کد خبر 365145

تنش‌ها را فراموش کنید

در زندگی پرشتاب امروزی گاهی دویدن برای رسیدن به هدف، چنان نبض زندگی را بالا می‌برد که خود باعث ایجاد استرس‌ها و تنش‌های بسیاری می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان،  هرچند رسیدن به اهداف امر مهمی است و برای همه ارزشمند است ولی گاهی با استراحت‌کردن و تازه‌کردن نفس می‌توانیم با نیروی دوچندان و با برنامه‌ریزی بهتر، راه‌های میانبر را آسا‌ن‌تر پیدا کنیم و راه جدیدی را برای رسیدن به هدف خود بیابیم.

نظم و برنامه‌ریزی داشته باشیم

مهمترین عامل تنظیم وقت، برنامه‌ریزی است، امروزه با ماشینی‌شدن زندگی شتاب امور بیشتر شده و اگر بی‌برنامه کارهای خود را انجام دهیم قطعا وقت کم می‌آوریم و همین مساله باعث ایجاد استرس و تنش خواهد شد. می‌توانیم کارهای خود را به ترتیب اولویت بر کاغذ بیاوریم و برای هر کدام زمان مشخصی در نظر بگیریم. این‌گونه نه‌تنها به همه کارهای خود خواهیم رسید، بلکه گاهی هم وقت اضافه می‌آوریم.

مصرف کافئین را کمتر کنیم

مصرف بی‌رویه مواد کافئین‌دار همچون قهوه و کاکائو باعث ایجاد استرس می‌شوند. بهتر است به جای اینکه به نوشیدن یا خوردن این‌گونه مواد عادت کنیم، از نوشیدنی‌های مفید دم‌کردنی که پیش‌تر توسط پیشینیان ما استفاده می‌شده، لذت ببریم؛ نوشیدنی‌هایی مثل گل گاوزبان، سمبل‌الطیب و... . هرچند ذائقه ما با این‌گونه نوشیدنی‌های مفید، مانوس نیست ولی با چندبار استفاده از آنها و احساس‌کردن تاثیرات مفیدشان، طرفدار این‌گونه نوشیدنی‌ها خواهیم شد.

بیشتر به دل طبیعت برویم

سعی کنیم از طراوت طبیعت، روح خود را تازه کنیم و شاداب‌تر شویم. روانشناسان بر این باورند که رفتن در دل طبیعت، آرامش را برای انسان‌ها به ارمغان خواهد آورد. دیدن و لذت‌بردن از مناظر طبیعی استنشاق هوای پاکیزه و اکسیژن، نسیم بهاری و استفاده از نور مفید و مستقیم خورشید همه و همه مواردی است که به ما کمک می‌کند تا تنش‌های روزمره زندگی خود را فراموش کنیم و شادمان شویم.

خواب و استراحت کافی داشته باشیم

از جمله موارد ضروری برای کاهش استرس، داشتن خواب و استراحت به میزان کافی است. آمارها نشان داده است که کم‌خوابی علاوه بر ایجاد استرس، باعث ایجاد بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود و طول عمر انسان‌ها را کوتاه می‌کند. پس بهتر است بیشتر به فکر خود و حفظ زندگی زیبای خود باشیم. به علاوه خواب بیش از حد بر نیرو و توان انسان اثر منفی می‌گذارد و مضرات خود را خواهد داشت.

بخشش را سرلوحه زندگی خود کنیم

همه انسان‌ها در زندگی خود خطا می‌کنند ولی بهتر است به این نکته توجه داشته باشیم که انسان جایزالخطاست. گاهی وقتی همکار ما، همسر ما، فرزند ما یا یکی از دوستانمان اشتباهی می‌کند، چنان عصبی می‌شویم که ناخواسته فشار زیادی بر سیستم اعصابمان وارد می‌شود. گاهی هم اگر خودمان اشتباه کنیم به این راحتی از اشتباه خود نمی‌گذریم و بارها و بارها خود را سرزنش می‌کنیم و ساعت‌ها و حتی روزها درگیر این قضیه می‌شویم. بهتر است با بخشش فرد خاطی (چه خود باشیم چه دیگران) آرامش را به خود هدیه دهیم.

همیشه لبخند بر لب داشته باشیم

دانشمندان ثابت کرده‌اند که افرادی که بیشتر لبخند می‌زنند باعث جذب اتفاقات مثبت در زندگی می‌شود.بنابراین شخص خندان کمتر دچار مسائل منفی زندگی می‌شود. علاوه بر اینها چهره هر فرد با لبخند بسیار زیباتر می‌شود. پس لبخند بزنیم تا از پیامدهای مثبت این موهبت الهی بهره‌مند شویم.

ورزش کنیم

متخصصان روانپزشک توصیه می‌کنند که ورزش کنیم تا از استرس در امان بمانیم. تاثیر یک ساعت ورزش در روز، برابر است با مصرف مقدار زیادی داروهای آرام‌بخش.علاوه بر این ورزش‌کردن غدد مختلف بدن را تحریک می‌کند تا هرمون‌های مفید ترشح کنند و خواب و اشتهای انسان تنظیم شود. پس بهتر است توصیه ورزش‌کردن را جدی بگیریم و برای حفظ سلامت جسمی و روحی خود بهانه نداشتن وقت را کنار بگذاریم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر