کد خبر 341272

مهریه به این زنان تعلق نمی‌گیرد!

مدیر پیشگیری‌های قضایی معاونت اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان از شرایطی که یک زن حق دریافت مهریه ندارد، سخن گفت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، محمدجلال خواجه‌زاده‌متق با اشاره به شرایطی که یک زن حق دریافت مهریه ندارد، اظهار کرد: مهر در قرآن کریم به عنوان صدقات، اجور و فریضه و نحله آمده و در حدیثی از امام رضا(ع) نیز مهر زنان ۴۰۰ تا ۵۰۰ درهم معادل ۱۷۰ تا ۲۲۳ گرم طلا عنوان شده است.

وی با اشاره به این‌که طبق ماده «۱۰۸۲ ق.م» زن به مجرد عقد، مالک مهر می‌شود، بیان کرد:‌ شیوه پرداخت در سند ازدواج به صورت عندالمطالبه و عندالاستطاعه ذکر شده است.

مدیر پیشگیری‌های قضایی معاونت اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان خاطرنشان کرد: در هر صورت زن حق مطالبه تمام مهریه را دارد و در موارد عندالاستطاعه زن باید توانایی شوهرش را در پرداخت اثبات کند.

وی با اشاره به اینکه در هر دو صورت تقاضای مهریه با ارائه دادخواست صورت می‌گیرد، افزود:‌ اگر مرد توانایی پرداخت مهریه نداشت با ارائه دادخواست اعسار تقاضای تقسط مهریه را می‌کند.

خواجه‌زاده‌متقی با تأکید بر این‌که زن باکره مستحق نصف مهریه است، گفت: اگر زنی بعد از عقد نکاح با مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی مهریه را ببخشد یا در اصطلاح حقوقی ذمه شوهر را بری کند، هیچ ارتباطی به عدم استحقاق زن در مهریه ندارد بلکه حقی است که خودش از آن صرف نظر کرده است.

وی با اشاره به این‌که طبق ماده « ۱۰۸۵ ق.م» هرگاه عقد ازدواج دائم یا موقت به هر دلیلی باطل شده و بین زن و مرد نزدیکی واقع نشده باشد، زن حق مهر ندارد، افزود: بر اساس ماده «۱۱۰۱ ق.م» هر گاه به دلیلی نکاح بین زوجین فسخ شود و بین آنها نزدیکی صورت نگرفته باشد زن حق مهر ندارد، مگر در صورتی که موجب فسخ عنن (بیماری‌های خاص) باشد که در این صورت با وجود فسخ نکاح، زن مستحق نصف مهریه است.

مدیر پیشگیری‌های قضایی معاونت اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان با بیان این‌که مواد قانونی ۱۱۲۱، ۱۱۲۲، ۱۱۳۳ قانون مدنی عیوب موجب فسخ نکاح را در زوجین بر شمرده است، خاطرنشان کرد: به موجب ماده «۱۱۲۴ ق.م» عیوب زن در صورتی موجب فسخ برای مرد است که عیب مزبور در حال عقد وجود داشته باشد که اگر بعد از عقد حادث شود، موجبات فسخ از بین می‌رود.

وی با تأکید بر این‌که به موجب ماده «۲۲» قانون حمایت از خانواده مصوب یک اسفندماه ۱۳۹۱ هر گاه مهریه تا زمان وقوع عقد تا ۱۱۰ عدد سکه تمام بهار آزادی یا معادل آن باشد، وصول آن مشمول ماده ۳ قانون جدید نحوه اجرای محکومیت مالی مصوب ۱۵ مهر سال ۱۳۹۳ خواهد بود، افزود: چنانچه مهریه بیش از این میزان باشد، درباره مازاد فقط ملائت (توانایی مالی) زوج ملاک پرداخت است.

خواجه‌زاده‌متقی خاطرنشان کرد: ماده «۳» محکومیت‌های مالی مصوب ۱۵ مهر سال۹۳ اشعار می‌دارد اگر استیفای محکوم به (مهریه) از طریق مذکور در این قانون ممکن نشود محکوم علیه (زوج) به تقاضای محکوم له (زوجه) تا زمان اجرای حکم یا پذیرفته شدن ادعای اعسار او یا جلب رضایت محکوم علیه (زوجه) حبس می‌شود.

وی بیان کرد: بر خلاف حبس ناشی از مجرمیت، حبس ناشی از محکومیت‌های مالی تا روز تادیه محکوم به (مهریه) یوم الاداء خواهد داشت، مگر این‌که محکوم علیه(زوج) بتواند به طریقی رضایت محکوم له (زوجه) را اخذ کرده و یا این‌که ادعای خود را ثابت کند.

مدیر پیشگیری‌های قضایی معاونت اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان گفت: به موجب ماده «۶» قانون جدید محکومیت‌های مالی، معسر (تنگ دست) کسی است که به علت نداشتن مال به جز مستثنیات دین، قادر به تأدیه دیون خود نباشد.

وی بیان کرد: در ماده ۲۴ قانون جدید، مستثنیات دین شامل موارد منزل مسکونی مناسب با شان محکوم علیه، اثاث مورد نیاز خود و افراد تحت تکفل، ذخیره آذوقه خود و افراد تحت تکفل به اندازه عرف، کتب و ابزار علمی و تحقیقاتی متناسب با شأن، وسایل و ابزار کسب و کار، برای امرار معاش خود و افراد تحت تکفل، تلفن زائد و مبلغی که در ضمن عقد اجاره به موجر پرداخت می‌شود، مشروط بر این‌که پرداخت اجاره بها بدون آن موجب عسر و حرج شود، است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • mtnh
  ۸ ۰

  بااین قوانین بی‌کیفیت جامعه به گند کشیده شده.این زنان مطلقه باپول مهریه سوار بر ماشین مدل بالا جوانان

 • محدثه
  ۳ ۴

  من تو دوران صيغه بکارتمو از دست دادم و بعد عقد کردم به مشکل خوردم الان ميتونن شکايت کنن ک من ايشونو فريب دادم در صورتي م همين آقا همچينکاري کرده

 • مسعود
  ۰ ۱

  سلام وادب مطالب سايتتون بينهايت عالي بود لطفأ درمورد مستثنيات الديون بيشتر توضيح بدين ،ميگن لطفأ جديدأ شده يك ميليارد تومان حقيقت داره

 • ناشناس
  ۴ ۱

  سلام حدوددوسال بیشتراست ک خانمم بدون اجازه من رفته خانه پدرش تقاضای طلاق کرده من هرکاری کردم برنگشت میگفت توبازنی رابطه داری من طلاق میگیرم حدودهشت میلیون نفقه براش بریده بودن ک توافق کردیم دومیلیون بهش بدم بقیشوقسطی ماهی ۴۰۰تومان پرداخت کنم دومیلیون ریختم ب حساب خودش .مهریه شواجراگذاشت الان حکم طلاق گرفته .آیاهمچین چیزی امکان داره پیش قاضی گفته ک نفقه بهم نداده درصورتیکه دادم وتقاضای تمکینم دادم ولی اهمیتی ندادن وحکم طلاق دادن بهش لطفاراهنمایم کنین چکارکنم ممنون

 • وکیل
  ۱ ۱

  "مهریه را همه دادند و همه نیز گرفتند"
  سلام علیکم برادران گرامی با توجه به اینکه در زمان عقد نکاح در سند ازدواج عنوان «عندالاستطاعه» به جای عنوان عندالمطالبه درج و نوشته شده باشد ، در صورتی می تواند زوجه مهریه را مطالبه نماید که ملائت و توانایی پرداخت زوج را در دادگاه خانواده با دلیل ، مدرک و سند معتبر به اثبات برساند که البته باید این اسناد ارائه شده توسط زوجه الزاماً غیر از مستثنیات دِین باشد لذا اگر بتواند ثابت نماید زوج محکوم به پرداخت مهریه می گردد و باید الزاماً بپردازد ولی، ولی، ولی اگر زوجه نتواند استطاعت و توانایی مالی زوج را به اثبات برساند (به عنوان مثال زوجی که هیچ سندی به نامش نیست و پولی هم در بانک جهت توقیف ندارد و کارمند هم نباشد که بتواند زوجه یک چهارم آن را به نفع خودش مسدود نماید) در اینحال مطالبه مهریه معلق و منتفی می ماند و زوجه هیچ گونه اقدامی جهت درخواست مهریه و اعمال فشار به زوج را نخواهد داشت البته این فرایند تا زمان عدمِ استطاعت زوج به قوت خود باقی است مگر آنکه شرایط مالی جدیدی برای زوج پیش بیاید و زوج مستطیع و مُتمکن شود و الا اگر تا پایان عمرِزوج هم زوج مستطیع نشود امکان مطالبه مهریه برای زوجه به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی وجود ندارد. ضمناً در مورد مهریه های «عندالاستطاعه» به شرط عدم استطاعت و فقدان توانایی مالی زوج ، زوجه : 1- حق حبس ندارد (موضوع ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی ملغی می شود) 2- زوج زندان نمی شود(زوجه حق جلب زوج را نخواهد داشت) 3- مهریه تقسیط نمی شود 4- زوج ممنوع الخروج نمی شود و خلاصه هر اهرم فشاری را که زوجه می توانست به واسطه مهریه های سنگین و نامعقول به زوج وارد آورد و پایه های زندگی مشترک را متزلزل و بلکه تخریب نماید از کار انداخت و بلااثر نمود و موجب تحکیم خانواده ها گردید. «والسّلامُ عَليكُم و رَحمة اللهِ و بَركاتُه»