کد خبر 379280

با تربیت جنسی کودکانمان چه کنیم؟

یکی از راهکارهای تربیت جنسی بهره‌گیری از اطلاعات مرتبط با مسائل جنسی است که متأسفانه هنوز در کشور ما به علت شرم وحیای بی‌مورد، به اندازه کافی وجود ندارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق،  تربیت جنسی مفهومی است که پیش از انعقاد نطفه آغاز و در تمام دوران زندگی ادامه دارد؛ اینکه نطفه بسته‌شده طبق تعهد دو نفر که از‌طریق ارتباط مشروع به توافق فرزند‌پروری رسیده‌اند، باشد یا خیر، تربیت جنسی پیش از تولد است و اینکه بدانیم پس از تولد در هر برهه از رشد کودک چگونه او را از نظر جنسی تربیت کنیم، در زمره تربیت جنسی کودکی به‌شمار می‌رود.

روز جهانی سلامت جنسی، بهانه‌ای است که بیشتر و بهتر به مسائل حوزه تربیت جنسی پرداخته شود؛ مسائلی که فقط به بزرگسالان تعلق ندارد و این نوع سلامت که تن و روان آدمی را درگیر خود می‌کند هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان تعریف می‌شود.

تعریف سازمان جهانی بهداشت درباره سلامت جنسی عبارت است از عملکرد هماهنگ ذهن، احساس و جسم؛ به نحوی که به رشد انسان در زمینه شخصی و اجتماعی کمک کند و زمینه رابطه عاشقانه را بین زوجین ایجاد کند. بستر شخصی و اجتماعی موجب سلامت روان و تن انسان می‌شود. به همین دلیل یکی از مؤلفه‌های اصلی این نوع سلامت، مبحث تربیت جنسی است. اما نکات قابل توجه در حوزه تربیت جنسی کودکان را در اینجا به اختصار بیان می‌کنیم.

 در برهه کودکی متناسب با سطح رشد و درک کودک رفتار شود.

 از دو سالگی بستر کودک از والدین جدا شود.

 زمانی که کودک از پوشک گرفته شد، برای توالت‌رفتن متناسب با جنسیتش با یک کدام از والدین همراه شود.

 از سه سالگی به بعد با توجه به ورود به عرصه پذیرش هویت جنسی، با جملات یا رفتارهای ناآگاهانه کودک را با تزلزل مواجه نکنیم؛ برای مثال پرهیز از بیان این‌گونه جملات: دختر من مثل مرد می‌ماند، دختر من شبیه پسرها لباس می‌پوشد، پسر من مثل دخترها زیباست و... .

 از فراهم‌کردن محیط‌هایی که بچه‌ها تنها باشند بدون نظارت و حضور بزرگ‌ترها بپرهیزیم.

 پاسخ به سؤالات کنجکاوانه کودکان را با شوخی و بی‌توجهی و سرسری‌گردن به تعویق نیندازیم؛ چرا‌که از منابع پاسخ‌دهی دیگری استفاده می‌کنند.

 شوخی و لمس بدن کودکان ازسوی همسالان یا بزرگ‌ترها تا پیش از هفت سالگی بیشتر جنبه بازی و لذت آنی دارد، اما پس از این سن با انقباض عضلات همراه است؛ بنابراین از لمس‌کردن اندام‌های جنسی کودکان باید خودداری شود.

 از شوخی‌های جنسی کودکان باید جدا پرهیز شود.

 سؤالاتی نظیر اینکه من چگونه به‌دنیا آمده‌ام را با‌ کمک یک عروسک برایش توضیح دهیم و از پاسخ‌هایی نظیر اینکه خدا از آسمان تو را برای ما فرستاد و امثال اینها خودداری کنیم.

 نکته مهم دیگر تعیین حریم برای اعضای خانواده و مشخص‌کردن قانون برای کودکان است. در شرایط فعلی جامعه به‌‌دلیل گسترش ارتباطات مورد هجمه عظیم مسائل جنسی ازطریق فیلم‌ها، کلیپ‌ها و... است که نه فقط ازطریق ماهواره بلکه با یک جست‌وجوی تک‌کلمه‌ای در موتور جست‌وجوی گوگل با وجود فیلترشکن‌ها، تهدیدات جدی برای نهاد خانواده به‌شمار می‌آیند که نظارت والدین در این زمینه اهمیت فراوانی دارد. علاوه بر آن، رسانه‌های داخلی و متخصصان نیز باید بیش از پیش در این زمینه آگاهی‌رسانی کنند و اجازه ندهند رسانه‌های بیگانه، با سوءاستفاده از کمبود آگاهی والدین و خانواده درباره تربیت سلامت جنسی، الگوها و معیارهای نادرست را در جامعه ترویج دهند.

سلامت جنسی زوجین

روابط جنسی همسران، رابطه مستقیمی با تحکیم خانواده دارد. اما آنچه تحت عنوان سلامت جنسی یاد می‌شود، شاید به‌درستی در روابط زوجین تعریف نشده است. روابط جنسی ناسالم یا ناقص می‌تواند پیش‌بینی‌ خوبی برای از‌هم‌گسیختگی خانواده‌ها باشد. الگوبرداری از فیلم‌های پورنو و صحنه‌های اروتیک، تصویربرداری نامناسبی را در روابط جنسی زوجین ایجاد کرده و گاه نیز به علت رعایت‌نکردن بهداشت جنسی مشکلات متعددی در این زمینه ایجاد می‌شود.

یکی از مهم‌ترین شاخصه در یک ارتباط زناشویی سالم آن است که دو طرف به آرامش و لذت برسند، این ارتباط تا جایی اهمیت دارد که بنا به گفته روان‌شناسان و محققان علوم اجتماعی تأثیر فوق‌العاده‌ای در تحکیم زندگی زناشویی، رفتار با فرزندان و حضور موفق‌تر در جامعه دارد.

براساس نتایج سمینار سلامت جنسی آمریکا در سال 2015، از نتایج یک ارتباط جنسی سالم می‌توان به تأثیر مثبت در کاهش برخی بیماری‌ها مانند بیماری‌های قلبی و استرس، افزایش طول عمر، جوان‌ماندن، ایمنی در برابر ویروس‌ها و باکتری‌ها، بهبود عملکرد مغز و کاهش افسردگی اشاره کرد.

بسیاری از محققان حوزه سلامت جنسی معتقدند هر‌چند در تعاملات اجتماعی، زن و مرد باید حجب و حیا را رعایت و از برخوردهای زننده، تحریک‌آمیز و دور از ادب پرهیز کنند، اما این موضوع در ارتباط زناشویی نباید وجود داشته باشد و اصلا در این ارتباط حجب و حیا معنای دیگری می‌یابد. اما آنچه اهمیت فراوان دارد، وجود رابطه واقع‌گرایانه و مثبت و به‌دور از برآورده‌‌شدن نیازهای یک‌طرفه است. در‌نهایت باید دانست که با توجه ناهنجاری‌های جنسی در سال‌های اخیر مانند آزار جنسی کودکان و... در حوزه کودکان و روابط نامشروع در حوزه بزرگسالان و بروز بیماری‌هایی نظیر ایدز و...‌ باید به‌دنبال منابع آگاهی‌رسان و آموزش‌دهنده سلامت جنسی برای افراد در هر برهه سنی باشیم و مباحث سلامت جنسی را با دیدگاه‌های متعصبانه خلط نکنیم.

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    تیتر با متن متفاوت است