کد خبر 377832

نمایش اسنادی درباره ملکه سابق ایران در مصر +تصاویر

دانشگاه آمریکایی قاهره، برای زنده نگه داشتن یاد و خاطره، شاهزاده فوزیه، خواهر ملک فاروق، پادشاه مصر، تصاویر و اسنادی از این شاهزاده به نمایش گذاشت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فرارو، در این نمایشگاه، اسناد و تصاویری از فوزیه و همچنین گزارش‌هایی که در رسانه‌ها درباره او نوشته شده بودند، به نمایش گذاشته شد. این نمایشگاه، تا پایان ماه اکتبر ادامه خواهد داشت.

شاهزاده فوزیه، که یکی از چهار خواهر ملک فاروق بود، از شخصیت‌های برجسته خاندان سلطنتی مصر بود. همین شاهزاده که کوچکترین و زیباترین خواهر ملک فاروق بود، با محمدرضا شاه پهلوی ازدواج کرد، ولی پس از مدتی از او جدا شد. فوزیه در سال ۲۰۱۳ و در سن ۹۱ سالگی فوت کرد. او قبل از مرگ وصیت کرده بود که در جوار شوهرش اسماعیل در قاهره به خاک سپرده شود.

توجه به فوزیه، بخشی از گرایش مصری‌ها به دوران پادشاهی است. در شبکه‌های مجازی، صفحاتی برای تمجید از دوران پادشاهی در مصر ایجاد شده است. مثلا صفحه «ملک فاروق اول» پنج میلیون دنبال‌کننده دارد. برخی شبکه‌های دیگر نیز از بازگشت نظام پادشاهی به مصر حمایت می‌کنند. برخی ناظران معتقدند این احساس نوستالوژیک به گذشته، ناشی از دشواری‌ها و بحران‌های اقتصادی پی در پی است که در دوره استقرار نظام جمهوری بوجود آمده است. هر چند که در دوره پادشاهی هم رفاه چندانی در مصر وجود نداشت.

در ادامه تصاویری از نمایشگاه دانشگاه آمریکایی قاهره را مشاهده می‌کنید.

(تصاویر) شهبانوی ایرانی که محبوب مصری‌ها شد
 
(تصاویر) شهبانوی ایرانی که محبوب مصری‌ها شد
 
(تصاویر) شهبانوی ایرانی که محبوب مصری‌ها شد
 
(تصاویر) شهبانوی ایرانی که محبوب مصری‌ها شد
 
بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    این هم زود فهمید که از یارو بخاری بلند نمی شه، زندگیش رو بر داشت و در رفت.