کد خبر 430765

تأثیر استرس بر سیستم ایمنی بدن

مطمئنا متوجه این مسئله شده‌اید زمانی که برای مدت طولانی استرس و فشار را تحمل می‌کنید یا افسرده هستید بیماری‌های جسمی و عفونی و ویروسی مختلفی هم به سراغ شما می‌آیند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، استرس یکی از مهم‌ترین علل بروز اختلالات جسمی و روانی است. بررسی‌ها نشان می‌دهد 70تا 90درصد بیماری‌ها ریشه در استرس افراد دارد. از این رو، کنترل استرس و افزایش مهارت در مدیریت اضطراب می‌تواند نقش کلیدی در کاهش بروز بیماری در افراد ایفا کند. بر اساس مطالعات انجام شده، هر چه مقدار استرس در افراد مدیریت شود، شانس درمان بیماران نیز افزایش می‌یابد و سیستم دفاعی بدن در مقابل بیماری عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد. از جمله اثراتی که استرس بر بدن افراد می‌گذارد می‌توان به تعریق زیاد، درد قفسه‌سینه، گرفتگی یا اسپاسم ماهیچه‌ها و عضلات، اختلالات جنسی، سردرد، بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا، پیچش عصبی، مشکلات خواب، ناراحتی معده و... اشاره کرد. واکنش‌های احساسی نسبت به استرس یا علائم شناختی استرس نیز شامل خشم، مسائل مربوط به تمرکز، افسردگی، احساس خستگی، احساس ناامنی، فراموشی، تحریک‌پذیری، غمگینی، بدبین بودن یا داشتن دید منفی، ضعف در قضاوت، فراموشی یا بی‌نظمی و افکار رقابت‌جویانه است. استرس شدید علائم رفتاری نیز از خود بروز می‌دهد از جمله کاهش اشتها یا میل بیش از حد به خوردن، تعویق در انجام کارها و پرهیز از پذیرش مسئولیت، افزایش مصرف الکل، مواد‌مخدر یا سیگار. از سوی دیگر، بروز رفتارهای عصبی، مانند ناخن جویدن، بی‌قراری و قدم زدن نیز از دیگر علائم و آثار استرس بر افراد است. اگر چنین شرایطی در فرد به شکل مستمر و طولانی او را تحت‌تأثیر خود قرار دهد؛ این مسئله سبب ایجاد تغییرات هورمونی در فرد مضطرب شده و منجر به افزایش میزان ترشح کورتیزول در خون می‌شود. وجود مقدار مناسبی از کورتیزول در بدن، فرد را توانا می‌کند تا مقابل ناهنجاری‌های رخ داده بتواند آمادگی داشته باشد اما ترشح زیاد کورتیزول سبب تضعیف سیستم دفاعی و ایمنی بدن می‌شود.

اخبار منفی بیماری‌زاست

شاید جالب باشد که بدانید، خبرهای منفی اثر بسیار بدی بر سیستم ایمنی بدن دارند. تولید‌کنندگان و دنبال‌کنندگان اخبار در زمره کسانی هستند که سیستم ایمنی بدن آنها آشکارا ضعیف‌تر از دیگر افراد جامعه است. خبرنگاران رسانه‌ها در خط مقدم اخبار منفی هستند که آثار زیانبارش را می‌توان بر سیستم جسمی و نقشی که در روحیه و رفتارهای اجتماعی خبرنگاران دیده می‌شود  مشاهده کرد. حضور میدانی در حوادث مختلف، دیدن و شنیدن حوادث تلخ و تبدیل آن به خبر، سیستم کورتیزولی بدن خبرنگاران را دچار اختلال کرده و این مسئله سبب تقویت سلول‌های تهاجمی و تضعیف سلول‌های دفاعی بدن می‌شود. وضعیتی که مخاطبان خبرها را نیز متاثر کرده و خود تبدیل به عاملی برای بروز بیماری‌های ناشی از استرس در جامعه می‌شود.

چطور از تولید کورتیزول در بدن جلوگیری کنیم؟ 

همان‌طور که گفته شده، تولید بیش از اندازه کورتیزول در خون، خطرات جدی برای بدن از نظر جسمی و روحی به همراه دارد برای کنترل مقدار ترشح این ماده در خون شنیدن موسیقی کمک مؤثری به کاهش تولید این هورمون در خون و ایجاد احساس آرامش در فرد می‌کند. تنظیم ساعت خواب و استراحت کافی از دیگر توصیه‌هایی است که معمولا زمان آن 8ساعت است. نوشیدن چای سیاه به‌دلیل وجود مواد شیمیایی مانند پلی فنول و فلاونوئیدها که به ایجاد آرامش کمک می‌کند دیگر توصیه‌ای است که روانشناسان و متخصصان علوم تغذیه برای کاهش استرس در افراد به آن تأکید می‌کنند. معاشرت با دوستان و ایجاد لحظات شاد همراه با خندیدن نیز درمانی مؤثر برای کاهش استرس و اضطراب در افراد است. ماساژ درمانی که منجر به تولید هورمون‌های دوپامین و سروتوذین در خون می‌شود نیز به کم کردن سطح کورتیزول در خون کمک کرده و حالت خوبی در بدن ایجاد می‌کند. تحقیقات نشان داده است بعد از چند هفته ماساژ درمانی، سطح کورتیزول افراد به‌طور متوسط یک سوم کاهش می‌یابد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری