{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 365811

انسان برای ادامه زندگی و رشد، نیاز به پیداکردن روش‌هایی برای کنارآمدن با فشار و ناملایمات روزمره دارد. مطالعات زیادی وجود دارند که نشان می‌دهند حفظ آرامش در شرایط بحرانی، با بهره‌وری، رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان،  چند نمونه از روش‌های کنترل احساسات و حفظ آرامش را در اینجا ذکر می‌کنیم:

در ذهنتان برنامه‌ای داشته باشید

معمولا ما نمی‌دانیم خارج از محل کار یا منزل چه اتفاقی قرار است رخ دهد و ما را تحت فشار روانی قرار دهد، اما گاهی می‌توانیم از پیش ایده‌هایی در این‌باره داشته باشیم. حتی داشتن یک فرمول ساده در ذهن، به راحت‌تر کنارآمدن با مساله کمک می‌کند.

روی یک کار تمرکز کنید

معمولا انجام چندین کار به‌طور همزمان، هر شخصی را دچار دستپاچگی و اضطراب می‌کند. سعی کنید تا حد امکان بر روی یک کار تمرکز کرده و پس از اتمام آن به سراغ کار بعد بروید. در زمان‌های بحرانی نیز برای کارها اولویت قرار دهید و آنها را به ترتیب اهمیت انجام دهید.

انعطاف‌پذیر باشید

فرقی نمی‌کند که چقدر در برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی کارهایتان دقت به خرج داده باشید. گاهی اوقات اتفاقات بیرونی می‌توانند همه برنامه‌ریزی‌های شما را تحت‌الشعاع قرار دهند و باعث آزرده‌خاطری شما شوند. در این مواقع باید در مدت کوتاهی دوباره فکرتان را متمرکز کنید و تنها کاری را انجام دهید تا با مساله جدید کنار بیایید.

تا ۱۰ بشمارید

گاهی اوقات ممکن است اتفاقاتی رخ دهد که تمرکز شما را بگیرد. ممکن است مساله پیش‌رو کاملا بیرونی باشد و کاری از دست شما برنیاید اما شما موظف هستید به کار خود ادامه دهید. در این مواقع کمی دست از کار بکشید و شرایط جدید را با دقت مورد بررسی قرار بدهید. تا ۱۰ بشمارید و دوباره به کار بازگردید.

نفس عمیق بکشید

انسان هرگاه دچار اضطراب می‌شود، تنفس او کوتاه و سریع می‌شود. این مساله می‌تواند باعث کاهش خون‌رسانی به مغز و درنتیجه سرگیجه و ضعف شود. همچنین می‌تواند قدرت تصمیم‌گیری فرد را تحت‌تأثیر قرار بدهد. در این زمان بهترین کار نفس عمیق کشیدن به‌ویژه از طریق بینی است. سعی کنید در هر بار دم، یک ثانیه نفستان را نگه دارید و سپس در بازدم آن را از راه دهان خارج کنید. تا زمانی که آرامش پیدا کنید به این کار ادامه دهید.

اغراق نکنید

معمولا در شرایط حساس و بحرانی ذهن انسان به‌صورت ناخوداگاه، بدترین اتفاق ممکن را پیش‌بینی می‌کند. سعی کنید به‌جای ترسانیدن خود با تخیلات، سریع فکرتان را جمع کنید و به فکر راه‌حل باشید.

به خودتان اعتماد کنید

گاهی ممکن است اتفاقاتی بیفتد که شما را از مسیر برنامه‌ریزی‌شده‌تان خارج کند. در این مواقع لازم نیست دچار استرس شوید که قادر به روبه‌رو شدن با مساله نیستید. به خودتان و قدرت فکرتان اعتماد کنید. باور داشته باشید که حتی در لحظات بحرانی هم می‌توانید با کمی تفکر تصمیم عاقلانه‌ای بگیرید.

مثبت بیندیشید

به‌جای فکرکردن به اتفاقات بد و کارهایی که نمی‌توانید انجام دهید، به جنبه‌های مثبت بیندیشید. مثلا اینکه سالم هستید و می‌توانید فکر کنید تا راهی برای رویارویی با مشکل بیابید. هرچه بیشتر تمرین مثبت‌اندیشی کنید، کمتر دچار اضطراب و استرس می‌شوید.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری