعیف کرد. (هزینه‌های انجام معاملات در بلاک‌چین بیت‌کوین توسط کاربران آن تعیین می‌شود. استخراج‌کنندگان نیز معمولا برای به حداکثر رساندن سود معاملاتی که دستمزدهای بالاتری دارند به جلوی صف می‌کشند.)

توسعه دهندگان دو راه حل برای حل این مشکل پیشنهاد کردند: افزایش میانگین ​​اندازه بلوک‌ها یا حذف بخش های خاصی از اطلاعات معاملات برای جا دادن داده های بیشتر در بلاک‌چین. تیم Bitcoin Core که مسئول توسعه و حفظ الگوریتمی است که به سامانه بیت‌کوین قدرت می‌دهد مانع پذیرش پیشنهاد افزایش اندازه بلوک شد. در همین حال، کوین جدید با اندازه بلوک انعطاف پذیر ایجاد شد. اما کوین جدید که بیت کوین نامحدود نام داشت هک شد و برای جلب توجه عموم با مشکل مواجه شد که این مسئله شک و تردیدهایی در مورد کارایی آن به عنوان ارز برای معاملات روزانه ایجاد کرد.

پیشنهاد اول نیز با واکنش های تند و متنوعی از سوی جامعه بیت کوین مواجه شد. شرکت Bitmain  غول استخراج بیت‌کوین نسبت به پشتیبانی از اجرای مکانیزم Segwit در بلوک ها مردد بود زیرا فروش دستگاه‌های استخراج کننده AsicBoost آن را تحت تأثیر قرار می‌داد. این دستگاه حاوی یک فناوری استخراجی نوآورانه و ثبت شده بود بود که «میانبری» را برای تولید هش با صرف انرژی کمتر برای استخراج رمزارز به استخراج‌کنندگان ارائه می‌کرد. با این حال، استفاده از مکانیزمSegwit هزینه‌ی  استخراج بیت کوین با استفاده از این دستگاه را افزایش می‌داد زیرا ترتیب‌دهی مجدد به معاملات را دشوار می‌ساخت.

در میان جنگ لفظی و طرفداری استخراج‌کنندگان و سایر گروه‌های ذینفع حاضر در جامعه ارزهای دیجیتال از مواضع خود بیت‌کوین کش در آگوست 2017 راه‌اندازی شد. بدین ترتیب هر دارنده بیت‌کوین به همان میزان دارایی خود بیت‌کوین کش دریافت کرد و در نتیجه تعداد کوین‌های موجود چند برابر شد. بیت کوین کش در صرافی های ارزهای دیجیتال با قیمت قابل توجه 900 دلار عرضه شد. صرافی های بزرگ رمزارزها مانند Coinbase  و  itBit بیت کوین کش را تحریم کردند و آن را به فهرست صرافی های خود ثبت نکردند.

اما بیت‌کوین کش از  پشتیبانی حیاتی Bitmain بزرگترین پلتفرم استخراج رمزارزها برخوردار شد. این امر عرضه کوین‌ها برای معامله در صرافی‌های رمزارز را در زمان راه‌اندازی بیت‌کوین کش تضمین کرد. قیمت بیت کوین کش در اوج جنون رمزارزها در دسامبر 2017 به 4091 دلار افزایش یافت.

بااین‌حال خود بیت کوین کش به طور کاملا شگفت‌انگیز اندکی بیش از یک سال بعد به همان دلیلی که از بیت کوین جدا شده بود انشعاب دیگری را تجربه. در نوامبر 2018، بیت کوین کش به بیت کوین کش ABC و بیت کوین کش SV (Satoshi Vision) تقسیم شد. این بار، این اختلافات از پیشنهاداتی برای به‌روزرسانی‌های پروتکل این رمزارز ناشی می‌شد که قصد داشتند با استفاده از قراردادهای هوشمند در بلاک چین بیت کوین اندازه متوسط ​​بلوک را افزایش دهند.

بیت‌کوین کش ABC از کلاینت اصلی بیت‌کوین کش استفاده می‌کند، اما چند تغییر را در بلاک‌چین خود اعمال کرده است، مانند مسیر متعارف مرتب‌سازی معاملات (CTOR) که معاملات داخل بلوک‌ها را با نظم خاصی مجددا مرتب‌سازی می‌کند.

بیت کوین کش SV توسط کریگ رایت هدایت می شود که ادعا می کند ناکاموتو اصلی است. او استفاده از قراردادهای هوشمند را در پلتفرمی که برای انجام تراکنش‌های پرداخت پول ساخته شده بود رد کرد. جنجال قبل از جدیدترین انشعاب سخت مشابه جنجال‌های پیشین و قبل از انشعاب بیت کوین کش از بیت کوین در سال 2017 بود. اما پایان خوشی به همراه داشت زیرا به دلیل انشعاب سرمایه‌های بیشتری به سمت فضای رمزارزها سرازیر شده است تعداد سکه های موجود برای سرمایه گذاران چند برابر شده است. هر دوی این رمزارزها از زمان راه اندازی ارزش گذاری قابل توجهی را در صرافی های رمزارزها به دست آورده اند.

نگرانی‌های پیرامون بیت کوین کش

بیت کوین کش وعده ایجاد چندین پیشرفت را نسبت به نسخه قبلی خود داده است. اما هنوز به این وعده ها عمل نکرده است.

مهمترین نگرانی در مورد بیت‌کوین کش اندازه بلوک است. اندازه متوسط ​​بلوک‌های استخراج‌شده در بلاک‌چین بیت‌کوین کش بسیار کوچک‌تر از بلوک‌های بلاک‌چین بیت‌کوین است. اندازه بلوک کوچک‌تر به این معنی است که فرضیه‌ی اصلی آن مبنی بر امکان تایید تراکنش‌های بیشتر از طریق بلوک‌های بزرگ‌تر هنوز از نظر فنی آزمایش نشده است. کارمزد تراکنش‌های بیت‌کوین نیز به میزان قابل‌توجهی کاهش یافته است و آن را به رقیبی قابل قبول برای بیت‌کوین کش در استفاده روزانه تبدیل کرده است.

رمزارزهای دیگر که آرزوهای جاه طلبانه‌ی های مشابهی را برای تبدیل شدن به رسانه ای انجام معاملات روزانه دنبال می‌کنند، چین و چروک دیگری به جاه طلبی های اولیه بیت کوین کش اضافه کرده اند. آنها پروژه ها و مشارکت هایی را با سازمان ها و دولت ها در داخل و خارج از کشور انجام داده اند. به عنوان مثال، لایت کوین همکاری با سازمان‌دهندگان رویداد و انجمن‌های حرفه‌ای را اعلام کرد و رمزارزهای دیگری مانند دش ادعا می‌کنند که در حال حاضر نیز در اقتصادهای آشفته‌ای مانند ونزوئلا توجه زیادی را به خود جلب کرده‌اند اگرچه در مورد چنین ادعاهایی اختلاف‌نظرهای زیادی وجود دارد.

اگرچه جدایی بیت‌کوین کش از بیت کوین به نسبت خبرساز و پرجنجال بود اما این رمزارز در خارج از جامعه رمزارزها عمدتا ناشناخته است و هنوز اعلامیه های مهمی در مورد پذیرش خود ارائه نکرده است. بر اساس سطوح تراکنش در بلاک چین، بیت کوین همچنان برتری قابل توجهی نسبت به رقبای خود دارد.

دومین انشعاب در بلاک چین بیت کوین کش نیز مشکلات مدیریت مجموعه توسعه دهندگان آن را برجسته می کند. اینکه بخش قابل توجهی از این مجموعه فکر می‌کردند که بیت‌کوین کش در حال تضعیف چشم‌انداز اصلی خود است مسئله‌ی نگران‌کننده‌ای به حساب می‌آید زیرا دری را برای انشعابات بیشتر در آینده باز می‌کند. قراردادهای هوشمند یکی از ویژگی های اساسی همه رمزارزها هستند. با این حال، باید دید که آیا بیت‌کوین کش به سمت تبدیل شدن به پلتفرمی برای استفاده از قراردادهای هوشمند برای انجام معاملات تغییر مسیر می‌دهد یا صرفا به عنوان سامانه پرداخت پول باقی می‌ماند.

بیت کوین کش همچنین پروتکل حکمرانی مشخص و واضحی ندارد.در حالی که سایر رمزارزها مانند Dash و VeChain  از پروتکل‌های حکمرانی دقیقی را ابداع و تشریح کرده‌اند که حق رای را در میان گره‌ها توزیع می‌کند به نظر می‌رسد توسعه و طراحی بیت‌کوین کش در دستان تیم‌های توسعه آن متمرکز شده است. به همین دلیل مشخص نیست که آیا سرمایه‌گذارانی که مالک مقدار قابل توجهی از این رمزارز هستند از حق رای دادن یا اظهار نظر در مورد مسیر آینده‌ی این رمزارز برخوردارند یا خیر.

 

ارسال نظر
ارسال نظر